S fotoaparátem nás baví svět

Parafráze názvu známého filmu asi nejvýstižněji charakterizuje výstavu Fotografové ze SDMO, kterou v měsíci březnu uspořádala virtuální galerie ArtForum. Na svých stránkách tak dala netradičně prostor půltuctu amatérských fotografů, které kromě koníčka spojuje i životní omezení vyplývající z diagnózy „dětská mozková obrna“. Výstava v sobě nese dobře čitelné, ale ne vždy lehce aplikovatelné poselství, že by bylo chybou zanevřít na svět, který se navíc v hledáčku fotoaparátu jeví přes veškerou prchavost leckdy ještě zajímavější, než jaký ve skutečnosti je.

artforum_pavel-stastny_a007
Rozhodnutí zapůjčit virtuální prostory ArtFora amatérským tvůrcům nebylo samozřejmě dílem náhody. Galerie ArtForum se každoročně, právě v měsíci březnu, zhmotňuje do reálné podoby prostřednictvím benefiční aukce prací svých stálých autorů, jejíž výtěžek poskytuje na pomoc dobré věci. Celkově šestkrát již putovaly nemalé finanční obnosy na konto Sdružení pro komplexní péči při dětské mozkové obrně, které jimi financuje mj. i psychosociální rehabilitace. A to už se dostáváme k aktérům avizované výstavy, pro něž je práce ve fotokroužku jednou ze sdružením poskytovaných rehabilitací.

 

Guru a jeho žáci

Výstavu zahajuje vedoucí kroužku Pavel Šťastný, sám ještě vysokoškolský student, který své mnohdy o generaci starší žáky – Janu Červenou, Jindřicha Bobka, Ondřeje Hohla, Ilonu Svobodovou, Jakuba Tomana a Romana Borkovce postupně zasvěcuje do tajů fotografie.

Atraktivitu prostředí indických budhistických klášterů včetně nejslavnějšího sikhského Zlatého chrámu s amritsarskou jídelnou, která údajně nonstop již po 400 let sytí denně zdarma okolo 30 000 strávníků, ve svých snímcích sice žádný z jeho svěřenců nepředstihne, ale to se rozumí, že je tím posledním o co by vystavujícím šlo. Všechny, učitele i žáky spojuje společný koníček, radost z toho, kdy se podaří zachytit někdy zdánlivě nezachytitelné, nepolapitelné. Kdy vyvolaná fotografie vydá netušené svědectví, odkryje umělecké vlohy tu přírody, tu třeba obyčejné pražské dlažby či sterilní skleněné fasády.

Každému z šestice fotografů vyhovuje jiná tvůrčí poloha. Dámy nejlépe rezonují s přírodou, ale ve svých snímcích ji nevynechávají ani pánové Bobek, Toman či Hohl. K nejčastějším námětům jejich prezentace v ArtForu patří městská krajina a architektura, kde se zaměřují zejména na geometrii tvarů. Nechybí portréty včetně kolegy z kroužku. Pozorným očím fotografů neunikly ani různé bizarnosti a paradoxy, navíc fotoaparát zdostupní místa, kam by se nejen vzhledem ke svému handicapu sami autoři stěží podívali.

Do výstavních prostor galerie ArtForum vstoupíte tudy.

 

Zdroj: ArtForum

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.