Opera Don Hrabal znovu na Nové scéně Národního divadla

U příležitosti nedožitých 105. narozenin Bohumila Hrabala, které připadají na čtvrtek 28. března, se v tento významný den ve 20 hodin vrací na scénu Národního divadla opera zaměřující se na poslední léta slavného českého spisovatele. Operu Don Hrabal složil současný český skladatel Miloš Orson Štědroň, v režii Lindy Keprtové a v hudebním nastudování Jana Chaloupeckého ji zde bude možné vidět dále také 12. dubna.

Don Hrabal: Roman Janál Foto: Hana Smejkalová/ND, oficiální zdroj

Don Hrabal: Roman Janál
Foto: Hana Smejkalová/ND, oficiální zdroj

 

Bohumila Hrabala představuje jako umělce, starého muže, osamělého mohykána, pábitele, velkého vypravěče i vtipného glosátora. Prostřednictvím tří zásadních žen svého života zároveň Hrabal v podání Romana Janála odhaluje své niterné stránky a diváka jimi volně provází, to vše na pozadí dějin druhé poloviny dvacátého století. Nechybí zde ani sbor milovaných koček a hejno holubů, kteří byli svědky Hrabalových posledních chvil při pádu z okna Nemocnice Na Bulovce.

Don Hrabal Foto: Hana Smejkalová/ND, oficiální zdroj

 

Múza jménem Vanda

V roli jedné z múz se představí operní diva Vanda Šípová, divákům známá z úspěšné a oceňované hlavní roli Helgy v opeře Ivana Achera Sternenhoch nebo pokojské Yvonne v Jonny se vrací. Pěvkyně v poslední době excelovala ve Sternenhochovi a aktuálně získala ocenění v Cenách divadelní kritiky. Bodovala zde na čtvrtém místě jako herečka roku, což je pro operní zpěvačku mezi činoherci výjimka. Její výkon byl odborníky na českou operu uveden mezi třemi nejlepším hlavními ženskými rolemi roku a opera Sternenhoch byla vyhlášena Divadelními novinami jako inscenace roku 2018 a aktuálně sklidila ocenění v Cenách divadelní kritiky v kategorii hudba roku. Uznání získali v tisku za účinkování v tomto titulu vedle Vandy Šípové také zpěváci a herci Sergej Kostov a Tereza Marečková.

Vanda Šípová Foto: Patrik Borecký

Vanda Šípová
Foto: Patrik Borecký

 

Operní pěvkyně (koloraturní soprán) Vanda Šípová vystupuje aktuálně v Národním divadle v Praze v opeře Sternenhoch v roli Helgy a nově v opeře Jonny vyhrává v roli pokojské Yvonne. Účinkuje také v divadlech J. K. Tyla v Plzni, F. X. Šaldy v Liberci či v Národním divadle v Brně. Její repertoár zahrnuje například role: Královna noci (Kouzelná flétna), Gilda (Rigoletto), Ofelie (Hamlet), Musetta (La Bohéme), Glauce (Medea) a další.

Ráda se zúčastňuje moderních projektů, ve kterých se prolínají různé divadelní žánry (slavnostní ceremoniály zahájení a zakončení MFF Karlovy Vary 2017 či Bernsteinova Mše). Účinkovala i v několika činoherních představeních – ve Studiu Hrdinů Praha po boku Karla Dobrého ve hře Den Opričnika nebo v Národním divadle v Brně vedle Vladimíra Javorského v představení Vévodkyně a kuchařka. Hraje i jednu z hlavních rolí v muzikálu Fantom opery.

Úspěšně se zúčastnila i mezinárodních soutěží (Vissi d’arte – II. místo, I. cena Mezinárodní soutěže Montreal, cena Slovenského Národního divadla – Mezinárodní soutěž Antonína Dvořáka v Karlových Varech a další). Věnuje se také koncertní činnosti.

Vanda Šípová zpívá od dětství, kdy vyhrála konkurs do souboru Bambini di Praga a roky navštěvovala Lidovou školu umění. Po studiu střední pedagogické školy absolvovala Pražskou konzervatoř, kde byl jejím hlasovým pedagogem národní umělec Václav Zítek. Nyní navštěvuje lekce u ruského barytonisty Vladimira Chernova a její současnou hlasovou poradkyní je česko-bulharská operní pěvkyně Christina Vasileva. Mezi její zájmy patří běh a vaření.

 

Zdroj: Národní divadlo, Vanda Šípová

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.