Podzimní výstava skalniček objektivem redakce

Nesmrtelný slogan Pony Expressu: „Ani sníh, ani déšť, ani žár …“ by si po letošním létě mohl bez váhání dát do záhlaví Klub skalničkářů Praha. Během čtrnácti dnů, kdy slunce vyklidilo pozici, se jeho členům podařilo zrevitalizovat zahrady u Faustova domu a připravit tradiční podzimní výstavu, která je pastvou pro oči pro všechny, kteří mají rádi zahrádkaření či přírodu jako takovou.

Podzimní výstava skalniček: stylové Colchicum Autumn Queen Foto: e-Newspeak

Podzimní výstava skalniček: stylové Colchicum Autumn Queen
Foto: e-Newspeak

 

Každý, kdo něco pěstuje byť jen v truhlíku za oknem, ví, jak těžký a leckdy marný boj se suchem to letos byl. A co teprve, když se snažíte uchránit dvě zahrady uprostřed betonové džungle. Ty zahrady navíc nejsou vaše, musíte se na ně každodenně vypravit a na krku máte třeba i osm křížků.

I když s určitými ztrátami se díky obětavcům a nadšencům z řad skalničkářského klubu podařilo uchránit genia loci malebné zelené oázy v centru Prahy a z výpěstků ze svých zahrad, jejichž opečovávání je vlastně další náročnou pracovní směnou, vytvořit v tomto roce v pořadí již třetí, přirozeně působící výstavu skalniček a dalších květin, bylin, keřů a stromků včetně bonsají.

 

Kolečko nejen na kompost

Na uvítanou připravili skalničkáři návštěvníkům výstavy zábavnou podívanou, jež navodí dojem, že pod jejich rukama vše snadno a téměř hned bují a kvete. Vsadili na naturalismus, kdy místo dekoračních nádob použili běžná kolečka. Vtipná dekorace tak neupadá do kýčovitosti oněch dřevěných nebo plechových napodobenin, kterými jsou hojně prošpikovány katalogy zejména německých zahradnických center, ale současně povyšuje jednu z nejběžnějších pracovních pomůcek každého zahrádkáře na estetickou úroveň.

Podzimní výstava skalniček: osázená kolečka Foto: e-Newspeak

Podzimní výstava skalniček: osázená kolečka
Foto: e-Newspeak

 

 

U Fausta vládne fialová

Jedinečnou atmosféru zahrady chrání vysoké zdi a koruny letitých stromů. Pod nimi ožívá drobný svět rostlin, který stejnou měrou vyvolává pocit procházky anglickým parkem jako lesem a volnou přírodou. Mezi kořeny javorů, dubů i smrků a umně naaranžovanými větvemi si v kopečcích mechu lebedí hosty s panašovanými listy a bledě fialovými květy, bramboříky, ale i méně známé liriopy s modrofialovými šišticemi, které sice patří mezi liliovité, ale v nabídce zahradnictví je musíte hledat spíše mezi okrasnými travinami. Společnost jim dělají úzkolisté traviny, kapradiny, ale i azalky, které na podzim zdobí jen zelený habitus.

Růžovofialové květy rozchodníku oživily jedno z výše zmiňovaných koleček, druhé zfialovělo za pomoci astřiček. Kamenná koryta zase získala toto zbarvení pomocí vřesů. Mezi břidlicí jako vodopád padají modrofialové květy zvonků a na skalkách mezi jemně zelenými trojlístky vyrážejí lila kvítky oxalisů.

Nejen na skalkách, ale zejména ze stínu větvoví přitahují pohled poslové podzimu – ocúny, jejichž latinský název Colchicum je odvozen z označení černomořské oblasti Kolchis, kde podle báje Médea připravovala další jed a z pár kapek, které se vsákly do země, vyrostly ocúny. Jejich lila až jasně fialové květní kalichy na silné stopce vypadají jako samy poháry naplněné zrádnou tekutinou.

