Festival SCULPTURE LINE končí. Sochy budeme v pražských ulicích potkávat jen do středy

Jen do středy 30. září budou v Praze ještě k vidění originální sochy, které v rámci prvního ročníku festivalu SCULPTURE LINE od počátku června oživují ulice a veřejná prostranství. Pražané i turisté na svých cestách mohli denně potkávat například záhadné modré postavy prchající po hladině Vltavy, projít pod Velkým prádlem visícím nad nádvořím Novoměstské radnice, vidět obří žraločí ploutev ve fontáně v karlínském Futurama Business Parku, na ruzyňském letišti je vítal třímetrový filifránový Buddha, před Černou labutí na frekventované ulici Na Poříčí je lákala k posezení a zamyšlení originální lavička a malé i velké návštěvníky pražské ZOO těšili dvojmetroví Mazlíci.

Sculpture Line: Veronika Kudláčková Psotková - Velké prádlo  Foto: Sculpture Line, oficiální zdroj

Sculpture Line: Veronika Kudláčková Psotková – Velké prádlo
Foto: Sculpture Line, oficiální zdroj

 

Sochařská linka SCULPTURE LINE má na své trase bez mála dvacet zastávek, které si v průběhu tří měsíců prošly tisíce lidí. „Překvapilo nás, kolik lidí si prošlo celou trasu.  Zájem lidí o jednotlivé sochy, o autory, ale i o celý festival předčil naše očekávání a nás to nesmírně těší. Chtěli jsme veřejnosti přiblížit tvorbu současných umělců a to se nám, myslím, podařilo. Již nyní začínáme pracovat na příštím ročníku,“ popisuje ředitel SCULPTURE LINE Ondřej Škarka.

 

Sochařské objekty v ulicích

První ročník sochařského festivalu SCULPTURE LINE představuje sochy a výtvarné objekty předních domácích i mezinárodních tvůrců „pod širým 
nebem“, přímo v ulicích hlavního města Prahy. Kromě frekventovaných míst nabízí možnost jednotlivé sochy vnímat i v kontextu specifických, méně očekávaných a speciálně vybraných lokací.Na každé ze zastávek sochařské trasy čeká nový příběh, nový úhel pohledu.

 Sculpture Line: Andrea Koláčková - Sofa Foto: Sculpture Line, oficiální zdroj


Sculpture Line: Andrea Koláčková – Sofa
Foto: Sculpture Line, oficiální zdroj

 

Sculpture Line je letní sochařský festival, který prezentuje sochy a výtvarné objekty přímo v ulicích Prahy a svým divákům nabízí procházku nebo symbolické „svezení“ na imaginární sochařské lince. Akce představí práce 16 renomovaných výtvarníků z České republiky i zahraničí. Jedná se o dlouhodobý koncept, který má za cíl vrátit sochy do města, tak jak tomu bylo po staletí, a zároveň nabídnout nevšední dialog jednotlivých děl s okolní architekturou i se samotným divákem, chodcem. Zastoupena jsou jména autorů jako Čestmír Suška, Lukáš Rais, Michal Gabriel či Michal Trpák.

 Sculpture Line: Michal Trpák - Mazlíci Foto: Sculpture Line, oficiální zdroj


Sculpture Line: Michal Trpák – Mazlíci
Foto: Sculpture Line, oficiální zdroj

 

 

Slovo kurátora Michala Trpáka

Sculpture Line není výstavou pro úzkou skupinu odborníků ani striktně definovaným multimediálním či konceptuálním projektem. Jedná se o svébytnou výstavu prolínající se městem, kde na každé sochařské „zastávce“ přichází nové překvapení, oslovující jinou část publika a nabízející nový pohled na veřejný prostor jako takový.

Festival prezentuje sochy různých forem, stylů a materiálů, avšak jednotícím prvkem je objekt vytvořený sochařem s řemeslnou zručností a kreativní myslí. Jak kdysi řekl František z Assisi: „Kdo pracuje rukama, je dělník. Kdo pracuje rukama a hlavou, je řemeslník. Kdo však pracuje rukama, hlavou a srdcem, je umělec.“

Sculpture Line: Matěj Hádek - Vorvaň Foto: Sculpture Line, oficiální zdroj

Sculpture Line: Matěj Hádek – Vorvaň
Foto: Sculpture Line, oficiální zdroj

 

Rádi bychom přiblížili současné sochařské umění běžnému divákovi, turistům i obyvatelům Prahy. Díky Sculpture Line přichází zajímavé a kvalitní umění za lidmi do ulic, staví se jim na tři měsíce doslova do cesty, přináší nová témata k diskuzi a otevírá „nové oči“ při toulkách běžnými i méně známými místy.

Nabízí se slova Jana Wericha, velkého milovníka umění i magických pražských zákoutí, která se festival Sculpture Line letos poprvé chystá ozdobit: „Umění je jako slunce, které se také nikomu nevtírá. Když zatáhnete záclony a zavřete okenice, tak vám slunce do bytu neleze. Je to však vaše chyba, chcete-li žít potmě.“ Zveme vás do ulic. Pojďte ven, vydejte se na cestu „sochařskou linkou“ a užijte si tuto unikátní výstavu.

Sculpture Line: Michal Trpák - Myslitel Foto: Sculpture Line, oficiální zdroj

Sculpture Line: Michal Trpák – Myslitel
Foto: Sculpture Line, oficiální zdroj

 

 

Slovo organizátora Ondřeje Škarky

Snahou festivalu Sculpture Line je oživit veřejný prostor a založit po vzoru mnoha světových metropolí novou tradici. Praze taková akce chyběla a věřím, že jí bude slušet. Rovněž věřím, že bude přinášet obyvatelům a návštěvníkům Prahy radost, stejně jako nám.

Když mne v loňském roce oslovil sochař a kurátor Michal Trpák s touto myšlenkou, nedovedl jsem si představit o jak náročnou záležitost se jedná. Je to však po všech stránkách velká výzva. Podařilo se nám dát dohromady velice šikovný a zapálený tým, se kterým je radost spolupracovat. Veliké díky patří také sochařům a partnerům, kteří pro celou věc sdílejí podobné nadšení jako my.

Sculpture Line: Jaroslav Chramosta - Sharkfin Foto: Sculpture Line, oficiální zdroj

Sculpture Line: Jaroslav Chramosta – Sharkfin
Foto: Sculpture Line, oficiální zdroj

 

 

Vystavující umělci

Sukhi Barber / Michal Gabriel / Jakub Flejšar / Matěj Hájek / Monika Hořčicová / Jaroslav Chramosta, / Alexandra Koláčková / Lukáš Rais / Eva Roučka / Martin Pertl / Ladislav Plíhal / Veronika Psotková / Alena Stanická / Čestmír Suška / Štěpán Šefr / Michal Trpák.

 

Lokace

Ruzyňské letiště, Ministerstvo kultury ČR, Tančící dům, piazzetta Národního divadla, ZOO Praha, Vltava u Mánesa, Černá Labuť, Novoměstská radnice, Mosaic house, Luka Lu restaurant, Botanická zahrada Praha-Troja, Futurama Business Park,The Park,Britská čtvrť, Areál bobové dráhy a náměstí Dolní Břežany.

Sculpture Line - mapa trasy a popisky jednotlivých vystavených objektů Oficiální zdroj: Sculpture Line

 

Více informací včetně mapy, anotace jednotlivých soch i přehledu autorů jsou k dispozici na www.sculptureline.cz.

 

 

Zdroj: SCULPTURE LINE

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.