Smaltovna SFINX: Z festivalového experimentu největší českobudějovický klub

Před třemi týdny se českobudějovická kulturní scéna rozrostla o nově klub Smaltovna Sfinx. Ten byl do provozu poprvé uveden jako jedna ze scén letošního Budějovického Majálesu a nyní se stává samostatným klubem s vlastní dramaturgií. Za otevřením stojí organizační tým Budějovického Majálesu ve spolupráci se spolkem Piána na ulici a městskými projekty BU2R. Smaltovna SFINX je součástí projektu Kulturní jádra BU2R, v rámci kterého se letos otevřely kulturní prostory na náplavce v Ústí nad Labem a v kolínské vodárně.

klub Smaltovna SFINX Foto: Smaltovna SFINX/BU2R, oficiální zdroj

 

Historie nově otevřeného klubu Smaltovna SFINX začala v letošním roce, když se organizátoři Budějovického Majálesu rozhodli oživit opuštěný industriální prostor po vzoru pop-up klubů v zahraničí. V místě, kde ještě před 10 lety fungovala tradiční smaltovaná výroba Sfinx, která skončila po 111 letech v propadlišti dějin, tak jako většina ryze českých firem po roce 1989. Týdenní oživení bývalé výrobní halyse setkalo s velkými ohlasy a o organizátoři se proto rozhodli klub otevřít na stálo a to jako další prostor v rámci projektu Kulturní jádra BU2R, za nímž stojí pražská iniciativa Piána na ulici spolu s městskými projekty BU2R.

Smaltovna SFINX má rozlohu 400 m2 poskytující spolu s rozlehlým nádvořím kapacitu pro více než 500 osob, čímž se stává hned za kulturními domy největší scénou v Českých Budějovicích. Prostor nabízí multifunkční využití pro koncerty i pro divadelní představení. “Chceme, aby SFINX nabídl útočiště jak naší vlastní dramaturgii, tak i dalším pro Budějovice zajímavým akcím, které zatím jen stěží hledají odpovídající prostor, říká jedna z iniciátorek Lucie Bílková.

Smaltovna SFINX_4_foto_Archiv BU2R

V následujících týdnech rozezní zdi klubu 13. 11. Therapy Session -– největší drum’n’bassová akce na jihu Čech a 4. prosince vystoupí skupina Tata Bojs se svou novou deskou. “Rozjezd klubu začínáme zatím jen na pár událostech, intenzitu programu chceme postupně zvyšovat. Divadelní sezónu odstartujeme hned, jak budeme mít jistotu, že nám herci a diváci při představení nezmrznou,” vysvětluje Lucie Bílková.

 

Smaltovna SFINX je již třetím prostorem, který se v letošním roce otevřel v rámci projektu Kulturní jádra BU2R. „Zájem o naše aktivity přicházející ze všech regionů nás přivedl na myšlenku soustředit se na propracovanější podporu vybraných měst. Chceme pomoci šikovným lidem, kteří chtějí ve svém městě oživit kulturní život a realizovat vlastní nápady a projekty,” vysvětluje filozofii projektu Ondřej Kobza, zakladatel spolku Piána na ulici a iniciátor projektu Kulturní jádra BU2R.

 

Podpora projektu

Spolupráce s platformou BU2R, která dlouhodobě podporuje projekty rozvíjející městskou kulturu, tak byla logickým krokem. Společně zvolili města Ústí nad Labem, České Budějovice a Kolín, kde projekt Kulturní jádra BU2R letos odstartoval. „Cítíme, že je v těchto městech velký potenciál. Jsou zde aktivní lidé, kteří potřebují jenom trochu pomoci při rozvoji vlastních projektů a aktivit nebo na ně získat finance,“ komentuje výběr měst Jakub Stránský z BU2R.

Projekt se nezaměřuje pouze na první tři vybraná města, jeho dosah je mnohem větší. Pro aktivní jedince a kulturní aktivisty z celé České republiky se připravuje přehledný manuál plný praktických rad, tipů a triků, zajímavých nápadů či případových studií, jak a kudy se pustit do oživení svého města. Bude dostupný na www.kuturnijadra.cz.

„Doufáme, že tak vzniknou podobné inspirace pro další města a že pravidelně doplňovaný manuál pomůže i těm, kterým se nebudeme moci věnovat tak intenzivně. Naše zkušenosti bychom rádi využili k motivaci a podpoře těch, kteří si své sny teprve plnit chtějí,“ popisuje plány Ondřej Kobza.

 

 

Zdroj: BU2R

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.