PPM: 12. ročník mezinárodní přehlídky umělecké textilní tvorby se blíží

Vysočanský čtyřhvězdičkový Wellness Hotel Step a jeho Sportcentrum se 6. až 8. dubna 2018 stane tradičním dějištěm mezinárodní výstavy Prague Patchwork Meeting. Ve 4 halách, na ploše téměř 6 tisíc metrů čtverečních se představí téměř 400 autorů, řada z nich s vlastní samostatnou galerií. Vystaveno bude více než 900 kusů autorských quiltů včetně kolekcí poprvé představených ve střední a východní Evropě i zcela premiérových. Třetinu celkové plochy obsadí specializované obchody. V rámci výstavy se budou návštěvníci moci zúčastnit různých workshopů s renomovanými evropskými lektory, a to nejen na téma šití, ale i tisku na látku a kreativního vytváření povrchů včetně 3D struktur.

Romana Černá: Kapka Foto: PPM, oficiální zdroj

Romana Černá: Kapka
Foto: PPM, oficiální zdroj

 

Mezinárodní výstava Prague Patchwork Meeting je největší přehlídkou kombinovaných textilních technik nejen u nás, ale i ve střední a východní Evropě. Hlavní kolekce zahrnuje více než 900 kusů převážně nástěnných quiltů (moderní tapisérie) z celého světa a výběr autorských prací z České republiky.  Obchody v prodejní části nabídnou široký výběr látek, pomůcek, textilních doplňků, šicích strojů, osvětlení, korálků, dekorací a barev na textil, sortiment pletacích přízí a autorské oděvy.

 

SLET PŘEDNÍCH TVŮRCŮ UMĚLECKÉHO QUILTU

Sdružení SAQA nabídne výběr Kanady v kolekci „Můj koutek světa“ a nám geograficky vzdálené země dále přinese mezinárodní galerie „Crossing Oceans“, v níž své quilty sdružily autorky žijící kolem všech světových moří.

Poprvé se v Praze představí španělské autorky – sestry Desedamas, z Itálie přijede skupina Fiber4. PPM průběžně představuje německé textilní výtvarnice, letos organizátoři připravili kompletní průřez textilní tvorby SRN ve výběrové kolekci Od tradice k moderně. Orientální nádech má galerie Gröbenzeller Quiltgruppe se souborem quiltů na téma Brána Orientu“ a několika kaftany. Spojení literatury a textilní tvorby najdou návštěvníci v nástěnných obrazech podle básní E.M. Rilkeho.

Veronika Schluesselberg: Rilke Foto: PPM, oficiální zdroj

Veronika Schluesselberg: Rilke
Foto: PPM, oficiální zdroj

 

Po loňském velkém úspěchu quiltů z Dálného Východu zopakuje Susan Briscoe své kurzy sashika včetně kolekce vlastních prací, quiltů jejích studentů i ukázek tradičních japonských textilií. Mezinárodní kolekce EPM na téma „Na konci světa“ bude po své podzimní premiéře vystavena i na PPM, stejně tak jako galerie „Krajina v art quiltu“ české autorky paní Romany Černé

Menší kolekce nabídne Rumunsko a Rakousko. Dětské quilty a premiéra 2018 Vláček Bernino poprvé představí i český patchworkový dorost.

Vláček Bernino: Anežka, 11 let Foto: PPM, oficiální zdroj

Vláček Bernino: Anežka, 11 let
Foto: PPM, oficiální zdroj

 

České uskupení Art Quilt Harbour přináší Vlny ve dvou na sebe navazujících quiltech každé členky, skupina TTT pak novou kolekci textilních a krajkových vzorníků zpracovaných do quiltu. Několik tuzemských autorek opět osloví návštěvníky vlastními galeriemi.

Soutěžní kolekce 2018 na téma ROČNÍ OBDOBÍ a klasická BOUŘE NA MOŘI jsou dotovány hodnotnými cenami a posuzovány zahraniční odbornou porotou. Pokročilé autorky jistě zaujmou i galerie aplikovaných mandal a geometrických vzorů La Passacaglia. Speciální téma Můj rodný kraj“ tvoří cca 50 maloformátových quiltů.

Premiéru bude mít nová kolekce Art Quilt klubu s povinným základním materiálem roku 2018: TVÍD.

 Jana Štěrbová: Mříže XII Foto: PPM, oficiální zdroj


Jana Štěrbová: Mříže XII
Foto: PPM, oficiální zdroj

 

 

DOPROVODNÉ KURZY PRO ZAČÍNAJÍCÍ I POKROČILÉ AMATÉRKY

Na mnoha stáncích proběhnou ukázky různých technik a mini kurzy pro začátečníky, workshopy povedou renomované tuzemské i zahraniční textilní autorky. Pro zájemce bude připravena i dílna ebru.

Tradičně jsou prezentovány i charitativní, klubové a výměnné práce. Mimořádné pozornosti se těší výzva PPM Deky přes inkubátory, jejich oficiální předání zástupcům Masarykovy nemocnice v Ústí nad Labem proběhne v sobotu 7.4. odpoledne.

Program doplní i módní přehlídky včetně originálních šperků a bazar zbytků látek a starších odborných knih a časopisů.

Jana Štěrbová: Kompozice Foto: PPM, oficiální zdroj

Jana Štěrbová: Kompozice
Foto: PPM, oficiální zdroj

 

ZÁJEM NA MEZINÁRODNÍ ÚROVNI

Prague Patchwork Meeting patří mezi světově nejnavštěvovanější textilní výstavy, a dnes díky počtu exponátů a návštěvnosti téměř 7 tisíc lidí řadí na 4.-5. místo v Evropě, přičemž její úroveň rok od roku stoupá. Vedoucí postavení v Evropě si drží britský Birmingham s 22 tisíci návštěvníků.

 

Praktické informace

Vstupenky na výstavu budou k dispozici na místě, a to buď jednodenní za 180 Kč, nebo třídenní permanentka za 350 Kč. Více informací včetně aktualit najdete na webu přehlídky.

 

Zdroj: PPM

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.