Software pro váš počítač: Prohlížeče

Seriál článků „Software pro váš počítač“ slouží jako malý průvodce dnes dostupnými programy pro stolní počítače i notebooky (chytré telefony a tablety ponecháváme stranou). Snažíme se přiblížit softwarovou nabídky pro ty, kteří se v tématice neorientují, ale mohli by mít zájem vyzkoušet něco nového.

 

počítače: Prohlížeče

 

Internetový prohlížeč (anglicky browser) je dnes nezbytnou součástí každého osobního počítače. Od dob dávných časů, kdy byl přístup na internet skryt za těžko průchozí bariérou vytáčeného připojení, se ale mnohé změnilo. Kdysi neotřesitelnou pozici Internet Exploreru narušilo množství nových prohlížečů. Jaké jsou ale mezi nimi rozdíly? Čím jsou dnešní prohlížeče mezi sebou unikátní a které charakteristiky naopak sdílejí?

 

Google Chrome

Podle mnohých průzkumů je právě Chrome v současnosti nejrozšířenějším prohlížečem. Za svou popularitou vděčí hned několika faktorům. Jednak je díky tomu, že za ním stojí společnost Google, těsně provázaný s jejich dalšími službami, které jsou pro většinu lidí dnes synonymem pro internet. Navíc Google především v jeho začátcích tlačil Chrome jako součást instalace všech možných dalších programů. Chtěli jste si nainstalovat přehrávač videa a přitom jste při instalaci omylem odklikli volbu, která vám navíc do počítače nenápadně protlačila právě Chrome. A proč ho pak nevyzkoušet?

Chrome začínal jako velmi odlehčený browser, který vynikal minimální zátěží počítače (což byl jeden z dalších důvodů, proč na něj mnoho lidí přešlo). S postupem času přeci jen také trochu „nabobtnal“ po vzoru konkurence a ztratil něco ze své svižnosti. Stále jde ale o velmi funkční prohlížeč, který je prověřený a nabízí většinu důležitých vychytávek (především opravdu velké množství rozšíření, která si do něj můžete skrze jejich obchod stáhnout) pro pohodlné surfování po internetu.

 

Internet Explorer

Někdejší král prohlížečů (alespoň co do počtu uživatelů) dnes stěží bojuje o druhé místo s Firefoxem. Bohužel technické problémy, které ho po dlouhou dobu provázely, mu značně poškodily jméno. I dnes je Internet Explorer častým terčem vtipů o nepoužitelném prohlížeči. Doba se ale změnila a ve svých nejnovějších verzích jde již o docela dobře použitelný prohlížeč. Bezpečnost se zlepšila, problematických chyb ubylo a celková práce s browserem je nyní o poznání pohodlnější, než tomu bylo ještě nedávno. Jen rychlostí načítání stránek stále nepatří k rekordmanům.

 

Mozilla Firefox

V našem výčtu poslední z nejvlivnějších prohlížečů byl dlouho označován za nástupce Internet Exploreru. Než je oba předběhl Chrome. Přesto jde stále o jednu z nejlepších možností ve výběru browseru.

Firefox vyniká především v rychlosti zobrazování stránek a jeho nároky na systémové prostředky patří k těm nižším. Velkou předností je široká základna mnoha užitečných rozšíření. Firefox byl průkopníkem právě tohoto přístupu, kdy si relativně univerzální prohlížeč můžete se stáhnutím pro vás užitečných rozšíření upravit k vlastní spokojenosti, a i dnes patří na tomto poli mezi nejlepší volby. Další výhodou Firefoxu jsou jeho poměrně široké možnosti nastavení, kterými se dá ještě více přizpůsobit vlastním potřebám.

 

Opera

Opera měla vždy tak trochu speciální pověst. Nikdy sice nepatřila mezi ty úplně nejpopulárnější prohlížeče, ale úplným outsiderem také nebyla. Mnoho lidí na ni nedá dopustit, přesto se v současnosti výrazně změnila. Původně byla Opera postavena na svém vlastním programovém jádru, díky čemuž byla na jednu stranu unikátní, na druhou stranu se však díky její menší rozšířenosti občas stávalo, že ji některé stránky nepodporovaly a to vedlo k jejich problematickému zobrazení.

