Pražské Quadriennale 2015: Alenka za oponou

I když scénografie zní laikovi jako příliš specifická, možná až nudně statická oblast divadelní práce, a dost možná se dokonce lekne monstróznosti akce, která skutečně zaplnila celý střed metropole, má-li fantazii, bude se mu líbit. I kdyby do divadla třeba ještě ani nevkročil – ba možná bude právě tím prvním krokem, kterým do imaginativního světa slov, hudby a obrazů, vstoupí. Navíc dnešní Pražské Quadriennale není jen o scénografii, ale o celém divadelním prostoru, jehož je největší světovou přehlídkou. Zejména však je uměleckou platformou, kde uzda fantazie utekla i se splašeným koněm, kterého měla vést.

Symbol Pražského Quadriennale 2015 Foto: PQ, oficiální zdroj

Symbol Pražského Quadriennale 2015
Foto: PQ, oficiální zdroj

 

Návštěvník se tu potká jak s výslednou divadelní tvorbou, tak s tvůrčím procesem zaměřeným na design, na výtvarné umění, na architekturu. Vtažen do hmatatelného snu prochází instalacemi jako pověstná Alenka. Někde je pouhým divákem, jinde je pasivně či aktivně vyzýván ke hře, o jejíchž pravidle často nemá ani tušení. Bizarní prostředí i stejně bizarní postavy, které může potkat i mimo výstavní prostory kdekoliv v ulicích centra hlavního města, si s Kloboučníkem, Březňákem nebo Královnou, nijak nezadají.

PQ´15: Kmeny Foto: Ari Karttunen/PQ, oficiální zdroj

PQ´15: Kmeny
Foto: Ari Karttunen/PQ, oficiální zdroj

 

K pohledům hodným Alenky patří i to, jak jednotlivé země s odlišnou kulturou zpracovávají cizí téma, například v čínské instalaci do návrhu scény zakomponovaný obraz Zavražděného Marata nebo ukázky výpravy hry Vojcek německého dramatika Georga Büchnera v tchaj-wanském provedení či návrhy kostýmů pro Bizetovu Carmen, ale i pohádky Modrý pták nebo Letopisy Narnie od budoucích egypských divadelních výtvarníků.

PQ´15: Zavražděný Marat Foto: e-Newspeak

PQ´15: Zavražděný Marat
Foto: e-Newspeak

 

 

Vše souvisí se vším

Tématem 13. ročníku PQ je Sdílený Prostor: Hudba Počasí Politika. Pravda, trochu zvláštní spojení, řeklo by se, ale hudba je s divadlem neodmyslitelně spjata. Umělci vždy ovlivňovali nebo se prostřednictvím her vyjadřovali k aktuálnímu politickému dění a počasí ovlivňuje nás všechny. Na přehlídce se toto projení stalo nenásilným, až na výjimky si vlastně témata ani neuvědomíte, jednotlivá díla, prezentace promlouvají specifickým uměleckým jazykem, formou, která vás buď osloví nebo kolem projdete bez zastávky.

 

Pražské Quadriennale vzalo centrum útokem

PQ´15 se oproti předchozím ročníkům přesunulo poprvé do historického centra Prahy. Zvolené prostory pro výstavu zahrnují např. opuštěný dům, barokní palác, gotický kostel, galerie a další. Velkou novinkou jsou pohyblivé expozice ve veřejném prostoru. Stěžejní akcí je živá výstava Kmeny, během níž budou centrem Prahy procházet desítky maskovaných skupin z celého světa – tyto Kmeny se na své cestě zastaví v ulicích, v metru, v supermarketu nebo v divadle či v muzeu.

 

Mnoho zemí si také v rámci svých národních expozic zvolilo doprovodné instalace a program na veřejných místech, například Australané nechávají po Vltavě plout originální lodě, Švýcaři instalovali v prostoru téměř celého Václavského náměstí rozměrnou rampu a za zmínku stojí i speciální hudebně-umělecká performance v Podolské plovárně.

PQ´15: Trajinera Foto: PQ, oficiální zdroj

PQ´15: Trajinera
Foto: PQ, oficiální zdroj

 

 

Hlavní výstavní část PQ´15: Sekce zemí a regionů

Nejvýznamnější částí PQ´15 jsou výstavy jednotlivých zemí a regionů, které představí svá unikátní pojetí scénografické disciplíny a propojí je třeba také s živými akcemi. Sekce zemí a regionů se bude odehrávat v Colloredo-Mansfeldském paláci, Clam-Gallasově paláci, Pražské křižovatce, Kafkově domě, na Nové scéně a na piazzettě Národního divadla a ve veřejném prostoru centra Prahy.

 

Hvězdy světového formátu přednáší na PQ´15

PQ´15 láká také na přednášky slavných divadelních tvůrců. Kanadský divadelní mág Robert Lepage se proslavil zejména svými multimediálními produkcemi. Pod hlavičkou Ex Machina režíruje v předních operních domech včetně Metropolitní opery v New Yorku. Mnohými je považován za nejtalentovanějšího divadelního umělce současnosti.

Další hvězdou programu je jeden ze zakladatelů berlínského souboru Gob Squad Sean Patten, který se ve své přednášce zaměří na použití multimédií v divadle.

