Noc Kostelů 2015: V Poříčanech opět pro malé i velké

Noc kostelů, která se letos koná v pátek 29. května, si pomalu, ale jistě buduje pozici tradice a pokud se i protentokrát oprostíme od hodnocení či vymezení se k tlaku vyvíjenému tímto na nové dušičky od největších „restituentů“ v dějinách Čech, Moravy a Slezska, k čemuž především má tato akce sloužit, můžeme se potěšit pohledem na skvosty architektury, která je mnohde po celý rok doslova pod zámkem.

Noc kostelů 2015: kostel Narození Panny Marie Foto: e-Newspeak

 

Kostely jako takové jsou dnes pro církve, a zejména katolickou, často nechtěným finančním závažím, kterého se chtějí zbavit. Jedním takovým, který už celá desetiletí chátrá na návrší, z něhož kdysi jeho předchůdce střežil klid podanných a v případě nebezpečí je ukryl za svými zdmi, a jenž je dnes sám ve velkém nebezpečí a potřebuje záchranu, je poříčanský kostel Narození Panny Marie dostavěný v roce 1751. Pohled na jeho zbědovaný exteriér nedal spát některým umělecky založeným obyvatelům obce a pro jeho záchranu založili Sdružení Kostel. Jejich cílem však není jen zakonzervování historie, ale uvedení sakrální památky do současného života. Noc kostelů je tak zatím jedním z nemnoha dní v roce, kdy se brána kostela otevírá a nabízí veřejnosti zážitky vnímané doslova všemi smysly.

Noc kostelů 2015: kostel Narození Panny Marie - průchod na bývalou faru Foto: e-Newspeak

Noc kostelů 2015: kostel Narození Panny Marie – průchod na bývalou faru
Foto: e-Newspeak

 

Dílna, divadlo, hudba

I letos bude skladba nočního programu obdobná. První část bude věnována nejmenším návštěvníkům, kteří si ve výtvarné dílně budou moci vyrobit svoji světlušku, jenž jim bude svítit nejen o této magické noci. Poté čeká děti i jejich rodiče loutková pohádka. Následný program věnován hudbě, a to jak spojení nejrůznějších žánrů, tak pro kostel nejtypičtější – varhannímu koncertu. Chybět nebude přednáška z historie a komentované prohlídky. Během večera nabízí areál kostela příjemné posezení s atmosférou dávných časů a zcela současné občerstvení.

Noc kostelů - Na programu poříčanského kostela je i varhanní koncert Alfreda Habermanna Foto: e-Newspeak

Noc kostelů – Na programu poříčanského kostela je i varhanní koncert Alfreda Habermanna
Foto: e-Newspeak

 

 

Program v kostele Narození Panny Marie

17.00  – 22.00    Komentované prohlídky
Historie kostela, prohlídka varhan, věže a zvonů. Na vyžádání u pořadatelů.  

17.00 – 23.00    Posezení i občerstvení v areálu kostela
Možnost relaxovat v krásném areálu kostela.    

17.00 – 20.00    Světlušky – dílna pro děti
Přijďte si vyrobit svou malou světlušku, která vám v noci zazáří.

18.00 – 18.45    Pralesní pohádka
Loutková pohádka Antonína Novotného.     

19.00 – 20.00    Milli Janatková
Přijďte se potěšit písněmi na pomezí folku, brazilských rytmů i jazzu. Se zapojením publika!    

20.20 – 20.50    Svatí v našem kostele
Přednáška Lenky Fílové představující svaté v našem kostele a jejich zobrazování v dějinách.

21.15 – 21.45    Varhanní koncert
Na programu budou skladby skladatelů: Johann Sebastian Bach, Dietrich Buxtehude, Christian Heinrich Strube a dalších. Zahraje Alfred Habermann, student druhého ročníku Pražské konzervatoře varhanního oddělení

Noc kostelů 2015: kostel Narození Panny Marie Foto: e-Newspeak

Noc kostelů 2015: kostel Narození Panny Marie
Foto: e-Newspeak

 

O poříčanském kostele a akcích v něm pořádaných na stránkách Sdružení kostel.

 

Noc rozezní varhany

Varhanní koncert má na programu, a to i v podobném čase, konkrétně od 21 hodin i barokní kostel sv. Petra v okovech postavený v 1733-1734 na elipsovitém půdorysu, který je dominantou nedaleké obce Velenka. Prohlídka kostela je zároveň o to větším potěšením pro milovníky dějin a architektury, neboť se jedná o významnou stavbu slavného představitele vrcholného baroka – architekta Kiliána Ignáce Dienzenhofera, podle jehož návrhů vznikly nejvýznamnější pražské stavby tehdejšího období jako Klementinum, Loreta, Břevnovský klášter, Invalidovna či dostavba charakteristické kupole chrámu sv. Mikuláše na Malé Straně, ale i celá řada církevních staveb po celých Čechách i Moravě, z nichž nejznámější je Sázavský klášter, kde byl opět autorem přestavby.

Více o Noci kostelů se dočtete na stránkách Noci kostelů 2015.

 

Zuzana Ottová

Zdroj: Sdružení Kostel, Noc kostelů

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.