Pocta Cunninghamovi: 50 let poté

V neděli 28. září na Nové scéně pražského Národního divadla v rámci prologu divadelního festivalu Ostrava v Praze přiblíží vynikajícího tanečníka a choreografa Mercea Cunninghama a jeho Dance Company, jehož návštěva se skladatelem Johnem Cagem a výtvarným umělcem Robertem Rauschenbergem v roce 1964 obrátila zdejší kulturní a společenskou scénu vzhůru nohama.

 Pocta Cunninghamovi  Oficiální zdroj: Ostrava v Praze

 

Před padesáti lety jejich návštěva v tehdejším Československu znamenala malou kulturní revoluci, a to zdaleka nejen mezi tanečníky. Nyní se ostravští umělci tuto událost chystají připomenout v Praze i Ostravě. Pod projektem s jednoznačným názvem Pocta Cunninghamovi jsou podepsány slovutné osobnosti: skladatel a dirigent Petr Kotík, dramaturg Jiří Nekvasil a choreograf a tanečník Daniel Squire.

“Považovali jsme s Petrem Kotíkem za důležité, připomenout tuto zcela zásadní událost, která již v šedesátých letech předznamenala spojení Prahy a Ostravy jako budoucích klíčových center české kultury,” říká Jiří Nekvasil, spoluautor projektu a ředitel Národního divadla moravskoslezského a dodává: „Zásadní účast Cunninghamova osobního spolupracovníka, choreografa a tanečníka Daniela Squirea toto propojení završuje.“ Nekvasil věří, že společné dílo elitního orchestru Ostravská banda, baletu Národního divadla moravskoslezského a Opery Národního divadla bude zážitkem i pro současné pražské a ostravské publikum.

Pocta Cunninghamovi  Foto: Ostrava v Praze, oficiální zdroj

Pocta Cunninghamovi
Foto: Ostrava v Praze, oficiální zdroj

 

Pod taktovkou pamětníka

Hudbu Johna Caga, Christiana Wolffa a Toshi Ichiyanagiho nastudoval s Ostravskou bandou účastník tehdejšího představení a jedna z klíčových osobností soudobé hudby světového formátu Petr Kotík. Obdobné renomé náleží autorovi choreografie Danielu Squireovi, který v představení spolu s Nicole Morel a členy baletu Národního divadla moravskoslezského také sám tančí. Projekt vznikl ve spolupráci Národního divadla moravskoslezského a Ostravského centra nové hudby s Operou Národního divadla v Praze.

Pocta Cunninghamovi  Foto: Ostrava v Praze, oficiální zdroj

 

Jak to tehdy bylo

V rámci evropského turné se soubor Merce Cunninghama Dance Company zastavil v Praze na představení 22. září v tehdejším Parku kultury a oddechu Julia Fučíka (dnes Výstaviště) a 23. září na besedě v Divadle hudby. 24. září přeletěla skupina do Ostravy, kde vystoupila v budově Divadla Zdeňka Nejedlého, dnešního Divadla Antonína Dvořáka.

Vše se odehrálo za takřka konspiračních podmínek: na plakátech nebyla uvedena jména aktérů, hlavním propagačním nástrojem byl šeptanda. Přesto, anebo právě proto bylo setkání se špičkovými tvůrci moderního umění zásadním zážitkem pro všechny zúčastněné. Řada osobností českého umění nejen hudebního a tanečního hovoří o iniciačním zážitku, který poznamenal jejich další tvůrčí směřování. A přesně v tomto duchu se ponese i celý výlučný projekt Pocta Cunninghamovi…

 Pocta Cunninghamovi  Foto: Ostrava v Praze, oficiální zdroj

Více informací o celém festivalu najdete na www.ostravavpraze.eu

 

Merce Cunningham

Americký tanečník, vůdčí osobnost americké avantgardy se narodil v roce 1909. Plných sedmdesát let se věnoval nejprve modernímu tanci a posléze choreografii, v níž patřil mezi nejvýznamnější osobnosti. Inspirovat se nechával všemi oblastmi umělecké sféry. Kromě svého životního partnera skladatele a výtvarníka Johna Caga spolupracoval například i s Andym Warholem.  Ve svých začátcích působil šest let jako sólista ve slavné Martha Graham Dance Company. V roce 1953 založil Merce Cunningham Dance Company jako fórum pro své průkopnické nápady. Zemřel v roce 2009, tři měsíce po svých 90. narozeninách. Rok po jeho smrti byl založen Merce Cunningham Trust, který má za úkol udržovat jeho odkaz stále živý.

 

 

Zdroj: Ostrava v Praze,

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.