Pražská muzejní noc: Kulturní maraton startuje v sobotu již po čtrnácté

Jedna z největších kulturních událostí Prahy letos počtrnácté nabídne nevšední zážitky z noční metropole. V sobotu 10. června v 19 hodin otevře své brány 49 institucí v 79 objektech. Muzejním nadšencům nabídnou tradiční i neobvyklé prohlídky expozic a výstav a speciálně pro tuto jedinečnou událost připravený doprovodný program. Návštěvníci se tak mohou těšit na řadu koncertů, přednášek, workshopů a výtvarných dílen, divadelní a taneční představení nebo filmové projekce. Jako obvykle organizátoři mysleli i na nejmenší návštěvníky, kteří si mohou vybrat z mnoha atraktivních stanovišť a zažít různá dobrodružství.

Pražská muzejní noc Foto: NM, oficiální zdroj

Druhá červnová sobota bude v Praze v čase od 19 do 1 hodiny patřit nejen muzeím – Pražská muzejní noc 2017 láká i do dalších kulturních a vzdělávacích institucí. Celkový počet účastníků letos činí bez jedné padesát. Do všech 79 objektů zapojených institucí je v tomto čase vstup zdarma, pouze do objektů NKP Vyšehrad je vstup zpoplatněn symbolickou 1 Kč. Také doprava účastníků této akce speciálními autobusovými linkami zůstává zdarma. Pražská muzejní noc 2017 je organizována Národním muzeem společně s Dopravním podnikem hl. m. Prahy (DPP) a Asociací muzeí a galerií České republiky, z. s. za finanční podpory Ministerstva kultury České republiky a Magistrátu hl. m. Prahy.

 

Úniková hra, rýžování granátů, žehlení plynem, tanec či ochutnávka jídel

Tradičně nabitý doprovodný program muzeí, galerií a dalších institucí slibuje mnoho nevšedních zážitků. Anatomické muzeum láká kromě zajímavých přednášek na únikovou hru Pryč z fronty, jež je určená návštěvníkům, kteří nechtějí čekat ve frontě na prohlídku muzea. Pokud se jim tato hra vydaří a dostanou za odměnu extra prohlídku v jiném termínu zdarma, mohou takto získaný volný čas strávit třeba na střeše Národního Památníku na Vítkově, odkud se nabízí netradiční pohled na osvětlenou Prahu.

Jinou možností je vydat se například do přízemí Veletržního paláce Národní galerie v Praze, který bude proměněn v postapokalyptický trenažer, a vyzkoušet si zde své schopnosti. Letohrádek Hvězda pro změnu poprvé ožije svou první audiovizuální performancí v podobě světelně-dynamické koláže s hudebním doprovodem vytvořené přímo na míru této památce. Rýžovat drahé kovy a nerosty bude možné na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy, přesněji ve dvoře před Knihovnou chemie, odkud si ti nejšikovnější a nejpilnější odnesou české granáty.

Plynárenské muzeum láká na kadeření vlasů plynovými historickými kadeřítky, žehlení plynem či na pravou brazilskou kávu upraženou na malé plynové pražičce, jaká byla za první republiky v domácnostech poměrně běžná. Kromě kávy bude možné ochutnat také například zmrzlinu v Národním technickém muzeu, kde budou probíhat ukázky její výroby na historickém zařízení. Další ochutnávky čekají na nádvoří Náprstkova muzea v podobě šťávy z mladého kokosu či thajských specialit za doprovodu thajského tance. Taneční vystoupení bude k vidění také v Nové budově Národního muzea v podání profesionálních tanečníků, tentokrát však půjde o tance 20. století – swing, rock-n-roll a disco.

Pražská muzejní noc Foto: NM, oficiální zdroj 

 

Nedávejte děti spát – vezměte je s sebou!

Pražská muzejní noc myslí i na nejmenší návštěvníky, kterým nabízí několik workshopů, výtvarných dílen, her, úkolů i pokusů. Na Fakultě architektury ČVUT v Praze se bude kreslit, vyrábět, skládat a stavět. Svůj vlastní papír si zase budou moci děti vyrobit v Národním pedagogickém muzeu a knihovně J. A. Komenského. V Leteckém muzeu Kbely čeká na děti závod ve skákání v pytlích na vrtulové listy či malování letadel křídou. V Armádním muzeu Žižkov si vyzkouší svou střeleckou mušku na dětské střelnici. Práci archeologa pro změnu okusí v Anatomickém muzeu, kde na ně čeká hledání kostí v pískovišti a následné určování částí kostry. Pohádkové hraní nabízí České muzeum hudby, v kterém právě probíhá i výstava Hudba a pohádka, a hry na děti čekají také v Nové budově Národního muzea v podobě retrohrátek. V Rotundě sv. Václava se budou pod hlavičkou Matfyzu dělat pokusy, a pokud děti budou chtít, naučí se tam třeba i levitovat.

