Sekt 1876: Originál s úctou k tradici

Poprvé se sektem z Bzence připíjelo v roce 1876, tedy rok poté, co zde započala jako čtvrtá na světě výroba šumivých vín klasickou metodou kvašení v lahvích. Po 139 letech míří k milovníkům šumivého moku ze zámeckých sklepů zcela nový sekt, který staví na místní tradici a rukodělné výrobě. Jeho výsledná podoba je dílem vinařů ze Zámeckého vinařství Bzenec, kteří si k poslednímu kroku vedoucímu ke zharmonizování chuti a vůně přizvali francouzské specialisty.

Sekt 1876 Foto: Zámecké vinařství Bzenec, oficiální zdroj

 

Původní bzenecké sekty značek Carte noir, Carte blanche, Nonpareil, Cabinet a Monopol zářily mezi ostatními a svoji jedinečnou charakteristikou zaujaly světové sommeliéry na prestižních vinařských výstavách v Toulouse, Madridu či Paříži, odkud si odvážely řadu nejvyšších ocenění. Přestože se původní receptury nedochovaly, je dnešní výroba co nejvěrnějším pokračováním historického vývoje vzniku bzeneckých šumivých vín klasickou metodou kvašení v lahvích. Stejně jako kdysi je spojená s mimořádnou péčí a rukodělnou prací.

Abychom byli přesní, do bzeneckého zámku se výroba sektu vrací po 15 letech, kdy byla jeho výroba přerušena. Nový start s novým vlastníkem současně přináší i nový sekt, který se vrací k tradici i svým názvem – Sekt 1876.

Vše začalo v roce 2007, kdy se Moravské vinařské závody Hukvaldy, samy s více jak 80 letou historií, rozhodly přesídlit na vinařsky atraktivní adresu. Prostory v areálu bzeneckého zámku lze bezesporu považovat za přidanou hodnotu, byť bylo třeba léta nevyužívané vinařské prostory uvést opět do života. S nimi vstoupily vinařské závody do nové etapy, přijaly novou identitu, jež promítly i do názvu společnosti – Zámecké vinařství Bzenec. Současně tak Zámecké vinařství Bzenec převzalo štafetu výroby vína po zde dříve sídlících Moravských vinařských závodech s.r.o.

Vinné sklepy bzeneckého zámkuFoto: ZVB, oficiální zdroj

Vinné sklepy bzeneckého zámkuFoto: ZVB, oficiální zdroj

 

Seznamte se – Sekt 1876

První ročník pochází z úrody roku 2012 a snoubí se v něm odrůdy Ryzlink rýnský, Ryzlink vlašský, Chardonnay, Rulandské bílé a Rulandské modré. Ve skutečnosti výroba sektu začala už mnohem dřív – ve vinici. Keře révy vinné si totiž vinohradníci pečlivě připravují už zimním řezem a sezónní prací s půdou. A poté přichází to nejdůležitější – péče o hrozny pojící se s dílem, které vykoná sama příroda.

Se sběrem hroznů pro výrobu sektů se začíná na konci srpna a končí na konci září. Hrozny musí mít správný poměr cukrů, kyselin, aroma i ostatních důležitých látek promítajících se do výsledného díla. Jejich třídění a lisování je doslova obřadem, jakož i hodnocení moštů a jejich senzorických parametrů, zásadních pro výslednou chuť a lahodnost sektu.

Po přirozeném kvašení moštu přichází kupážování až vznikne ideálně vyladěná harmonie chutí a vůní. Jde o zásadní krok, vedoucí k dobrému sektu a také proto se ho zúčastnili specialisté z vinařského institutu ve francouzském Epernay.

Víno se pak ručně lahvuje a v lahvích poté pomalu druhotně kvasí, čímž vzniká jemné perlení, požadovaná chuť a osobitý buqet. Na jemných kalech pak zraje sekt v lahvích minimálně 14 měsíců a po několika finálních procedurách jako je např. setřásání, zamražování nebo odstřelování je připraven k expedici. Pro výslednou chuť sektu je charakteristická dokonalá a vyvážená kombinace cukrů a kyselin, která odpovídá zatřídění Brut, kdy obsah cukru v jednom litru je nižší než 12 g.

Veškeré postupy se dělají ručně a nesmírně šetrně s respektem k původním tradičním recepturám zpracování hroznů tak, aby hýčkaly chuťové pohárky konzumentů. Přípitek Sektem 1876 je díky tomu spojen s nevšedním zážitkem, při kterém se běžný okamžik mění ve slavností chvíli.

 

Více informací o celé produkci Zámeckého vinařství Bzenec najdete na www.zameckevinarstvi.cz

 

Zdroj: Zámecké vinařství Bzenec

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.