Noc divadel v Moravském divadle Olomouc probudila kralevice dánského a klenot české divadelní tvorby, Maryšu

OLOMOUC. Moravské divadlo co by hlavní divadelní scéna v Olomouci, se galantně postarala o svůj první ročník Noci divadel. S grácií upoutala scénickým čtením Komuniké č. 10, nechala Hamleta s Maryšou sestoupit z jeviště k publiku, rozezpívala, roztančila a pobavila návštěvníky.

Noc divadel: focení s diváky, Petr Kubes jako Hamlet a Vendula Fialová v kostýmu Maryši s autorkou článku Foto: archiv autorky

Noc divadel: focení s diváky, Petr Kubes jako Hamlet a Vendula Fialová v kostýmu Maryši s autorkou článku
Foto: archiv autorky

 

Noc divadel začala paradoxně kolem třetí hodiny odpoledne. Nebylo proč ztrácet čas, divadelníci svět prožívají naplno. Ve foyer MDO před zraky zájemců skupina herců ztvárnila scénickým čtením Komuniké č. 10. Novinku z roku 2010 přeloženou činoherní dramaturgyní divadla Markétou Machačíkovou.

„Jedná se o poněkud složitější kus, popravdě jsme vůbec netušili, zdali bude o čtení zájem. V příštích letech bychom rádi naplánovali další podobná čtení, jen máme problém s prostorami,“ sdělila Markéta Machačíková

Galletův text přibližuje nemilostnou atmosféru velkoměsta, kde se musí něco stát, i když nám nedává jasné odpovědi, proč se tak děje.

„Měla jsem na výběr z mnoha děl, ale Gallet mne hned po prvním přečtení uchvátil. Nutí společnost, aby se zamyslela nad problémy a velkými tématy dnešního světa,“ reagovala Machačíková na otázku ohledně překladu Komuniké č. 10.

 

Kdo je Samuel Gallet

Samuel Gallet (1981). Dramatik, který studoval v Paříži se zaměřením na humanitní vědy a divadlo a v roce 2003 byl přijat na Ensatt, kde se soustředil na psaní pro divadlo pod vedením Enzo Cormanna. Hra Communiqué n°10 vznikla v rámci jeho rezidence v CEAD v Montréalu. V roce 2010 ji inscenoval Jean-Philippe Albizzati a byla oceněna na festivalu Les journées de Lyon des auteurs de théâtre. Gallet je dále autorem např. Autopsie du Gibier (2006) a Encore un jour sans (2007). Je stálým spolupracovníkem Comédie de Valence a členem Coopérative d´écriture. V sezóně 2010/2011 působí při umělecké skupině Troisieme bureau v Grenoblu jako rezidenční autor.

Zdroj: Dilia

 

Pocta Dvořákovi

Netradiční taneční ztvárnění Dvořákovy Rusalky se stalo hlavní částí programu. Druhé představení bylo hned vyprodané a u diváků sklízelo pozitivní ohlasy.

„Půjde o zcela výjimečný počin, kterým oslavíme i právě probíhající Rok české hudby. Antonín Dvořák je nejhranějším českým autorem a nejznámějším českým umělcem vůbec. S maximální pokorou ke skladateli a libretistovi bude netradiční baletní inscenace příslovečným bonbónkem nové divadelní sezóny,“ prohlásil šéf baletního souboru MDO Robert Balogh.

 

Jedinečná památka na Noc divadel

Kdo by se nechtěl vyfotit s Hamletem a Maryšou? Postavy celosvětově známé a obdivované v podání Petra Kubese a Venduly Fialové. Od šesté hodiny byla jedinečná příležitost.

„Je úžasné, když se můžeme setkat s lidmi, kteří se k nám jinak nedostanou. Jen mě mrzí, že jich tolik nezahodilo ostych,“ reaguje Petr Kubes.

 

Divadelní rej

O půl desáté začala pravá Noc divadel, odhodily se kostýmy a divadelníci přešli k mikrofonům. Společné setkání olomouckých scén roztančilo foyer MDO, které předtím Gallet donutil přemýšlet. Umělci z MDO, Divadla Tramtárie, Divadla na cucky nebo Ansámbl OZ prozpívali a protančili zbytek večera společně s kapelou Wedding band a zbytkem přeživších.

 

Tereza župová

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.