RAKO pomocníci pro předvánoční úklid

Předvánoční shon už v mnoha domácnostech odstartoval, a v těch, kde dodržují advent, finišuje. K těm nejméně příjemným činnostem patří úklid. Ať jde o generální nebo „udržovací“ asi jen málokoho baví. Aby byl co nejrychleji za námi, a s co nejmenší vydanou energií, na to potřebujeme pomocníky. Tentokrát se podíváme na nabídku těch, které usnadní návrat lesku obkladům a dlažbám v koupelnách, kuchyních atd.

Přípravky RAKO SYSTEM Foto: RAKO, oficiální zdroj 

 

 

Účinné přípravky z ucelené řady čističů RAKO SYSTEM jsou určeny jak pro domácí úklid, tak pro profesionály. Vyvinuty byly jediným českým výrobcem keramických obkladů, značkou RAKO.

 

 

Zářící koupelna bez usazenin

Čištění koupelny bývá snadnější, zpravidla jde totiž o prostor méně namáhaný než třeba obklady v kuchyni. U svislých obložených ploch jednoduše postupujte shora dolů. Spáry mezi dlaždicemi a přechody mezi stěnou a vanou, umyvadlem či sprchovým koutem jsou na čistění již náročnější, navíc mají tendenci žloutnout či šednout a jako první se zde objevuje i plíseň. U RAKO SYSTEM máte na výběr hned několik přípravků:

 

  • Čistotu, ale také exkluzivní vzhled, dodají koupelně přípravky s obsahem lesku, který zpomaluje znečištění povrchu a dlouhodobě zlepšuje vzhled leštěných a chromovaných povrchů. Najdete jej také v nabídce RAKO SYSTEM, pod názvem RAKO CL 804. Konkrétně se hodí na obklady, umyvadla, vany, sprchové kouty, baterie, ale také vnější části toaletních mís, z nichž snadno odstraňuje skvrny a nánosy vodního kamene. Aplikuje se přímo na znečištěné povrchy, poté se nechá několik minut působit. Na závěr se povrch vyčistí houbou a opláchne vodou. Přípravek se používá koncentrovaný, nanáší se pomocí rozprašovače. Doporučená cena 129 Kč/0,75 l, 469 Kč/5 l.

 

  • Tam, kde se k běžným nečistotám přidává silnější vodní kámen, zvolte speciální přípravek RAKO CL 801. Kromě vodního kamene tento čistič porazí i rez a železité usazeniny. Uplatní se na lehce i silně znečištěné slinuté neglazované a glazované dlaždice gres-porcellanato, např. typu Taurus, Kentaur a ostatní neglazované dlaždice. Hodí se pro periodický a denní úklid, na stěny i podlahy. Pomůže také při čištění stěn bazénů a balneí, kde se rez a vodní kámen usazují častěji. Doporučená cena 169 Kč/0,75 l, 589 Kč/5 l. 

 

  • Pokud jste před Vánoci stihli rekonstrukci koupelny, zvolte po dokončení stavebních prací, případně při větším znečištění, čistidlo RAKO CL 802 z řady RAKO SYSTEM.

 

  • Spáry v koupelně se udržují obdobně jako obklady, tedy podle druhu znečištění. Lze je čistit klasickým rýžákem. Spáry zanesené vodním kamenem a silnou nečistotou vyčistíte, stejně jako obklady, přípravkem RAKO CL 801.

 

 

Jak v koupelně udržet původní odstín spár?

Radí Ing. Tomáš Lindauer, zástupce značky RAKO:

Jedinou možností, jak uchovat spáry v původní barvě, je jejich pravidelné čištění. Uplatní se s úspěchem speciální čisticí prostředky na keramické obklady a dlažby určené pro denní úklid, pomocí kterých lze zajistit také čištění spár. Z portfolia RAKO SYSTEM například výrobek RAKO CL 803.“

POZOR: Pokud dojde k zničení pigmentu spáry nesprávným (agresivním) čisticím prostředkem, je navrácení původního odstínu nemožné.

