Soutěž o výtvarná díla: Best of ArtForum 2015

Tak jako každoročně patří lednová výstava virtuální galerie ArtForum návštěvníky nejvíce hodnoceným dílům z loňských výstav. Ta nyní soutěží o pomyslný titul „nejlepších z nejlepších“, který získá opět na základě bodového hodnocení návštěvníků. Vybrat dílo, které je nejvíce oslovilo, znamená současně zúčastnit se soutěže o další umělecká díla z galerie.

Adolf Born: PŘIVÍTÁNÍ VZDUCHOPLAVCŮ 1998, 55 x 43 cm Foto: ArtForum, oficiální zdroj

Adolf Born: PŘIVÍTÁNÍ VZDUCHOPLAVCŮ
1998, 55 x 43 cm
Foto: ArtForum, oficiální zdroj

 

Soutěžní prezentace obsahuje 30 prací kmenových výtvarníků, konkrétně grafiky Mariny Richterové, Karla Demela, Adolfa Borna a Jiřího Boudy a skleněné plastiky Jaroslava Matouše, Bohumila Eliáše a Jaromíra Rybáky, kteří jsou členy skupiny Rubikon.

 

Marina Richterová a umělci spjatí s Prahou

První autorská výstava loňského roku byla věnována Marině Richterové – grafičce, ilustrátorce, malířce a obdivovatelce východních kultur, z nich čerpá náměty, ale i duchovní  rozpoložení pro svou tvorbu.

Návštěvníci galerie ArtForum si z průřezu jejími výtvarnými styly vybrali návrhy známek, na nichž zpodobnila českého a německého spisovatele, jejichž tvorbu zásadně ovlivnilo prostředí našeho hlavního města – Bohumila Hrabala a Franze Kafku. Třetí tvůrčí osobností, kterou autorka zvěčnila v podobě známky je Wolfgang A. Mozart, který měl s Prahou rovněž hodně co do činění. Známka získala hned dvě světová ocenění. Jako čtvrtá se návštěvníkům líbila nejvíce alegorie Hudby, na níž je dovře patrný východní vliv. Pátou příčku pak obsadila svérázná bankovka s podobiznou autora českých platidel – Oldřicha Kulhánka, který byl Marině Richterové kolegou i mentorem.

M.Richterová, Miloš Ondráček: BOHUMIL HRABAL Česká pošta,  2013 Foto: ArtForum, oficiální zdroj

M.Richterová, Miloš Ondráček: BOHUMIL HRABAL
Česká pošta,
2013
Foto: ArtForum, oficiální zdroj

 

 

Karel Demel a zpěvy hořkosladké Francie

Dalším, kdo se prostřednictvím svých prací zúčastní lednového klání o nej výtvarné dílo, je grafik, malíř a ilustrátor Karel Demel, jehož zásadními tématy je rovněž hudba a historie a duchovní svět. V květnové autorské výstavě představil cyklus inspirovaný písněmi Georgese Brassense. Spletité mezilidské vztahy, nejrůznější podoby lásky i sám šansoniér. Vybírat z monotématické výstavy je o něco těžší, ale i tak si lze najít své jednoznačné favority. Třeba tu nehezkou metrnici konfrontovanou s lehkými holkami.

Karel Demel: NÁŘEK LEHKÝCH HOLEK 2014,13 x 24,5 cm Foto: ArtForum, oficiální zdroj

Karel Demel: NÁŘEK LEHKÝCH HOLEK
2014,13 x 24,5 cm
Foto: ArtForum, oficiální zdroj

 

 

Adolf Born na cestách do fantazie i nad leptací destičkou

V černu loňského roku oslavil široké veřejnosti známý výtvarník Adolf Born své půlkulatiny – narodil se 12. června 1930 v Českých Velenicích, ale jeho grafiky spíš nasvědčují tvůrci minimálně o jednu dvě generace staršímu. Adolf Born jak známo miluje období Rakouska-Uherska a možná stejně i dobu rozkvětu jeho věčného protivníka – Osmanské říše. Vydává se tam na výlety alespoň prostřednictvím své fantazie, a vypráví o nich ve svých grafikách i malbách.

