„Pluj s rozumem“, tedy střízlivý

Každé léto vyráží na vodu tisíce Čechů a nemálo z nich si pobyt na řece spojuje s alkoholem. Následky jízdy na řece pod vlivem alkoholu mohou být vážné a v krajním případě i fatální. Unie výrobců a dovozců lihovin v souvislosti s vodáckou sezónou upozorňuje na společensky nebezpečný trend konzumace alkoholu přímo při řízení plavidla a apeluje na vodáky, aby s pitím alkoholu počkali až do kempu. Na vodě navíc platí nulová tolerance alkoholu stejně jako na silnici. Opilým vodákům může hrozit i pokuta až do výše sto tisíc korun.

Vodáci - Ploučnice Foto: Zákupák, Wikimedia Commons, oficiální zdroj

Vodáci – Ploučnice
Foto: Zákupák, Wikimedia Commons, oficiální zdroj

 

 

Řídit loď a popíjet u toho alkohol je stejně nezodpovědné jako jet z hospody autem nebo na kole. Málo zkušení rekreační vodáci pod vlivem alkoholu nemusí odhadnout sílu proudu pod jezem a z přemíry získaného sebevědomí se pouští bezhlavě do nebezpečných úseků řek. „Prosazujeme zodpovědný přístup k pití alkoholu, a proto chceme apelovat na vodáky, aby s alkoholem počkali, až bezpečně zakotví v kempu,“  vysvětluje Vladimír Darebník z Unie výrobců a dovozců lihovin.

Alkohol na vodě vede k podceňování rizik a přeceňování vlastních sil. Ztráta přirozeného respektu k vodnímu živlu může skončit až tragicky. „Opilí rekreační vodáci obvykle špatně odhadnou situaci nebo zbytečně machrují před holkami. V mžiku mohou ztratit rovnováhu, spadnout do vody a třeba se poranit o kámen. Nejhorší, co může lidi posilněné alkoholem napadnout, je sjíždět jez. To je přímo hazard se životem!“ komentuje nebezpečí na vodě český reprezentant ve vodním slalomu Vít Přindiš, který se zapojil do preventivní kampaně fóra Pij s rozumem

 

Vodáctví ohrožuje i fenomén posledních let, tzv. „plovoucí bary“, které nabízí alkohol vodákům přímo na loď. To je podobné, jako kdyby si řidič na dálnici zajel do drive-in, objednal si panáka a pokračoval v jízdě. Na vodě je to ještě složitější v tom, že plavidlo nemá jednoho řidiče, ale na řízení lodi se podílí celá posádka. Podle Unie výrobců a dovozců lihovin nemá alkohol při aktivním sjíždění řeky na lodi místo a doporučuje vodákům konzumovat alkoholické nápoje až po vylodění. „Přejeme si, aby zodpovědná konzumace alkoholu na břehu vodákům zpříjemnila bohaté zážitky z prázdnin bez zbytečného riskování se zdravím i životem,“ uzavírá Vladimír Darebník.

Prohlášení členů UVDL Oficiální zdroj: UVDL

Další argumenty, proč při sjíždění řeky nepít alkohol, najdete na webu pijsrozumem.cz.

 

Zdroj: Fórum Pij s rozumem

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.