 

Všechny barvy podzimu

V menších či větších celcích se v zahradách objevují barvy blížícího se podzimu, některé si však rostliny ponechávají celoročně. Patří k nim i heuchery čili dlužichy, s vysoce zdobnými listy, které umí rozehrát širokou škálu barev od zelené přes žlutou po nachovou a na atraktivitě jim přidává buď výrazné žilkování nebo nápadně zkadeřené okraje.

Rozverností se chlubí okrasné trávy. Jako odložené paruky rockové babičky Tiny Turner se pyšní mezi kameny skalek. A ty, jež se nemohou pochlubit bujnou kšticí, získávají atraktivitu například hrou na dikobrazí ostny.

 

Ohňostroj barev

O ten se tu zasloužila instalace zástupců begonií všech druhů, které na sebe již z dálky upozorňují výraznou barevností květů. Jako svou prezentaci ji tu vytvořil šlechtitel Ladislav Urš z Bego-Bohemia.

Podzimní výstava skalniček: expozice begonií firmy Bego-Bohemia Foto: e-Newspeak

Podzimní výstava skalniček: expozice begonií firmy Bego-Bohemia
Foto: e-Newspeak

 

 

Bramboříkové víly

Ohňostroje, záplavy barev atd. atd. Je čas i na trochu romantiky, pohádkovosti. Zajistí ji téměř přehlédnutelné drobounké bramboříky, jejichž bělavé kvítky se na zemí třepotají jako éteričtí bělásci. Kdyby proslulé malé podvodnice – anglické sestřenky Frances a Elsie holdovaly v Cottingley skalničkaření, nemusely by své víly kreslit, vystřihovat a rozpohybovávat. Stačilo by trochu aranže a nafotit tyto „pravé víly“ a sir Arthur Conan Doyle by měl neméně zamotanou hlavu a za pozornost by stály o několik desítek let i milovníkovi záhad a nejlepšímu autorovi sci-fi literatury A.C.Clarckovi.

Podzimní výstava skalniček: Cyclamen Hederifolium 'Album' Foto: e-Newspeak

Podzimní výstava skalniček: Cyclamen Hederifolium ‚Album‘
Foto: e-Newspeak

 

 

Zahrádka na misce

O tom, že zahradničit jde i s pouhou hrstí hlíny, přesvědčuje malá výstavka misek osázených netřesky. Jako inspirace pro obyvatele pražských bytů je naprosto ideální. K vytvoření zahrádky za pár korun stačí keramická miska, trocha substrátu, pár kamínků a netřesk. Pak už jen najít odpovídající slunné místo na balkóně nebo třeba jen na okenním parapetu.

Podzimní výstava skalniček: výstavka netřesků v miskách Foto: e-Newspeak

Podzimní výstava skalniček: výstavka netřesků v miskách
Foto: e-Newspeak

 

 

Úroda na závěr

Symbolickým vstupem do zahrady je přírodní brána z vistárie, která v září již není obtěžkána květy, ale jako zvonkohra se na ní pohupují lusky s nositeli nového života.

Podzimní výstava skalniček: brána z vistarie Foto: e-Newspeak

Podzimní výstava skalniček: brána z vistarie
Foto: e-Newspeak

 

 

Zelená samoobsluha

Samozřejmě nechybí ani obchod s výpěstky členů klubu, v němž jsou mnohdy k dostání i rarity, které v běžném zahradnictví nekoupíte. Díky široké nabídce a při cenách od 20 Kč si tu suvenýr z výstavy může pořídit každý i méně zkušený skalničkář.

 

Praktické informace

Podzimní výstava skalniček je k vidění v areálu vedle Faustova domu na Karlově náměstí do 19. 9., denně od 9.00 do 18.00 včetně soboty a neděle.

Cena vstupenek: 40 Kč, poloviční 20 Kč.

Podzimní výstava skalniček: osázená kolečka Foto: e-Newspeak

 

 

Zuzana Ottová

Zdroj: Klub skalničkářů Praha

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.