Zapáleným cestovatelem je i v reálném životě, tudíž se rád podívá i na místa prozkoumaná či objevená jeho v cestovatelském oboru slavnějšími předchůdci. Výstava, která byla dárkem k jeho narozeninám byla koncipovaná výhradně jako cestovatelská. Návštěvníky nejvíce oslovilo vítání vzduchoplavců či procházka cestovatele Alberta Vojtěcha Friče s jeho velice exotickým společníkem uličkami Sterého Města. Údiv vyvolala nejen v kolemjdoucích dámách, ale i malíři Mikoláši Alšovi. Nutno dodat, že podobné reakce musela indiánská návštěva vyvolávat i ve skutečnosti.

Ještě více úsměvu vykouzlila na tvářích návštěvníků Bornova zářijová výstava leptů. Lechtivě zachycený zajíček coby model nejznámějšího akvarelu Albrechta Dürera současně odkazuje na to, že jeho autorovi jako prvnímu v tehdejším Německu stály při tvorbě aktů živé modely.

Adolf Born: CESTOVATEL FRIČ S INDIÁNEM ČERWUIŠEM A MIKOLÁŠEM ALŠEM 2000, 38 x 54 cm Foto: ArtForum, oficiální zdroj

Adolf Born: CESTOVATEL FRIČ S INDIÁNEM ČERWUIŠEM A MIKOLÁŠEM ALŠEM
2000, 38 x 54 cm
Foto: ArtForum, oficiální zdroj

 

 

Magický Rubikon

Grafickou přehlídku přetne ve dvou třetinách Rubikon – skupina sklářských výtvarníků soustředěná kolem teoretika Ivo Křena. Z její paralelní výstavy na stránkách virtuální galerie a výroční v Glasmuseu v německém Frauenau vyšel jako vítěz Jaroslav Matouš. Nejvíce body byly ohodnoceny hned tři jeho plastiky. S jednou plastikou se do pěti nejoblíbenějších probojoval Bohumil Eliáš a Jaromír Rybák. Snové motivy, a to doslova neboť čtvrté místo obsadil Sen, se tu střídají s duchovními záležitostmi, odkazují ale i k vesmíru.

Jaroslav Matouš: SEN Jaroslav Matouš 1994, průměr 27 cm Foto: ArtForum, oficiální zdroj

Jaroslav Matouš: SEN
Jaroslav Matouš
1994, průměr 27 cm
Foto: ArtForum, oficiální zdroj

 

 

Nostalgická jízda s Jiřím Boudou

Ke grafikovi, malíři i ilustrátorovi Jiřímu Boudovi nerozlučně patří mašinky a svět železnice jako takový. I když v srpnu utichl tlukot jeho srdce, říjnovou výstavou vzkázal svým příznivcům, že jeho železní oři budou dál svými koly vyťukávat rytmus do kolejí a pražců.

Vzhledem k tomu, že na podzim představené práce obsahovaly i jeho Poutnický deník, měli návštěvníci při bodování na výběr mezi klasickými parními lokomotivami a vlaky a obrázky z cest, kde nechyběly ani žánrové obrázky ze známých českých a zejména pražských míst, italská města a krajina, ale i nejrůznější osvěžovny.

Nostalgie zahalená párou pak láká na výpravy do vzpomínek vlastních i těch zprostředkovaných.

Jiří Bouda: MEZI SKALAMI - STŘEZIMÍŘ 2008, 43 x 32 cm Foto: ArtForum, oficiální zdroj

Jiří Bouda: MEZI SKALAMI – STŘEZIMÍŘ
2008, 43 x 32 cm
Foto: ArtForum, oficiální zdroj

 

Posázavský pacifik vám sice nenabídneme, ale kouzelnou cestu na výstavu ano. Stačí jediný klik a zmizíte ve chvíli ve virtuální realitě.

 

 

Zuzana Ottová
Zdroj: ArtForum

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.