České odborné publikum bude mít příležitost setkat se rovněž s americkou režisérkou Julii Taymor, jejíž nejznámější film Frida získal šest nominací na Oscara a dvě z nich proměnil. Její neslavnější divadelní inscenací je broadwayský muzikál Lví král, za něhož získala ocenění nejen za režii, ale také kostýmní návrhy.

Během workshopů si profesionálové budou moci vyzkoušet spolupráci s takovými umělci, jako je divadelník Philippe Quesne (Francie), zakladatel Vivarium Studia, který uvedl své minimalistické představení Sergův Efekt na loňském Mezinárodním festivalu divadla v Plzni. Dále například se scénografem Dominicem Huberem (Švýcarsko) spolupracujícím s průkopníky „dokumentárního divadla“ Rimini Protokoll, divadelní režisérkou Kirsten Dehlholm (Dánsko), uměleckou ředitelkou a zakladatelkou souboru Hotel Pro Forma.

 

Zlatá Triga ocení nejlepší expozici

Na 13. ročníku Pražského Quadriennale bude uděleno prestižní ocenění Zlatá Triga za nejlepší expozici a také Zlaté medaile v několika kategoriích, které pokrývají různé scénografické disciplíny. Speciální cena se bude udělovat za inovativní přístup ke scénografii či za podnícení dialogu a nebude chybět ani cena dětských návštěvníků. Mezi členy odborné poroty najdete významné současné divadelní osobnosti např. režisérku a scénografku Kamilu Polívkovou, ruského režiséra a scénografa, vítěze Zlaté Trigy na PQ 2007, Dmitri Krymova či Antôniho Araúja, uměleckého ředitele Teatro da Vertigem a vítěze Zlaté medaile v kategorii Nejlepší realizace inscenace na PQ´11.

 

Knižní lahůdky

V Colloredo-Mansfeldském paláci vyrostlo ve spolupráci s velšským Performance Books i improvizované knihkupectví s novinkami ze světa divadla, designu a architektury.

PQ´15: Knihkupectví Foto: Jerzy Gurawsk/PQ, oficiální zdroj

PQ´15: Knihkupectví
Foto: Jerzy Gurawsk/PQ, oficiální zdroj

 

 

Skočte a plavte

Taková je rada umělecké ředitelky PQ Sodji Lotker, jak se popasovat s množstvím výstavních prostorů, i současně probíhajících performancí, divadelních představení a hudebních produkcí. Pokud nejste živelní a máte raději vše nalinkované nebo se prostě jen obáváte, že by vám to nejlepší z přehlídky 1 000 umělců z 78 zemí a 600 živých akcí, uteklo, začněte v některém z hlavních výstavních prostor a kupte si program nebo si ho ještě lépe nastudujte v pohodlí domova a jděte po vytyčené trase. Záleží na tom, jak zdatní jste turisté a kolik zážitků je vaše mysl schopna absorbovat, aniž by se jí slily v jedno a hlava po nich ztěžkla jak po laciném ovocném vínu. 

Pro představu – jako průměrný chodec, prohlížející si instalace podle toho, jak moc ho osloví, stále fotící, jsem za tři a půl hodiny zvládla tři „hlavní stany“ – Colloredo-Mansfeldský palác, Clam-Gallasův palác a Kafkův dům.

Na PQ´15 můžete bez obav vyrazit s dětmi, někde se možná budou trochu bát, jinde jim to vynahradí „pokojíčky“, kostýmy v podobě šatů jako pro princezny, nevěsty či udatné bojovníky. Na přehlídce mají i dětský koutek – Dětské Quadriennale, kde mohou vyjádřit svoje dojmy.

 

Praktické informace

Pražské Quadriennale se koná do 28. června, otevírací doba lokací 10 – 19 hodin.

Základní vstupné činí 300 Kč. Děti do 15 let a senioři nad 65 let mají vstup zdarma. Návštěvníci mohou využít speciální slevové akce, které vznikají ve spolupráci s partnerskými divadly, galeriemi, muzei, festivaly a kiny nebo Dopravním podnikem hlavního města Prahy. Každý, kdo na pokladně předloží jízdenku MHD či Opencard, získá vstupné za polovinu. Stejně tak zajistí poloviční vstupné předložení vstupenek z představení některých divadel. 

Veškeré informace najdete na www.pq.cz.

Na jednotlivé zajímavé expozice se podíváme blíž v příštím článku.

 

Mínusové body

Ne všechny popisky u instalací jsou v češtině – opět se upozaďujeme, přestože jsme pořadatelskou zemí, která dokáže uspořádat největší přehlídku scénografie a divadla na světě. Ba navíc, čím by bylo české divadlo bez rodného jazyka? Skutečně se musí-smí národní hrdost projevovat jen při mistrovství v hokeji? Přitom bez vysvětlení si jazykově méně znalý návštěvník nemusí vždy vědět rady jak vizuál zpracovat.

Chcete-li trochu ušetřit, vybavte se občerstvením, protože vyjma Clam-Gallasova paláce a Náprstkova muzea, kde na otevřeném nádvoří, což není ideální v aktuálním proměnlivém počasí, funguje „kavárna“, a v Kafkově domě kde najdete automat na nápoje, jinou možnost, než se občerstvit v přilehlých kavárnách s cenami nastavenými pro zahraniční turisty, nemáte. Posedět můžete v židlích a křesílkách na chodbách, ale nad dobrým espressem nebo čajem by se o zážitcích diskutovalo mnohem příjemněji.

 

Zuzana Ottová

Zdroj: PQ

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.