Startuje festival Film Sokolov

V pátek 21. října v půl osmé večer odstartuje slavnostním zahájením v Městském kulturním domě v Sokolově již 16. ročník filmového festivalu Film Sokolov. Hlavním letošním tématem je Kontakt. Prvním takovým kontaktem s festivalovými diváky bude promítaným snímek Vyšší moc a němý film Aelita: Královna z Marsu s živým hudebním doprovodem – od elektroniky až k motorové pile, v podání brněnské kapely s názvem Pavel Ondračka.

Z filmu Divoká planeta Oficiální zdroj: Film Sokolov

Z filmu Divoká planeta
Oficiální zdroj: Film Sokolov

 

 

 

Od pátku do neděle je pro návštěvníky připraven pestrý filmový program, ve kterém budou filmy celovečerní, krátké, hrané, dokumentární i animované. Mezi výrazné festivalové snímky patří například komedie Věry Chytilové Kopytem sem, kopytem tam, uctívaný i zakazovaný erotický film Korida lásky či fantazijní animovaný film o kontaktu dvou civilizací Divoká planeta.

Film Sokolov v rámci spolupráce s festivalem studentů teorie audiovize Zlatý voči představí vítězné krátké snímky 21. ročníku, jimiž jsou Pravda nebo lež a Anatomie místa od talentované filmařky a studentky Centra audiovizuálních studií FAMU Haruny Honcoop. Režisérka své krátké experimentální filmy uvede osobně a během své návštěvy v Sokolově také natočí filmový materiál pro svůj budoucí dokumentární snímek týkající se staveb postavených za éry socialismu.

 

 

S jakými filmy budou diváci v kontaktu

Celovečerní filmová nabídka přinese snový francouzsko-československý animovaný snímek Divoká planeta (1973) Reného Lalouxe, který režisérovi přinesl vítězství na filmovém festivalu v Cannes. Dalším československým úlovkem bude Kopytem sem, kopytem tam (1988) režisérky Věry Chytilové, která se v něm věnuje problematice AIDS. Mezi novějšími filmy diváci naleznou severský snímek o lavině a mrazivém rozkladu manželského vztahu Vyšší moc (2014), který natočil režisér Ruben Östlund a nasbíral za něj řadu filmových cen včetně Zlatého glóbu za nejlepší cizojazyčný film. Johna Travoltu v roli zvukaře přinese napínavý thriller Briana De Palmy Výstřel (1981).

Z filmu Výstřel Oficiální zdroj: Film Sokolov

Z filmu Výstřel
Oficiální zdroj: Film Sokolov

 

 

Dokumentární road-movie o vytváření sítí lidského kontaktu, to bude polský film 6 kroků od sebe (2014), po kterém bude následovat diskuse. Filmový program zahraje ale i na vyzývavější strunu letošního tématu. V pátek večer se na plátně objeví kultovní sovětské sci-fi Aelita: Kráska z Marsu (1924), jehož promítání ozvláštní živý hudební doprovod, či japonský snímek Korida lásky (1976), který překonal mnohá tabu v oblasti erotiky na plátně.

Z filmu Aelita Oficiální zdroj: Film Sokolov

Z filmu Aelita
Oficiální zdroj: Film Sokolov

 

 

Kromě celovečerních snímků se letos bude promítat i několik krátkých filmů. „U krátkých filmů je totiž kontakt diváka se snímkem velmi specifický. Je to jako náhodné setkání, při kterém si během chvilky musíme utvořit co nejkomplexnější dojem. Pozvání zároveň přijala i Haruna Honcoop, mladá nadějná režisérku z FAMU,“ zve ředitelka festivalu Hana Prokšová

 

Příznivci krátkých filmů se mohou těšit také na sobotní dopoledne, které patří právě tomuto formátu. Prvním promítaným snímkem bude singapurský dokument Můžeš se to prostě naučit, při němž autorka sleduje svou babičku při přípravě tradičního receptu. Během filmu dochází ke střetu dvou generací i ke snaze vzájemně se pochopit. Poté následuje napínavé drama Operátorka pojednávající o telefonistce záchranné linky. Dopoledne krátkého filmu uzavře animovaný snímek Takový nádherný den od Dona Hertzfeldta, jednoho z nejvýraznějších zastánců krátkého filmu jako formátu, v němž je možno vytvářet audiovizuální umění, a nikoliv pouze reklamy. „Krátké filmy jsou v kinech uváděny často jen jako předfilmy těch celovečerním. My věříme, že krátký film je svébytný formát, který si zaslouží své místo v distribučních kanálech i mimo internetové platformy.“ říká hlavní dramaturgyně festivalu Zuzana Černá.

 

Filmově-vzdělávací seminář Film Sokolov připravují každoročně studenti a absolventi různých oborů na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy za laskavé finanční i organizační podpory města Sokolov a Ministerstva kultury.

 

 

Kontakt s okolním i svým vnitřním světem

Doprovodný program nabídne divákům přednášku Film a naše komunikace s jinými věky v podání Ivana Klimeše, filmového historika a autora knižní novinky Kinematografie a stát v českých zemích 1895-1945.

Během nedělního dopoledne návštěvníky čeká tradiční výlet s místním historikem a pedagogem Vladimírem Bružeňákem, který představí sokolovskou historii v novém světle. Letošní nefilmovou novinkou jsou také třicetiminutové lekce jógy, které návštěvníkům pomohou znovu navázat kontakt s vlastním tělem.

 

Film Sokolov se koná od 21. do 23. října 2016 v Městském domě kultury Sokolov.

Vstup na všechny projekce včetně doprovodného programu je zdarma.

 

Více informací naleznete na facebok.com/filmsokolov a www.filmsokolov.cz

 

Zdroj: Film Sokolov

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.