Severská klasika na švýcarský způsob v Divadle Metro

Divadlo Metro připravilo na 20.2. premiéru stále více aktuální hry jednoho z nejvýznamnějších světových dramatiků 20. století Friedricha Dürrenmatta nazvanou Play Strindberg. Autor považoval komedii za jediný žánr, který dokáže vyjádřit tragiku dneška, protože současnost nemá tragické hrdiny velkého formátu a zmatku naší doby spíše odpovídá groteska.
divadlo-metro_play-strindberg

Připravovaná premiéra hry Play Strindberg obsahuje humor, který diváky místy ovane mrazivým dechem, o to však pravdivějším. Friedrich Dürrenmatt se pro přepracování hry staršího dramatika Augusta Strindbergra nerozhodl náhodou. Našel v ní dokonalou předlohu k tomu, aby se zrodily skvěle vystavěné dialogy, které mistrně popisují nekonečný manželský souboj.

Hru uváděla mnohá světová divadla v podání skvělých herců. U nás lze vzpomenout inscenaci v Komorním divadle z roku 1969, v níž excelovala Jaroslava Adamová, Svatopluk Beneš a Václav Voska. Díky svým textovým i dramatickým kvalitám se dál hra pravidelně vrací na významné scény.

Dramaturgie Divadla Metro vybrala pro svoji novou inscenaci vynikající představitele. Manželský trojúhelník –  Alice (Zuzana Slavíková), její manžel Edgar (Jiří Štěpnička) a Kurt (Vladislav Beneš) mezi sebou zápasí o své vlastní já, a to způsobem příkladně bezohledným, ale do morku kosti pravdivým. ,,Humor, který se z těchto dialogů rodí, je často na ostří nože…“ říká o své inscenaci režisér Gustav Skála.

 

Organizační informace

Veřejná generálka hry proběhne 19.2.2014 od 10,30 hodin. Premiéru bude mít 20.2.2014 v 19 hodin a první reprízu 26.2.2014 v 19 hodin.

Divadlo Metro, Národní třída 25, Praha 1. Více informací včetně prodeje vstupene najdete na stránkách divadla.

 

Kdo byl Friedrich Dürrenmatt

Švýcarský spisovatel, z jehož děl jsou nejvíce ceněna právě absurdní dramata, autor divadelních her, scénárista, malíř i scénograf. S Českou republikou ho pojí mj. jeho protesty proti sovětské okupaci v srpnu 1968 a podpora Charty 77 a Václava Havla. Zabýval se mj. i světovou židovskou otázkou.

 

kačapa

Zdroj: Divadlo Metro

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.