Současný trend snubních prstenů: Platina a bílé zlato s diamanty

Čeká vás jedna z nejdůležitějších událostí v životě? Může být velká i malá, ale ony kroužky, kterými zpečetíte svůj krok do společného života, by měly co nejvíce korespondovat s vašimi osobnostmi, odrážet životní styl. Stejně jako svatevní šaty i snubní prstýnky podléhají trendům, mohou vám být následující fotografie z tvorby šperkařské dílny dobrou inspirací. Že máte už dávno po svatbě? I pro vás tu mají prsteny, jako stvrzení dávného slibu.

Autorské snubní prsteny z bílého zlata osázené v diagonále bílými diamanty, cena 48 320 Kč, Esterstyl Foto: Esterstyl, oficiální zdroj

Autorské snubní prsteny z bílého zlata osázené v diagonále bílými diamanty, cena 48 320 Kč, Esterstyl
Foto: Esterstyl, oficiální zdroj

 

 „V naší šperkařské dílně je výběr snubních prstenů vždy malinko rituál. Není divu, snoubenci si vybírají šperk na celý život. Nejčastěji dnes sáhnou po prstenech z bílého kovu, ať už je to bílé zlato či platina. Nastávající mladé paní mají rády jemné prstýnky s bílými diamanty, pánové vybírají prstýnky bez kamene a čím dál častěji s černými diamanty, které jsou v posledních letech velice oblíbené,” říká Marek Odstrčil z autorské šperkařské dílny Esterstyl, kterého jsme se na trendy ve výběru snubních prstýnků zeptali.

 

Musí spolu zásnubní a snubní prsten ladit?

Markova žena, Ester Engelová-Odstrčilová, která je autorkou všech kreativních návrhů šperků z dílny Esterstyl, přidává další zajímavý postřeh. „Hlavně ženy dnes chtějí, aby se jim snubní prsten hodil k zásnubnímu. Doléhá k nám tak anglosaský zvyk – v zemích, jako je Velká Británie, USA nebo Austrálie, totiž přetrvává tradice, že tyto prsteny k sobě mají pasovat. V takovém případě je určitě vhodné, když muž vybírá už i zásnubní prsten u jednoho šperkaře, aby s ním pak dámský snubní prsten ladil.“

Druhou možností je varianta, kdy je každý z prstenů jedinečný sám o sobě. „Zásnubní prsten je o solitéru, je to jiný obřad, intimní věc, kdy muž jde žádat partnerku, zda s ním půjde životem, nese jí prsten, který sám pečlivě vybíral, ale myslel přitom na ni. Oproti tomu svatba není komorní, ale společenská záležitost, při ní se dává na vědomí, že se dva lidé rozhodli jít společně životem. Proto si i snubní prsteny partneři vybírají společně, musí se shodnout na modelu, a často i udělat nějaký kompromis. Je tedy docela přirozené, když každý z prstenů – zásnubní i snubní – má své vlastní charisma, a přitom nijak neomezuje ten druhý v jeho kráse a jedinečnosti,“ vysvětluje Marek Odstrčil.

 

Set dámského zásnubního a snubního prstenu z platiny s diamanty 32 820 Kč, Esterstyl Foto: Esterstyl, oficiální zdroj

Set dámského zásnubního a snubního prstenu z platiny s diamanty
32 820 Kč, Esterstyl
Foto: Esterstyl, oficiální zdroj

 

 

Platina na celý život

Snubní prsteny si partneři nejčastěji pořizují z bílého kovu – tradičně z bílého zlata, ale v posledních pěti letech se zvyšuje zájem hlavně o platinu, a to podle odhadů šperkařů z Esterstylu až o 30 %. „Platina fascinuje svojí nádherně čistou bílou barvou, která působí velmi čistě a dodává diamantům velkou jiskřivost. Navíc tento kov nikdy neoxiduje, proto šperky nezčernají. Platina je zároveň pevnější než zlato, takže kameny v ní zasazené perfektně drží a nevypadávají. Proto se ty největší diamanty zasazují právě do platiny,“ upozorňuje Marek Odstrčil, který se nijak netají tím, jak rád s platinou pracuje, a dokonce si sám vymyslel některé nové techniky na její zpracování. Koneckonců právě on se svou ženou Ester byli jedni z prvních, kdo u nás začal v 90. letech platinové šperky vyrábět.

 

Od složitých rytin k jednoduché linii

A jak se vlastně design snubních prstenů za posledních třicet let, tedy od doby, kdy Esterstyl vznikl, proměňoval? „Prsteny, které vznikaly v 90. letech, byly plné bohatých a složitých rytin, a bylo celkem časté, že je se snoubenkou přišla vybírat místo snoubence její maminka,“ vzpomíná s úsměvem Ester Engelová-Odstrčilová. Milénium pak prý přineslo trojkombinace bílého, červeného a žlutého zlata. Dnes je jednoznačně trend bílý kov (bílé zlato nebo platina). Dámy si nejčastěji žádají úzké, jednoduché linie vysázené diamanty, pánský snubní prsten zůstává bez kamenů, nebo je osázený černými diamanty.

Snubní prsteny z platiny, dámský osázený drobnými diamanty 38 200 Kč, Esterstyl Foto: Esterstyl, oficiální zdroj

Snubní prsteny z platiny, dámský osázený drobnými diamanty 38 200 Kč, Esterstyl
Foto: Esterstyl, oficiální zdroj

 

Symbol nekonečna na mnoho let

A jaké nejzajímavější snubní prsteny v Esterstylu dělali? „Originální byly točící se prsteny z bílého zlata s diamanty, kdy se v jednom širokém prstenu skrýval další, který se otáčel kolem jeho osy, jako symbol nekonečného koloběhu lásky a života. Ovšem asi nejhezčí vzpomínku máme spojenou s jinou zakázkou,“ vypráví Marek Odstrčil. „Před třemi lety k nám přišli manželé ve věku mezi sedmdesáti osmdesáti lety s tím, že by si chtěli nechat předělat snubní prsteny ze žlutého zlata, které si pořídili ještě za komunismu. Roztavili jsme je a vyrobili jim nové podle jejich přání – měli jasnou představu, a to symbol nekonečna vysázený kameny – v dámském prstenu bílými diamanty, v pánském černými diamanty. Byli moc spokojení a každý rok si je k nám nosí přeleštit. Doufáme, že si je budou ve zdraví užívat spoustu dalších let.“

 Výroční prsteny, Esterstyl Foto: Esterstyl, oficiální zdroj


Výroční prsteny, Esterstyl
Foto: Esterstyl, oficiální zdroj

 

 

Pro zajímavost: Snubní prsteny vlastně představují okovy

Podle starořeckých bájí Prométheus jednou urazil boha Dia. Ten ho za to přikoval ke skále. Protože se mu ho však zželelo, z okovů ho vysvobodil. Na důkaz jeho lásky a podřízenosti ale musel navždy nosit prsten, symbol okovů, aby si vždy uvědomil, že boha musí milovat. Prsten je symbol závazku a pouta.

 Snubní prsteny z platiny osázené diamanty vybroušenými do tvaru baguette, cena 120 000 Kč, Esterstyl Foto: Esterstyl, oficiální zdroj


Snubní prsteny z platiny osázené diamanty vybroušenými do tvaru baguette, cena 120 000 Kč, Esterstyl
Foto: Esterstyl, oficiální zdroj

 

 

 

Zdroj: Esterstyl

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.