Past, aneb podívejte se na život Franze Kafky

Pokud máte rádi tragikomické divadelní hry, určitě musíte navštívit tu s názvem Past v divadle Komedie. Dílo Tadeusze Różewicze vás uchvátí svým pohledem na život jednoho velmi nadaného spisovatele – Franze Kafky. Celá hra se převážně nese v temném nádechu, avšak v několika částech vás dokáže i rozesmát. V pátek 10. 4. 2015 od 19.30 máte zatím poslední možnost Past shlédnout, tak neváhejte a zarezervujte si své místo v hledišti.

Divadlo Komedie: Past Foto: ©Milan David/Divadlo Komedie, oficiální zdroj

Divadlo Komedie: Past
Foto: ©Milan David/Divadlo Komedie, oficiální zdroj

 

Dějová linie

První scéna se pravděpodobně odehrává ve snu malého Franze Kafky, ve kterém rozmlouvá se svou matkou a tím nám nastiňuje atmosféru u nich doma. Hned v té druhé se seznamujeme s celou rodinou Kafkových, která právě sedí u večeře. Při ní se ukazuje despotická povaha otce Hermana, ze kterého mají všichni respekt. Jeho záchvaty zuřivosti jistě poznamenaly Franzovo chování, které se projevovalo častým a dlouhým mlčením a až chronickou nerozhodností. Ta se týkala především jeho milostného života, neboť stihl zlomit srdce nespočtu dívek. Rozcházel se s nimi, rušil domluvené zásnuby, a to všechno proto, že ani on sám nevěděl, co by vlastně od života chtěl. Nejvíce ranil jistou Felicity, prokuristku, která byla ochotná vzdát se pro něj celé své kariéry a plně se mu oddat. S ní si zahrával zhruba 5 let. Za tu dobu se s ní dvakrát rozešel a stáhl zpět již vyslovené žádosti o ruku. Poprvé se vymlouval na nedostatek prostoru ke psaní a podruhé vše svedl na svou nemoc.

Představení nám postupně odkrývá těžký život Franze Kafky, který byl velice nadaným spisovatelem. Bohužel byl k sobě velmi kritický a nic se mu nezdálo dost dobré. Ač byl zaměstnán jako úředník, nebyl ve své práci spokojený a vše ho ještě více táhlo ke psaní, čímž vznikala většina jeho problémů. Jeho nejlepší kamarád Max se mu vždy snažil ve všem pomáhat a byl mu oddaný. Řešil jeho trable se ženami, s jeho tvorbou a následně i nemocí. Hra končí odjezdem jeho rodiny do koncentračních táborů.

Divadlo Komedie: Past Foto: ©Milan David/Divadlo Komedie, oficiální zdroj

Divadlo Komedie: Past
Foto: ©Milan David/Divadlo Komedie, oficiální zdroj

 

Z pohledu diváka

Celá hra na mě působila dosti depresivně, a to hlavně v začátcích. Despotický otec, nerozhodný Franz, zhrzené milenky. Nic to ovšem nemění na tom, že je naprosto bravurně napsaná a diváka úplně vtáhne do děje. Také výkon herců byl obdivuhodný, neboť své role zvládli opravdu perfektně a vžili se do nich. Na hru bych neváhala jít znovu, protože byla opravdu kvalitně zpracovaná a zahraná.

Divadlo Komedie: Past Foto: ©Milan David/Divadlo Komedie, oficiální zdroj

Divadlo Komedie: Past
Foto: ©Milan David/Divadlo Komedie, oficiální zdroj

 

Realizační tým inscenace

Režie: Vojtěch Štěpánek
Dramaturgie: Markéta Bidlasová, Julek Neumann
Kostýmy: Jana Hauskrechtová
Scéna: Milan David

Obsazení:
Ottla, Ševcovské dítko, Zákaznice s pytlíkem na hlavě, Vězeň – Hana Kusnjerová
Max, Zákazník s pytlíkem na hlavě, Vězeň, Rada Friedenthal – Jan Zadražil
Greta, Valli, Ševcovské dítko, Vězeň – Kristýna Leichtová
Otec, Holič, Vězeň – Vilém Udatný
Franz, Zdenda – Jan Hofman
Dušička – Jiří Racek
Matka, Ševcová, Vězeň – Eva Lecchiová
Felice, Elli, Ševcovské dítko, Vězeň – Eva Vrbková

V dalších rolích: Paula Kinga Dobosz, Ondřej Kirsch a Michal Slunéčko.

 

Více se o představení, autorovi i reálných postavách hry dočtete na jejích stránkách. Můžete si i zarezervovat vstupenky.

 

Michaela Blaškovičová

Zdroj: Divadlo Komedie

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.