„Nový“ Lucas Cranach obohatil expozici Národní galerie ve Šternberském paláci

Nově zrestaurovaná oboustranná desková malba jednoho z nejvýznamnějších německých renesančních umělců Lucase Cranacha staršího zobrazující Žehnající Jezulátko a na straně druhé Krista Trpitele je od 4. března vystavena v expozici Sbírky starého umění NG ve Šternberském paláci na Hradčanském náměstí v Praze. Nachází se tu v dobré společnosti Dürerovy Růžencové slavnosti z roku 1506.

ng_cranach
Do Národní galerie se vzácná malba vrátila po ukončení výstavy věnované Lucasi Cranachovi v Ostravském muzeu, kde měla světovou premiéru. Obě témata, žehnající dítě Ježíš s křížem a Kristus Trpitel, patřila k oblíbeným námětům luteránské reformace, jež zdůrazňovala úlohu Ježíše jako vykupitele dědičného hříchu.

 

Obnovené mistrovství

Dvojmalba pocházející z období kolem roku 1520, která původně patrně sloužila k soukromé devoci, zůstávala skryta lidským zrakům dlouhá desetiletí, neboť problematický stav zachování neumožňoval její vystavení. Nebyla proto uvedena ani na velké výstavě Lucase Cranacha, která se uskutečnila v roce 2005 na Pražském hradě.

Následně Národní galerie ve spolupráci s ateliérem restaurování výtvarných děl Akademie výtvarných umění v Praze přistoupila k restaurování tohoto díla. Hned po dokončení náročné restaurátorské práce Národní galerie obraz spolu s dalšími sedmi obrazy od Lucase Cranacha a jeho okruhu zapůjčila za mimořádných bezpečnostních opatření Ostravskému muzeu. Zde vzbudila výstava „Cranachů“ velkou senzaci a trhala návštěvnické rekordy. I z tohoto důvodu se Národní galerie rozhodla, že vzácnou oboustranně malovanou desku představí rovněž pražskému publiku. Malba s žehnajícím Jezulátkem zároveň slouží i jako malá upoutávka k zamýšlené výstavě s pracovním názvem „Obrazy Lucase Cranacha v laboratoři“, kterou Národní galerie v Praze připravuje ve spolupráci se zahraničními partnery.

 

Fenomén Cranach

Zájem ostravského a pražského publika o Cranachovo dílo není nijak ojedinělým jevem. Naopak, dá se říci, že Evropu v posledních letech postihla doslova „cranachománie“. Výstavy na toto téma proběhly s velkým úspěchem ve Frankfurtu nad Mohanem, Londýně, Bruselu, Paříži či Římě, a na většinu těchto přehlídek zapůjčila své obrazy také pražská Národní galerie.

Cranachovy malby si všude diváky podmaňují svým půvabem, zdánlivou jednoduchostí a atraktivními, často humorně podanými náměty. Přízeň publika si získává i samotná osobnost Lucase Cranacha staršího, který byl už ve své době mimořádně úspěšný. Dobře maloval, vedl velkou malířskou dílnu, podnikal a udržoval i čilé společenské styky, přátelil se například s hlavním exponentem německé reformace Martinem Lutherem. Ani jeho blízké osobní vztahy k Lutherovi mu však nezabránily v tom, aby pracoval i pro největšího odpůrce Lutherova učení, Albrechta Braniborského. Cranachovi se podařilo to, co jen málokomu – jeho práce byly velmi žádané a ceněné v době svého vzniku a neméně žádané a ceněné jsou i nyní, o půl tisíciletí později.

 

Cranach v knihovně

Všechny malby Lucase Cranacha ze sbírek Národní galerie v Praze jsou publikovány v knize National Gallery in Prague. German and Austrian Painting of the 14th-16th Centuries.

 

Zdroj: NG v Praze

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.