Před časem však byla Opera znovu vystavěna nyní již na jádru Chromium (programový základ prohlížeče Chrome, Google ho uvolnil jako otevřený software, který si může kdokoliv upravit po svém a vydat jako vlastní prohlížeč), čímž získala výhody i nevýhody z toho vyplývající. Na rozdíl od mnoha jiných prohlížečů, jež udělaly to samé, si však přeci jen s sebou vzala některá svá specifika jako například systém gest, kterými můžete s pomocí myši myši snadno ovládat základní funkce browser, aniž byste museli využívat ikonek.

Opera staví jako prohlížeč především na rychlosti, solidním zabezpečení a rovněž na vlastní slušné základně rozšíření.

 

Safari

Kdo používá přístroje od Apple, ten už se se Safari zajisté setkal, neboť jde o jejich „domácí“ prohlížeč. Safari se dá ale s úspěchem používat i v prostředí Windows. Jen jeho převedení na systém od Microsoftu není úplně dokonalé a někteří uživatelé občas narazí na nějakou tu chybu.

Pro vyzkoušení Safari ale hovoří argumenty, že jde opět o velmi rychlý a jinak velice spolehlivý prohlížeč, který se snadno používá a neobsahuje příliš zbytečností navíc, které by uživateli překážely. Jeho možnosti rozšíření jsou ovšem přeci jen o něco limitovanější než u konkurence.

 

Maxthon

Maxthon je jeden z méně známých prohlížečů, který však v poslední době získává na popularitě především díky svému zaměření na služby v cloudu. Když používáte Maxthon na počítači i ve svých mobilních zařízeních, tak se mezi nimi všechny vaše akce (záložky, historie prohlížení, nastavení apod.) synchronizují a nemusíte tak mít starost, kde máte co uložené. Na druhou stranu obzvláště dnes je otázka soukromí (jakkoliv je na internetu spíše iluzorní) věcí, která mnohé od využívání podobných vychytávek, spíše odrazuje.

 

Sleipnir

Na první pohled velmi neobvyklý prohlížeč je původem z Japonska (přestože má jméno ze severské mytologie) a tím, na čem staví svou unikátnost je jednak vzhled, jímž se od konkurence poměrně výrazně odlišuje (byť jde spíše jen o kosmetickou záležitost, která nemá velký vliv na užívání) a sázku na údajné lepší zobrazení písma (to nepracuje s vykreslování za pomocí pixelů, jako u ostatních prohlížečů, ale skrze křivky), které má být příjemnější na oči. Posouzení nad tím, jaký je výsledek a zda to stojí za to, je pak na každém z vás. Sleipnir je ještě více než ostatní spíše záležitostí osobních preferencí než objektivně lepších funkcí.

 

…a ještě ti druzí

Prohlížečů se v posledních letech vyrojila celá řada, a bylo by jen obtížné je zde všechny postihnout. Bez nadsázky existují desítky a desítky různých drobných browserů, které mají v porovnání se zbytkem zcela zanedbatelnou uživatelskou základnu. To však nijak nesnižuje jejich zajímavost. Mnohé mohou být naopak pro leckoho daleko přijatelnější než velké prohlížeče, neboť obvykle staví na podobném základu, jen přidávají něco málo navíc, čím se snaží vyčlenit mezi ostatními. Oproti dřívějšku se mezi většinou prohlížečů smazaly zásadní rozdíly ve funkčnosti a dá se říci, že je těžké sáhnout úplně vedle. Hlavní je, aby se vám s vaším prohlížečem pracovalo dobře.

 

Příště se podíváme na, v tomto článku mnohokrát zmiňované, možnosti instalace rozšíření do vašich prohlížečů a ukážeme si několik případů těch nejužitečnějších z nich.

 

Daniel Otta

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.