Pozor, natáčí se: nový český film Místa

Právě natáčený český snímek Místa má ambice bodovat u širšího spektra diváků, neboť hlavní roli v něm sehraje dospívání, láska a pomsta. Nejvíce osloví pravděpodobně ty, kteří stejně jako hrdinové filmu stáli na prahu dospělosti v 90. letech. Lákadlem pro diváky bude jistě i obsazení Vladimíra Polívky, který rolí Adama dostal první velkou hereckou příležitost, a zároveň i možnost zúročit geny, jenž mu dali do vínku slavní rodiče – Chantal Poullain a Bolek Polívka.

mista_perex_reziser-radim-spacek-toci-mista

„Hlavní hrdina Adam se ve vzpomínkách vrací do doby a na místa, kde vyrůstal. Jde o poslední léto, které prožil někdy v polovině devadesátých let ve svém rodném městě. Přestože dnes neví, jak to přesně bylo, to, co tehdy prožil, zásadně ovlivnilo jeho život,“ říká scenárista Ondřej Štindl.

Štindlův scénář slibuje poutavý příběh, zaujal jím i kolegu spisovatele Jáchyma Topola: „Místa jsou vydařeným příběhem se skvěle napsanými dialogy. Příběh jde pod povrch, zavrtává se hluboko pod kůži a mění tak lhostejného diváka v zasaženého pozorovatele.“ Producent Vratislav Šlajer zase na scénáři oceňuje to, že bere své mladé a sympatické hrdiny vážně, „nedělá z devadesátých let mafiánský opus, ale jde tu především o příběh s dynamickým a stylovým vyprávěním“.

 

Když vzpomínky ožijí

Adamovi a Markovi, dvěma devatenáctiletým klukům je jejich rodiště těsné, každodennost naruší okamžik, kdy do jejich životů vstoupí Anna, dcera místního prominenta. S ní se mladíci ocitají ve víru napětí i touhy a zároveň odhalují tajemství zdánlivě nudného českého maloměsta.

Mladí filmoví hrdinové se nacházejí v té fázi života, kdy se rýsuje budoucnost, která nad člověkem najednou visí jako příslib i jako hrozba. Procházejí také pro ten věk typickou konfrontací a to nejenom s rodiči a světem kolem. Film zobrazuje i jistý druh uvolnění, vzdor mládí, ale i dávné příběhy magických míst, která se sebou nesou historii. Odtud také název filmu Místa. Ta filmová našli tvůrci v Ústí nad Labem, Litoměřicích nebo v Praze, natáčet budou i v ateliérech České televize. Kromě letního natáčení čeká filmový štáb ještě podzimní dotáčka.

 

Kdo je kdo

Adama, jak již bylo řečeno, hraje student DAMU Vladimír Polívka, který si už zahrál ve snímku Poupata. Jeho kamaráda Marka ztvární absolvent konzervatoře Jan Cina, jenž debutoval v jedné z hlavních dětských rolí ve filmu Smradi, a zahrál si i v seriálu Terapie nebo Soukromé pasti. Annu hraje studentka DAMU Johana Matoušková, pro níž budou Místa její první velkou rolí. V dalších úlohách se objeví Taťána Medvecká, Robert Nebřenský, Jiří Štrébl nebo slovenský herec Jakub Gogál známý ze slovenského diváckého hitu Love nebo další slovenský herec Ivan Romančík. Ze Slovenska je i architekta filmu Viera Dandová.

mista1_jan-cina_johana-matouskova_vladimir-polivka-02_mista

Celý film vzniká jako týmová práce, na vizuální podobě filmu se tak podstatným způsobem podílí i kameraman Jaromír Kačer, který byl za kameru předchozího společného filmu oceněn Českým lvem. „Náš předchozí film jsme točili pod mírným tlakem a s napjatým očekáváním, jaký bude výsledek, nyní točíme s lehkostí, která snad bude patrná i z našeho filmu,“ řekl producent Vratislav Šlajer. Filmaři v současné době hledají autora hudby, kterým může být i zahraniční interpret, pokud hudbou vystihne napínavou atmosféru filmu.

Film se natáčí v česko-slovenské koprodukci společností Bionaut Films a PubRes, v koprodukci s Českou televizí a s podporou Státního fondu pro podporu a rozvoj české kinematografie a slovenského Audiovizuálného fondu. Do kin ho uvede distribuční společnost Cinemart v první polovině roku 2014.

 

Něco málo o autorech

Spojení osobností producenta Vratislava Šlajera, scenáristy Ondřeje Štindla a režiséra Radima Špačka přineslo tvůrcům v roce 2011 absolutní vítězství v rámci prvně uspořádaných Cen české filmové kritiky. Film Pouta tehdy s pěti soškami Českého lva zvítězil i u České filmové a televizní akademie. První spolupráce tohoto tvůrčího týmu, kterou byl právě thriller z osmdesátých let, tak i díky dalším cenám dostala „nálepku“ kritiky nejvíce oceňovaného filmu posledních let.

mista3_vratislav-slajer_radim-spacek_ondrej-stindl_mista

Vratislav Šlajer patří k nejaktivnějším producentům mladé generace, ve své produkci natočil řadu oceňovaných filmů (vedle Pout například Kdopak by se vlka bál, připravuje adaptaci bestselleru Žítkovské bohyně), jako producent pracoval i na několika televizních pořadech a seriálech (Letiště, Základka).

Ondřej Štindl začínal jako DJ kultovního Rádia 1, vedle scenáristiky se živí především žurnalistikou, pracoval například jako komentátor a vnitropolitický zpravodaj v české redakci BBC, nyní působí v Lidových novinách, nedávno vydal román Mondschein s ilustracemi respektovaného malíře Josefa Bolfa. Výtvarníka Bolfa tvůrci Míst oslovili také pro filmový plakát.

Režisér Radim Špaček, syn spisovatele, znalce etikety a bývalého tiskového mluvčího prezidenta Václava Havla, si v dětství zahrál v několika filmech, prvně v Kachyňově snímku Blázni a děvčátka, později například ve filmu Vojtěch, řečený sirotek, ještě před studiem na FAMU pracoval jako asistent režie na filmových zakázkách zahraničních produkcí, jeho první film Mladí muži poznávají svět byl vybrán do soutěže mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech, kde byl také oceněn. Režisér spolupracuje i s Českou televizí, podílel se mj. na pořadu Q (queer) a od roku 2003 spoluorganizuje Festival bollywoodského filmu.

Vznik filmu Místa můžete sledovat na: www.facebook.com/mistafilm nebo www.facebook.com/bionautfilms.

 

Zuzana Ottová

Zdroj: Bionaut Films

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.