 

Čištění koupelny přípravky RAKO SYSTEM Foto: RAKO, oficiální zdroj

 

 

Kuchyně zbavená nečistot i mastnoty

  • Pro kuchyňské obklady je typické, že se zde k nečistotám přidává i mastnota. Zde nachází uplatnění čisticí přípravky s vyšším pH (pH od cca 8), například RAKO CL 810, který si poradí nejen s obklady a dlažbou, ale i se spárami. . Jde o koncentrovaný nepěnivý prostředek určený k čištění veškerých ploch odolných vodě, jako jsou dlažby glazované i neglazované, žulové, mramorové a vápencové povrchy, teraso, gumové podlahy, podlahy kuchyní a dílen. Prostředek se dle návodu ředí podle míry znečištění. Je vhodný pro strojní i ruční aplikaci. Doporučená cena 169 Kč /0,75 l, 589 Kč/5 l. 

 

  • Na keramické dlažbě v kuchyni, pokud má hrubší povrch, se nežádoucí nečistoty drží lépe než na hladkém glazurovaném povrchu. Hrubší povrch vyčistěte nejlépe pomocí vhodného kartáče, který se dostane do každé skulinky. Na povrchy, které mohou být mastné, zvolte opět RAKO CL 810.

 

 

Proč nepoužívat na mytí dlažby v kuchyni přípravky na nádobí?

Opět radí ing. Lindauer, zástupce značky RAKO:

Pokud vytřete kuchyň ředěným prostředkem na mytí nádobí a zbytky tenzidů z těchto přípravků dostatečně neopláchnete, podlaha se daleko rychleji zašpiní. Tyto přípravky totiž přímo přitahují prach a další nečistoty.“

 

 

Dokonale čistá keramická dlažba na chodbě

Keramické povrchy se velmi snadno udržují, takže si vystačíte i jen s vodou a mopem, zvlášť pokud jste zvolili v chodbě dlažbu s hladkým glazovaným povrchem. Na tom se nečistoty totiž jen těžko usazují.

  • Dokonalý výsledek získáte, použijete-li přípravek pro denní úklid, například RAKO CL 803 z řady RAKO SYSTEM. Ten zvládne i běžné zanesení spár prachem a špínou. je určen pro běžný, pravidelný úklid. Přípravek pomůže účinně povrchy vyčistit a zároveň v jednom kroku vyleštit. Je určený také na povrchy náchylné k poškození a zmatovatění, jako jsou leštěné mramory, žuly a přírodní i umělé kameny. Obsahuje velmi jemné a neutrální tenzidy, které účinně odstraní i odolné nečistoty. RAKO CL 803 lze použít i na plastové povrchy, například rámy oken. Prostředek je určen pro ruční mytí mopem, případně pro dosažení plného efektu lesku hadrem z mikrovlákna. Před použitím se ředí dle návodu. Doporučená cena 169 Kč /0,75 l, 589 Kč/5 l. 

 

  • Na silnější špínu jsou osvědčené prostředky s obsahem kyselin, například již zmíněný RAKO CL 801.

 

  • U staré a velmi zašlé dlažby, kde jsou nečistoty různého druhu, je vhodné postupovat v krocích. Mastnotu a organické zbytky rozpustíte roztokem s RAKO CL 810. Po nanesení se přípravek nechá působit 10-15 minut působit, poté se povrch mechanicky kartáčem nebo podlahovým padem vydrhne a poté setře vodou. Ve druhém kroku následuje stejným způsobem roztok s využitím přípravku RAKO CL 801, a to zejména ve spárách a rýhách reliéfu dlažby.

 

Čištění koupelny přípravky RAKO SYSTEM Foto: RAKO, oficiální zdroj 

 

Více informací a seznam autorizovaných prodejen RAKO najdete na webových stránkách www.rakosystem.cz.

 

 

 

Zdroj: RAKO

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.