Sempé – Malý Mikuláš a jiné…

„Podívejte se mi do očí,“ říkal Polívka. Pokud je vám tato věta povědomá, pak jste asi četli některé z příhod malého francouzského chlapce Mikuláše. A k těmto textům, o něž se postaral René Goscinny, vždy neoddělitelně patřily okouzlující ilustrace kreslíře Jean-Jacques Sempého. A právě výběr z jeho díla se nyní objevuje na výstavě v pražské Pelléově vile.

Zdroj: Villa Pellé, oficiální zdroj

Foto: Villa Pellé, oficiální zdroj

 

 

Výstava je rozdělena tématicky dle jednotlivých pater. Hned po vstupu návštěvník zjistí, že přízemí si pro sebe vyhradila celková humoristická tvorba Sempého. Ta zahrnuje jak jeho ranné kresby, kreslené vtipy, jež publikoval v různých časopisech, tak i obálky vytvořené pro prestižní časopis New Yorker. Výběr kreseb se převážně soustředí na práci s prostorem a architekturou, do niž jsou zasazeny lidské příběhy. V souladu s tím je překvapivé, že Sempé sám prý nikdy nepracoval s přesnými podklady, kreslí po paměti a s pomocí fantazie. Jeho dílo tak odráží určitou atmosféru, v reálu byste ho však hledali marně.

Druhé patro je zasvěcené knižním ilustracím, a to především k titulnímu Mikuláši. Pohled na originály veselých kreseb, které tvořily (a jistě stále tvoří) součást kouzelného zážitku pro mnoho mladých čtenářů, je o to zajímavější, že tu divák vidí i mnoho oprav, zabělených míst a částí vlepovaných do obrázků. Rozhodně stojí za to jim věnovat zevrubnější prohlídku. Část jedné místnosti je navíc připravená jako skutečná třída, kde se realizují programy pro ty nejmenší návštěvníky.

Poslední výstavní patro, ve vile tvořené podkrovím, pak obsahuje různé Sempého osobní předměty, tiskoviny s články a také další menší hříčky pro děti.

Zdroj: Villa Pellé, oficiální zdroj

Foto: Villa Pellé, oficiální zdroj

 

Součástí expozice je rovněž doprovodná mobilní aplikace, s níž se dají s pomocí technologie rozšířené reality (digitální obraz kombinovaný s reálným záběrem z kamery mobilu) rozpohybovat jednotlivé exponáty.

Sympatická je právě snaha zaujmout jak starší návštěvníky, přicházející možná s jistou dávkou nostalgie, tak děti, pro něž to může být první důvěrnější setkání s kouzelným a mile veselým světem, do něhož nás všechny Sempého tvorba zve.

Výstava začala 4. května a potrvá v prostorách galerie Villa Pellé do 15. července 2018. Součástí je i široký tématický doprovodný program a dílny připadající na jednotlivé dny v průběhu trvání expozice.

 

Bližší informace o programu na www.malymikulas.cz.

 

Zdroj: Villa Pellé

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.