Od pilulek na hubnutí zázraky nečekejte

Trendem dnešní hektické doby je mít všechno ihned. S hubnutím tomu není jinak. Stačí kritický pohled do zrcadla, nedopnutý knoflík a hned chceme být zase štíhlí. Získat rychle linii pomocí pilulek na hubnutí je pak lákavé. Mají ale samy o sobě takový efekt?

 

Pilulky na hubnutí nejsou zázračné, ilustrační foto Zdroj: e-Newspeak

Pilulky na hubnutí nejsou zázračné, ilustrační foto
Zdroj: e-Newspeak

 

Než se pustíme do hodnocení účinnosti pilulek na hubnutí, odborně antiobezitologik, měli bychom se nejdříve obeznámit s tím, jakým způsobem hubnutí ovlivňují a jaká rizika v sobě ukrývají. A ještě dříve než o pilulkách vůbec začneme uvažovat, měli bychom mít povědomí o původci vzniku obezity i šancích, které nám dávají geny, životní styl a v neposlední řadě naše vůle. Nejzávažnějším důvodem, proč se pro některé z nás stává současný ideál krásy nedostižným, je nemoc. Zatímco běžně stačí k návratu na optimální váhu trocha disciplíny, u chronických onemocnění může s úpravou hmotnosti pomoci jen lékař.

 

Zpropadené geny

Podle zveřejněných údajů z 11. Kongresu České lékařské společnostimůže za sklony k obezitě skutečně dědičnost. Geny podmiňují náchylnost k hromadění tuku v organismu až z neuvěřitelných 50 %. Ovlivňují regulační mechanismy pocitu hladu a sytosti, preference potravin, výdeje energie, trávení potravy, vstřebávání a spalování živin a jejich ukládání do energetických zásob. Pokud máme tu smůlu, že nám rodiče nepředali ‚správné geny‘, nemá smysl se trápit tím, jak někdo z našich přátel pořádá jeden hamburger za druhým a přitom zůstává štíhlý jako proutek, zatímco my se rýpeme v nízkokalorickém salátu a přesto se náš obraz stěží vejde na plochu zrcadla. Abychom však nesváděli všechno na genetiku, intenzitu budoucího uplatnění genů obezity významně ovlivňuje i náš životní styl.

 

Pomalu a pomálu

Seriozní reference uvádějí 5 až 10 % úbytek hmotnosti během jednoho měsíce a garanci dlouhodobého udržení dosaženého stavu, samozřejmě při úpravě jídelníčku a cvičebního plánu. Hubnoucí účinek pilulek totiž trvá jen pár týdnů, poté už jen pomáhají chránit před znovunabytím kil. A tady se hubnoucí nadšenci mnohdy mylně domnívají, že stačí zvýšit dávku pilulek. Kromě nebezpečí zdravotních komplikací se ale žádného výrazného efektu nedočkají. Jednoduše proto, že tělo přejde do ‚režimu hladovění‘ a začne bojkotovat spalování kalorií a naopak se snaží všechny získané uskladnit. Obvykle následuje nabrání kil, které odstartuje další zaručenou hubnoucí kůru a kolotoč jo-jo efektu se začíná roztáčet.

 

Podpora, ne víc

Budeme-li se ale na ‚zázračné pilulky‘ dívat střízlivýma očima a poslechneme-li rady skutečných odborníků, pak je můžeme využít ve chvíli, kdy potřebujeme rychleji zhubnout třeba do svatebních šatů nebo kostýmu. Musíme však počítat s tím, že kila půjdou dolů pomaleji, než slibují reklamy. Nezbytností pro úspěch je vhodně sestavený jídelníček a dostatek pohybu. Probíhá vám hlavou, proč vlastně po tabletách na hubnutí vůbec sahat, když nám samy o sobě nepomohou? Odpověď je nasnadě. Pilulky na hubnutí nejsou samospasitelné. Ne nadarmo se označují jako doplněk stravy. Pokud nám nechybí odhodlání a geny pracují pro nás, postačí k hubnoucímu efektu odpovídající strava a pohyb. K dosažení vzdáleného cíle v podobě vysněné hmotnosti se můžeme navnadit tím, že si za peníze ušetřené za prášky pořídíme značkové fitness oblečení nebo kolo.