Pražská muzejní noc Foto: NM, oficiální zdroj

 

 

Naplánujte si svou noc

Vlastní program na sobotní noc lze naplánovat na webových stránkách Pražské muzejní noci 2017 v sekci Program. V záložce Muzea a galerie 2017 si návštěvníci mohou vytvořit seznam jednotlivých muzeí, která mají v úmyslu navštívit. Vytvořený program je pak možné vytisknout či sdílet s přáteli na sociálních sítích. K dispozici je i letos mobilní verze stránek, přístupná přes odkaz m.prazskamuzejninoc.cz.

 

Sdílejte a soutěžte

Pořadatelé letošní muzejní noci vyzývají ke sdílení videí a fotografií z průběhu akce na Facebooku, Twitteru či Instagramu. Kdo navíc nasdílí své video z akce na událost PMN 2017 a označí příspěvek, může se stát výhercem trička, dvou volných vstupenek do Národního muzea a originálního šperku – přívěsku z pravého meteoritu. Aktuální dění bude Národní muzeum bedlivě sledovat a návštěvníkům také zprostředkovávat pomocí živých přenosů na sociálních sítích. Na webových stránkách Pražské muzejní noci bude opět připraven fotokvíz na poznávání objektů. Deset vylosovaných znalců muzeí pak bude odměněno tričkem s motivem Pražské muzejní noci 2017. Informace k oběma soutěžím najdou zájemci rovněž na webu akce.

„Také v letošním roce se mohou obyvatelé i návštěvníci Prahy těšit na tuto jedinečnou událost, která každoročně přiláká do zpřístupněných objektů tisíce lidí. Pestré spektrum zapojených institucí slibuje zajímavý doprovodný program pro dospělé i děti. Každý si tak může vybrat a naplánovat noční dobrodružnou pouť po muzeích dle své chuti a zároveň se stát spolutvůrcem této mimořádné akce prostřednictvím sdílení svých dojmů přes sociální sítě,“ nastiňuje kulturní nabídku generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš

Pražská muzejní noc Foto: NM, oficiální zdroj 

 

Po trase bezplatně speciálními autobusovými linkami

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) vypraví speciální autobusové linky, které o muzejní noci propojí jednotlivé objekty. 10 autobusových linek bude v provozu v den konání akce od 18.30 hodin a poslední spoje vyjedou ze zastávky Staroměstská přibližně hodinu po půlnoci. Provoz metra bude ze soboty na neděli prodloužen do 01.00 hodin a následně bude možné využít běžné noční povrchové spoje. Přeprava speciálními autobusovými linkami bude pro návštěvníky Pražské muzejní noci opět zcela zdarma. Centrálním přestupním bodem devíti autobusových linek bude nám. Jana Palacha u stanice metra Staroměstská, linka č. 10 vyjede ze Smíchovského nádraží. Až do 01.00 hodin budou moci návštěvníci využít také infolinku Dopravního podniku 296 191 817 a podrobné informace naleznou i na stránkách Dopravního podniku.

„Nezvyklý čas i atmosféra láká k noční návštěvě muzeí během Pražské muzejní noci spoustu lidí a my jsme rádi, že jim opět pomůžeme zrychlit přesuny mezi jednotlivými zapojenými institucemi a objekty. Tradičně proto vypravujeme 64 nízkopodlažních autobusů na deseti zvláštních autobusových linkách, které jsou navíc zdarma,“ uvedl Ladislav Urbánek, dopravní ředitel DPP a dodal: „Jsme rádi, že se spolu s Národním muzeem a Asociací muzeí a galerií CŘ může Dopravní podnik coby spolupořadatel podílet na této akci.“

Pražská muzejní noc Foto: NM, oficiální zdroj 

 

Informační stany Pražské muzejní noci

Umístěny budou před Historickou budovou Národního muzea v pátek 9. června od 12.00 do 19.00 hodin a v sobotu 10. června od 10.00 hodin do půlnoci, a na náměstí Jana Palacha v sobotu od 10.00 hodin taktéž do půlnoci. Pracovníci informačních stanů budou podávat další informace o průběhu akce a doprovodných programech jednotlivých institucí. K dispozici zde budou také mapy dopravy Pražské muzejní noci se seznamem zapojených objektů.

 

Zdroj: Národní muzeum

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.