Soda – pomocník v péči o zdraví, krásu i domácnost

Minimálně naše prababičky uměly při pálení žáhy třeba po mastném nedělním obědě postiženému podat tímto neduhem jako první pomoc – sodu. Soda má ale mnohem širší uplatnění jak v péči o naše zdraví, tak i domácnost. Účinným pomocníkem se stává i při nachlazení, spálení sluncem, ale i jako změkčovač vody, kypřidlo, čistidlo a to i na naše vlasy, odstraňovač zápachů např. v lednici či pelíšcích domácích mazlíčků.

Vitar Soda. Balení 100 g za 30 Kč nebo 150 tablet za 50 Kč zakoupíte v lékárnách.  Foto: Vitar, oficiální zdroj

Vitar Soda. Balení 100 g za 30 Kč nebo 150 tablet za 50 Kč zakoupíte v lékárnách.
Foto: Vitar, oficiální zdroj

 

Překyselení žaludku způsobující známé pálení žáhy a pocit plného břicha potrápí čas od času každého. Ať už bylo příčinou jídlo a pití na večírku, narozeninové oslavě, letním grilování nebo vánočním hodování. Od nepříjemných pocitů pomůže soda ve formě prášku nebo tablet. Jedlá soda neboli soda bicarbona, chemickou řečí hydrogenuhličitan sodný (NaHCO3) spolehlivě neutralizuje žaludeční kyseliny po požití těžce stravitelných jídel či nadměrné konzumaci alkoholu nebo kávy. Tím ulevuje od pálení žáhy, tlaku v žaludku a pocitů plnosti.

 

Všestranný pomocník pro naše tělo

Jedlá soda pomáhá i při prvních známkách bolesti v krku. Ze dvou lžiček sody a hrnku vody získáme domácí kloktadlo. Jemná emulze připravená ze sody a vody zase uleví pokožce spálené od slunce nebo po bodnutí hmyzem. Připisují se jí i léčebné a preventivní účinky v boji s rakovinou ve směsi s javorovým sirupem.

Pomoci může i našim vlasům, které ztratily lesk pod nánosy laku a dalších stylingových přípravků. Roztok z trochy sody a vody odstraní z vlasů zbytky laku, tužidel a gelů. Stačí je přelít roztokem ze sody, krátce nechat působit a následně vlasy umýt šamponem. Její bělící účinky lze použít i pro náš chrup.

 

Úklid bez nebezpečné chemie

Soda má široké uplatnění i v domácnosti a to nejen v podobě kypřícího prášku do pečiva. Neutralizuje pachy v lednici, botníku i psím či kočičím pelíšku. Emulze ze sody a vody je ideální pomocník také při čištění veškerých povrchů a spotřebičů. Půl hrnku sody si poradí s usazenou pračkou i velmi znečištěným prádlem. Přidává se k prášku na praní z důvodu změkčení vody, tím se méně usazuje na topném tělese pračky a dalších jejích částech vodní kámen, ale i praní se stává účinnějším. Příliš mnoho sody však může mít za následek našedlé zbarvení tkanin.

 

Zdroj: Vitar

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.