Okouzlení, které se nekoná

Zařazení do programu letošního ročníku filmového festivalu MFF Praha – Febiofest se dočkal i americký snímek Okouzlení, hledající spojitost mezi životy dvou dětí, jejichž příběhy dělí rovné půl století. Filmaři si tu vyhráli s kulisami, současně zajímavým způsobem zprostředkovali pohled do světa věčného ticha, ale něco filmu chybí. Anebo přebývá – ona nálepka mysteriózního drama, které filmu pro děti nesluší.

Okouzlení: Rose Foto: MFF Praha - Febiofest, oficiální zdroj

Okouzlení: Rose (Millicent Simmonds)
Foto: MFF Praha – Febiofest, oficiální zdroj

 

Vybudování dobové atmosféry, jak roku 1927, v němž se setkáváme s první dětskou hrdinkou, hluchoněmou Rose (Millicent Simmonds), který tvůrci charakterizovali němým černobílým pojetím filmu, a rok 1977, kde druhého dětského protagonistu, po zásahu bleskem ohluchlého Bena (Oakes Fegley), zastihneme uprostřed éry hippies.

Rovněž jedna ze stěžejních scén, kdy se malý hrdina ocitá uprostřed bouře v opuštěném rodném domě výborně stupňuje napětí a dává základ mysteriózní lince filmu. Jenže ta, stejně jak se bleskově objevila, tak se i vytratila. Ani zdaleka nebyl využit potenciál nočního muzea, kde Ben s novým kamarádem pátrá po nepoznaném otci. Film už se dál odvíjí jako klasické dětské dobrodružství, na proklamovanou mysterióznost se těšíme marně. Připomínka, že film je přepisem další knihy Briana Selznicka zbytečně navnadí očekávání, nicméně magická atmosféra Huga a jeho velkého objevu se jednoduše nedostavila. Těžko soudit, jak by si se scénářem v tomto případě poradil Martin Scorsese, kdyby se režie ujal namísto Todda Haynese.

Okouzlení: Ben s matkou Foto: MFF Praha - Febiofest, oficiální zdroj

Okouzlení: Ben s matkou (Oakes Fegley a Michelle Williams)
Foto: MFF Praha – Febiofest, oficiální zdroj

 

Velkou „hvězdičku“ si v hodnocení naopak zaslouží originální a vtipné zpracování babiččina vyprávění, přinášející odpovědi na všechny Benovy otázky. Probíhá v kulisách modelu New Yorku loutkovou formou, animované postavičky mají místo hlav rámečky s fotografiemi jednotlivých členů rodiny. Bezděky tak vzniká náhodná podobnost s aktuální výstavou domečků pro panenky v pražském Uměleckoprůmyslovém museu.

Okouzlení: Ben s babičkou (Oakes Fegley a Julianne Moore) Foto: MFF Praha - Febiofest, oficiální zdroj

Okouzlení: Ben s babičkou (Oakes Fegley a Julianne Moore)
Foto: MFF Praha – Febiofest, oficiální zdroj

 

Dětští hrdinové nehrají špatně, zejména i ve skutečném životě hluchá Milli, dospělí v čele s Julianne Moore jakbysmet, přesto film nepřekročí průměr. Své tu hraje i klišovitý příběh: po náhlém úmrtí matky hledá malý syn nepoznaného otce, až nakonec najde část původní rodiny. Chtě nechtě dvě časové roviny a zařazení filmu nahrávaly představě mnohem originálnější zápletky, něco ve smyslu Včerejších dětí. Pomohla by i o něco kratší stopáž.

Festivalový profil filmu najdete zde.

 

Hodnocení: 60 %

Zuzana Ottová

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.