Pochůzný systém pro bezpečnou údržbu střechy

V jednom z předchozích článků jsme vás informovali o tzv. „dýchající střeše“ napomáhající k vytvoření zdravého klima v interiéru. Jenže i střecha má své potřeby, zejména pak potřebuje čas od času údržbu stejně jako střešní okna a samozřejmě komín, který je třeba čistit pravidelně. Tady často u šikmých střech vyvstává problém, jak se po nich pohybovat, aby bylo zaručeno bezpečí osob i samotné střechy. Specialista na montážní příslušenství pro všechny druhy střešních krytin a kompletní sortiment pro zateplování budov, firma HPI-CZ nabízí ucelený pochůzný systém, který pohyb po střeše usnadňuje.

Absence bezpečnostních prvků zvyšuje při opravě střechy riziko úrazu Foto: e-Newspeak

Absence bezpečnostních prvků zvyšuje při opravě střechy riziko úrazu
Foto: e-Newspeak

 

Stoupací plošiny, lávky nebo nášlapy na tašky, háky i žebříky – díky těmto prvkům lze údržbu či opravu střechy a komínu provádět  snadno a hlavně bezpečněji. Na bezpečnost při údržbových pracích je však potřeba myslet už při projektování. V sousedních zemích EU už toto ošetřuje stavební zákon, takže činnosti, jako je čištění, údržba nebo opravy, musí být z hlediska bezpečnosti a ochrany zdraví vyřešeny stavebníkem ještě před vlastním zahájením stavby.

 

Nezbytná certifikace

Aby pochůzný střešní systém skutečně zaručil řemeslníkům či majitelům objektu bezpečnost, musí v ČR splňovat požadavky evropské normy ČSN EN 516 – Prefabrikované příslušenství pro střešní krytiny – Zařízení pro přístup na střechu – Lávky, plošiny a stupně. Tato norma se vztahuje na zařízení pro přístup na střechu trvale připevněné k nosné konstrukci šikmých střech, které slouží ke stání a chůzi během kontroly, údržby a opravy zařízení na střeše. Norma stanovuje základní rozměry, použité materiály, požadavky s ohledem na únosnost zařízení pro přístup na střechu trvale upevněných ke střešní konstrukci včetně jejich upevňovacího systému a rozsah zkoušek.

 

Stoupací plošinu ocení nejen kominík

Umístění plošiny na střechu zvyšuje bezpečnost pohybu po střeše. Montuje se nejčastěji do blízkosti komína, kde usnadňuje jeho čištění. Stoupací plošinu tvoří stoupací rošt a dále držáky roštu, které jsou vodorovně připevněné do držáků stoupací plošiny. Držáky stoupací plošiny se dle typu upevňují za přídavnou střešní lať nebo na stěnu či bok komína. Zejména u větších objektů se na střechy umisťují i kominické lávky se zábradlím. Ty najdete v sortimentu HPI-CZ jak ve variantě rovné, tak ve variantě boční. Kombinací kominických látek rovných a bočních, případně i stoupacích plošin, lze zejména na rozsáhlých střešních komplexech vytvořit bezpečný pochůzný systém umožňující kvalitní a bezpečnou pravidelnou údržbu.

 

Nášlapy tašek

U menších střech nebo jako doplňkové opatření dobře poslouží tzv. nášlapy pro betonovou nosnou tašku, neboli střešní stupačka, určená jen pro jednu nohu. Tyto prvky vytvářejí přístupovou cestu ke komínům nebo třeba k anténním stožárům. Stoupací nášlap je, obdobně jako stoupací rošt, opatřen povrchovými antiskluzovými výlisky, které zvyšují přilnavost podrážky při výstupu na střechu. HPI-CZ vyrábí nášlapy s povrchovou úpravou z pozinku nebo v barevném odstínu.

 

Bezpečnost zajistí háky

Pád ze střechy patří k nejčastějším příčinám úrazů s mnohdy tragickýmidůsledky a to nejen pro samotné pracovníky provádějící údržbu střechy, ale často i pro jejich zaměstnavatele. Proto je již při projektování stavby nutné myslet na bezpečnost prací, při nichž riziko pádu hrozí. Mezi nejbezpečnější a finančně dostupné způsoby zajištění na střechách patří využití bezpečnostních střešních háků v kombinaci se zachycovacím postrojem na laně. Bezpečnostní střešní háky se instalují převážně v blízkosti střešních oken, štítů, u okapů, nebo u hřebenů střech.

Obdobně jako pro pochůzný systém existuje v ČR pro bezpečnostní střešní háky norma, a to norma ČSN EN 517 – Prefabrikované příslušenství pro střešní krytiny – Bezpečnostní střešní háky. Tato norma platí pro bezpečnostní střešní háky umístěné na povrchu šikmých střech a trvale připevněné k nosné konstrukci střechy. Háky jsou určeny pro připevnění žebříků pro pokrývače, pro podepření pracovních plošin a pro kotevní body, ke kterým se připevňují osobní ochranné prostředky proti pádu nebo pro přidržení.

Bezpečnostní hák s sebou nenese žádné náklady na úpravu tašek ani prostupy konstrukcí. Hák se jednoduše montuje za kontralať, místo samotného upevnění poté překrývá taška v řadě nad hákem. Bezpečnostní háky od HPI-CZ jsou vhodné dle typu pro pálené i betonové tašky, bobrovky i pro břidlici.

Montáž bezpečnostního háku HPI-CZ Foto: HPI-CZ, oficiální zdroj

Montáž bezpečnostního háku HPI-CZ
Foto: HPI-CZ, oficiální zdroj

 

Bezpečné stoupání

Střešní žebřík s integrovanou pryžovou podpěrou se uchycuje právě za bezpečnostní hák. Výrobek je určen pro bezpečné zajištění dočasného pohybu na střeše. Postranice žebříku ideálně zapadnou do vln střešní krytiny, přičemž jednotlivé příčky zůstanou vystouplé, což zajistí pohodlný a bezpečný výstup po žebříku.

Žebřík z oceli s povrchovou úpravou o šířce 430 mm a délce 2 m. Vybrat si lze buď pozinkový povrch nebo jednu z těchto pěti barevných variant: antracit, hnědá, cihlově červená, červenohnědá, černá Foto: HPI-CZ, oficiální zdroj

Žebřík z oceli s povrchovou úpravou o šířce 430 mm a délce 2 m. Vybrat si lze buď pozinkový povrch nebo jednu z těchto pěti barevných variant: antracit, hnědá, cihlově červená, červenohnědá, černá
Foto: HPI-CZ, oficiální zdroj

 

Zdroj: HPI-CZ 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.