Projekt X: Přebalovací pulty jako součást automobilu

Důmyslní pomocníci v péči o malé děti jsou tím, co nejen ženy ve vybavení osobních automobilů postrádají. Z Projektu X, v němž veřejnost v minulém roce zasílala nápady na doplňky do nového Fiatu 500X, vyplynulo, že k nejžádanějším inovacím patří přebalovací pult pro miminka umístěný v interiéru vozu. Na úspěšný Projekt X neméně úspěšně navázal Projekt XChange, v jehož rámci studenti Fakulty umění a designu UJEP v Ústí nad Labem ve spolupráci se značkou Fiat hledali ideální řešení pro přebalování malých dětí v autě. Společným cílem bylo vyřešit problém mnoha rodičů, a zaplnit tak mezeru na trhu.

Projekt XChange: prototyp přebalovacího pultu pro vozy Fiat 500X Foto: Projekt XChange/Mopar, oficiální zdroj

Pět týmů studentů pod vedením zkušeného pedagoga MgA. Jana Čapka, držitele titulu Designér roku 2013, hledalo více jak půl roku od iniciace značky Fiat ideální, bezpečné a designové řešení pro přebalování miminek v autě, konkrétně ve stylovém Fiatu 500X. Tento doplněk neměl mít pouze pěkný, elegantní design, ale měl být rovněž praktický, funkční a nápomocný, přesně v duchu 500X – krása spojená s podstatou.

Ústečtí studenti se s touto výzvou poprali se ctí, samotnému tvůrčímu procesu předcházely rešerše včetně rozhovorů s mnoha rodiči i řidiči. Nakonec přišli s pěti různými návrhy přebalovacích pultů pro miminka zhotovených stylovému modelu Fiat 500X přesně na míru. Studenti se zaměřili především na moderní jednoduchý design, který koresponduje s interiérem vozu a tvoří s ním jeden celek. Funkčnost svých návrhů prověřovali zhotovením tvarových a proporčních modelů a jejich instalací přímo ve Fiatu 500X.

Projekt XChange: prototyp přebalovacího pultu pro vozy Fiat 500X Foto: Projekt XChange/Mopar, oficiální zdroj

 

Studenti pro designery

Vyvrcholením tohoto unikátního projektu značky Fiat byla prezentace návrhů stylového a účelného doplňku pro Fiat 500X profesionálním designérům z Centro Stile Fiat a zástupcům značek Fiat a Mopar® přímo v evropské centrále v Turíně. 

Výsledky svého snažení s úspěchem prezentovali odborníkům přímo studenti, kteří se do projektu zapojili. Jednalo se o pět odlišných řešení: výklopný pult umístěný na zadní části předních sedaček, skládací pult, který se upevní mezi opěradlo a sedací část sedadla, pult z paměťové pěny inspirovaný relaxačním polštářem a výklopný pult využívající prostřední sedačku v zadní části auta.

Ines Consalvi, manažerka pro Accessories Product Management značky Mopar®, hodnotila prezentaci slovy: „Dnešní setkání se studenty bylo doslova ohromující. Už jen fakt, že tito velmi mladí lidé přišli s praktickým řešením pro skupinu našich zákazníků, kteří jsou rodiči a denně se při cestování potýkají s tak běžnou věcí, jakou je přebalování miminka. Jejich kreativní a nekonvenční přístup vedl ke skvělým návrhům, které dovedli až do fáze prototypů vyvinutých přesně na míru našemu modelu 500X. Velmi oceňuji, že všechny návrhy, které jsme dnes viděli, přinášejí zajímavá technologická řešení a jsou založené na zkušenostech našich zákazníků s cílem zjednodušit každodenní život. Je to skvělá ukázka toho, jak úžasné a originální doplňky mohou vzniknout, když se na auto podíváme jinak. Dnešní den byl pro nás nejen nesmírně zajímavý, ale také přínosný, a já jsem moc ráda, že jsem mohla být u toho.

Také Jan Čapek, vedoucí Ateliéru produktového designu FUD UJEP, k projektu XChange se podělil o své dojmy: „Málokdy se designér v životě setká s možností navrhovat zcela neexistující výrobek, který je ale zároveň potřebný tady a teď. Projekt XChange je přesně takový. Jedním z mých pedagogických záměrů je simulovat studentům co nejvíce reálné situace, do kterých se budou v praxi dostávat. A pracovat na výrobku s jasně danými omezeními a poté jej prezentovat v angličtině v centrále světové automobilky byla pro ně unikátní možnost si vyzkoušet, kde jsou jejich limity. Kam až jsou schopni, co se týče kvality designu, výroby prototypu, schopností prezentace, ale i umění komunikace v týmu, dojít. Cesta do Turína byla pro týmy studentů završením půlroční tvrdé práce, která všechny profesně posunula o veliký kus dopředu. Uznání, kterého se studentům od manažerů a designerů skupiny FCA dostalo, to vše jen potvrdilo.

Projekt XChange: prototyp přebalovacího pultu pro vozy Fiat 500X Foto: Projekt XChange/Mopar, oficiální zdroj

 

Podívejte se na „místo činu“

Součástí reportáže z cesty do Turína je i rozsáhlá fotogalerie a videoreportáž.

 

 

Na vlastní oči na festivalu Mini
Návrhy přebalovacích pultů integrovaných uvnitř modelu Fiat 500X si lze naživo prohlédnout na dětském prodejním festivalu Mini, který se koná od 6. do 10. dubna 2016 ve vile Pellé v Praze 6. Více o festivalu na www.festivalmini.cz.

Projekt XChange na festivalu Mini - plakát Foto: Projekt XChange/Mopar, oficiální zdroj

 

Napište nám, vážení čtenáři, zejména pokud si prototypy prohlédnete v reálu na festivalu Mini, který z nich se vám zdá nejpovedenější, nejpraktičtější.

 

Zdroj: , Mopar, Projekt XChange, UJEP

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.