 

Jak pilulky (ne)fungují

Pilulky na hubnutí se dělí na dva základní druhy. V prvním případě jde o chemické sloučeniny, které působí na centrální nervovou soustavu, ovlivňují metabolismus a hladiny hormonů v krvi. Užíváním si navodíme pocit sytosti, mozek je hluchý k prosbám o naplnění prázdného žaludku, organismus současně rychleji spaluje tuky atd. Obsažené látky jako např. fentermin pak mohou navozovat pocit uvolněnosti až rozjařenosti, podobně jako nechvalně známý amfetamin používaný prvotně rovněž na hubnutí. Aby se přehlušil pocit únavy zapříčiněný nedostatečným přísunem kalorií, mají pilulky k dispozici zbraň – zrychlení srdečního tepu. Odtud už je jen krůček k nežádoucím účinkům. I když se o nich šeptá jen po straně. je dobré se řídit osvědčeným rčením: „že na každém šprochu je pravdy trochu“. Ostatně tomu nahrává i skutečnost, že výrobci varují před užíváním antiobezitologik v těhotenství, stejně tak u pacientů se zeleným zákalem, disfunkcí štítné žlázy atd.

Druhou, daleko bezpečnější skupinu tvoří pilulky z přírodních produktů. Jedná se o výtažky rostlin, které mají obdobné účinky, tzn. navozují pocit sytosti, zmírňují chuť k jídlu, napomáhají rychlejší látkové výměně, zabraňují poklesu energie. Ale s tím rozdílem, že chemické reakce, které v těle odstartují, vznikají přírodní cestou. Pocit hladu je zaháněn pomocí chlorogenové či hydroxycitronové kyseliny. Další látky pak pomáhají rychleji spalovat tuky. V nejjednodušší formě je hlavní složkou hubnoucí pilulky vláknina, která zaplní žaludek a následně pomáhá k rychlejšímu a účinnějšímu vyprazdňování. Jako stráž energie tu slouží dobře známý kofein. K nejčastějším složkám přírodních antiobezitologik patří výtažek ze zeleného čaje, který napomáhá rovněž k detoxikaci organismu. Ani bylinné extrakty však nejsou úplně neškodné. Mohou být nebezpečné v těhotenství, některé nejsou vhodné při srdečních a cévních chorobách, vysokém krevním tlaku, poruchách srážlivosti krve či alergiích. Před užíváním všech pilulek je tak porada s odborným lékařem rozhodně namístě.

 

Sdílejte zkušenosti

„Užívám ten zázrak a po měsíci šly dolů jen 3 kg oproti deklarovaným 12 kg.“ nebo „Úbytek váhy se dostavil, ale jím velmi málo a intenzivně sportuji.“ Takové komentáře plní internetové stránky věnované produktům na hubnutí. Právě osobní zkušenosti těch, kteří už různé preparáty vyzkoušeli, dalo by se i říct, že na ně naletěli, jsou nejlepším vodítkem při výběru. Ochrání naši peněženku před zbytečným průvanem, mysl před zklamáním a tělo před možnými zdravotními problémy.

 

Pilulky jen z české distribuce

I když se obecně kontrola velice zhoršila a i důsledkem množství zboží pronikají na český trh mnohé nezdravé či dokonce nebezpečné produkty, přesto u nás prochází zejména schvalování léčiv a doplňků stravy delším a pečlivějším procesem než v mnoha jiných zemích, Spojené státy nevyjímaje. Svou roli zde hrají i obchodní lobby. Z toho důvodu bychom se měli vyvarovat nákupu pilulek na hubnutí v zahraničí. Může to být pro zdraví velice nebezpečný risk.

 

Zuzana Ottová

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.