Play Broumovsko: Výstava, kde si každý hraje a nezlobí

Play Broumovsko Foto: Play Broumovsko, oficiální zdroj

Play Broumovsko Foto: Play Broumovsko, oficiální zdroj

Jako v říši divů spředené z vláken fantazie, snů i hravosti si může připadat každý návštěvník, který zavítá do továrny Veba v Broumově, jejíž dvě haly se proměnily v originální prostor, v němž probíhá výstava Play, která baví a jitří smysly každému bez rozdílu věku, je nekončící hrou, jejímž smyslem je kreativní tvorba.  A i když je již několikátou z cyklu Orbis Pictus Play, jehož duchovními rodiči jsou Jiří a Radana Waldovi a tvůrcem výtvarník Petr Nikl, nabízí opět jedinečný zážitek.

Z malostranských Vikýřů se letos přestěhovala do velkorysých prostor známé broumovské textilky Veba. Staré tovární haly plné sloupů inspirovaly autory konceptu Petra Nikla a Jiřího Walda k tomu, aby zde vytvořili obří labyrint z 1 200 metrů čisté látky, která byla vyrobena právě v továrně Veba. Spoluautor výstavního projektu Jiří Wald se dokonce rozhodl labyrint z látky přihlásit do Guinessovy knihy rekordů: „Domnívám se, že náš labyrint z jednoho druhu látky je vskutku unikátní a pravděpodobně se nikdo na světě ještě nepokusil nic podobného vytvořit.“

Ostatně, rozsahem unikátní je i celá výstava Play, která uchvátí i ty, kteří zavítali na její podoby v pražském Mánesu nebo Malostranské besedě. Mezi vystavující umělce patří například Milan Cais, Ondřej Smeykal, Marianna Stránská, Quido Sen, Ondřej Janoušek či sám Petr Nikl.

 

Látkový labyrint světa her

Nejenže labyrint působí tajemně a návštěvník nikdy neví, co ho čeká za dalším rohem, ale navíc podtrhuje a dokresluje tvář výstavy. Málokdo asi ví, co je to Kuleta, Harfie, Krystalíza, Prodvafonie nebo Golem. Jde o pouhý zlomek z desítek uměleckých objektů, které se na výstavě nacházejí. Jsou to sochy, hračky, exponáty a vlastně dost těžko popsatelné předměty, které sami autoři projektu označují jako „ biostroje na kreativitu“. Tak jako tak stojí za to výstavu navštívit a přesvědčit se na vlastní oči, proč je třeba Kuleta nejoblíbenějším herním prvkem výstavy – nápověda: skleněné kuličky nikdy neomrzí!

Jedna místnost plná zvuků, světla a postupně i barev. Druhá tmavá, znějící zase trochu jinak a plná blikajících a barevných svítidel a diod. Jsou vidět stíny, slyšet zvuky, ale co je vydává, to je pokaždé takovým malým tajemstvím. Na výstavě těžko potkat člověka, který by se alespoň na chvíli nevrátil do dětských let. Návštěvníka, který by se neusmíval a nepodlehl hře. Prostě … Play!

Jak popisuje sám Petr Nikl: „Doufám, že za rok bude na každého výstava působit úplně jinak. Nyní jsou kolem nás bílé stěny látky, ale chceme s tímto materiálem stále pracovat spolu s návštěvníky – malovat na něj, prostřihávat ho, nadzdvihávat…“ A vzhledem k tomu, že na výstavu míří velké množství dětí s pestrou fantazií, lze jen doporučit návštěvu výstavy co nejdříve a pak na jejím konci, tedy na jaře 2015. Rozdíl bude dle všeho markantní.

 

Mladší sestra hravé výstavy

K výstavě v Broumově se v květnu připojila ještě samostatná výstava Sensorium na zámku v Adršpachu. Zde autoři objektů Oldřich Hozman, Klára Ottová, Christof Grosse a Jiří Wald rozvíjí „dvanáct smyslů člověka“ tak, jak o nich přemýšleli a učili Jan Amos Komenský či Rudolf Steiner.

 

Pro region

Školní skupiny z Královéhradeckého kraje mají díky Nadaci Karla Janečka na výstavu jeden vstup s doprovodem pedagogů zdarma.

PLAY Broumovsko není jen hravé, ale navíc ve spolupráci s Proregiony.cz podporuje rozvoj regionu soutěží, která by měla do této části České republiky přilákat více turistů – třeba i díky zájmu médií. Princip soutěže spočívá v tom, že každý návštěvník výstavy získá zdarma ke vstupence hrací kartu a po registraci může začít při návštěvě památek, zajímavých kulturních akcí a běžných nákupech na Broumovsku sbírat etikety od partnerů, jimiž jsou regionální výrobci, obchodníci a podnikatelé.

 

Více informací o výstavě na www.playbroumovsko.cz. Vše o mezinárodním projektu Orbis pictus.

 

 

Zdroj: Play Broumovsko

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.