Petr Ptáček 2014 – Výstava, která vám dá křídla

S neobyčejnou tvůrčí invencí zaplňuje malíř a grafik Petr Ptáček svůj imaginativní svět dopravními prostředky, z nichž dominují ty, které se prohánějí po vzdušných cestách. Všudypřítomná retro atmosféra pak do tohoto světa snadno vtáhne nejen věčné kluky milující řev motorů, kteří si doma po večerech lepí plastikové modely a prohánějí vláčky či autíčka na autodráze.

Pilot R.A.F. 30 x 40 cm olej na plátně 2014 Foto: ArtForum, oficiální zdroj

Petr Ptáček – Pilot R.A.F., 30 x 40 cm, olej na plátně, 2014
Foto: ArtForum, oficiální zdroj

 

Uklidňující, důvěrně známá nostalgie přenáší návštěvníky výstavy ve virtuální galerii ArtForum do různých období minulého století a poskytuje tak alespoň na chvíli únik z hektického reálného světa, kde se již skoro všechno řídí heslem, že: „Včera bylo pozdě!“

A i když ticho ledových plání i mořských hladin se leckdy pod taktovkou tvůrce stává zlověstné a to tehdy, když mu předchází výbuch padajícího letadla, anebo po něm následuje přílet vojenských stíhaček či se nad hladinou objeví periskop ponorky. Přes všechna nebo právě pro tato zobrazená nebezpečí či přímo atributy ohrožení svobody, vyvolávají Ptáčkovy obrazy euforii nespoutanosti, dobrodružné cesty za svobodou, jakkoliv může být krátká.

 

Petr Ptáček - V mlze (Mercedes-Benz 190SL), 60 x 80 cm, akryl na plátně, 2008 Foto: ArtForum, oficiální zdroj

Petr Ptáček – V mlze (Mercedes-Benz 190SL), 60 x 80 cm,
akryl na plátně, 2008
Foto: ArtForum, oficiální zdroj

 

Pel nejistoty, neznání konce cesty ulpívá stejnou měrou na armádních strojích stejně jako na těch civilních. Osamělé automobily na prašné cestě pouští, stroj řítící se za pomoci raketového motoru solnou plání v touze po překonání rychlostního rekordu, parní lokomotiva připravená vyrazit po zasněžených kolejích. Výseky či nástiny dobrodružství, které lze spoluprožívat v bezpečí svého počítače, asi nikdy neomrzí povahy, v nichž pod slupkou serioznosti a možná i lenivosti doutná touha po útěku, po vyzkoušení vlastních možností, po samotě, jenž se stává v přecivilizovaném světě vzácností, luxusem, který si alespoň takto může dovolit kdokoliv z nás. A Petr Ptáček je se svým bravurním vyobrazením technických zázraků i postižením autentické atmosféry neodolatelným pokušitelem.

Na cestu za hranice všedních dní se můžete vydat tudy.

 

Zuzana Ottová

Zdroj: ArtForum

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.