Noc divadel: Největší divadelní svátek v Evropě

Do zahájení Noci divadel sice zbývá ještě několik hodin, ale již nyní je díky počtu zapojených souborů a bohaté programové nabídce největší událostí v rámci Evropské noci divadel (European Theatre Nigh). V České republice se druhého ročníku, který se koná v sobotu 15. listopadu 2014, zúčastní 119 souborů ve 29 městech. Návštěvníky se chystá oslovit mnoha novinkami a inovacemiSpolečným letošním tématem byl vyhlášen Rok české hudby.

Noc divadel, ilustrační foto z loňského ročníku Foto: Institut umění – Divadelní ústav, oficiální zdroj

Projekt Noc divadel je součástí dlouhodobého výzkumu IDU, který se věnuje práci s publikem, tzv. audience development. Vzhledem k výsledkům dotazníkového šetření z Noci divadel v roce 2013, ve kterém diváci vyjádřili zájem o netradiční divadelní zážitky, zejména o komentované prohlídky zákulisí, diskuze, setkání s umělci, je dobrou zprávou, že letošní program, který si divadla připravila, je opravdu různorodý a tematicky rozvrstvený.

 

Hudba, výročí i divadelní nocleh

Vzhledem k probíhajícímu Roku české hudby bude úzce spojeno téma hudby a tance. Hudební složka programu Noci divadel se objevuje v nejrůznějších podobách, od koncertů různých hudebních uskupení a žánrů, přes ukázky scénické hudby z inscenací divadel až po jam sessions a hudební vystoupení samotných herců. Například Brno letos věnovalo svou městskou hru slavnému skladateli Leoši Janáčkovi, Moravské divadlo Olomouc si připravilo herecký koncert.

loňského ročníku: Bolek Polívka Foto: Institut umění – Divadelní ústav, oficiální zdroj

Letošní Noc divadel se sešla s 25. výročím politických změn ve střední a východní Evropě, a část programu je proto tomuto tématu věnována v podobě připomínky Listopadu ’89 a osobností s ním spojených, především Václava Havla. Klicperovo divadlo v Hradci Králové nabízí výstavu na „Havlově dvorečku“, litvínovské Docela velké divadlo plánuje od 19 hodin vzpomínání na Sametovou revoluci. Několik divadel uvádí během Noci divadel inscenace Havlových děl, jako například Spitfire Company v Paláci Akropolis nebo Divadelní spolek Kašpar ve svém bytovém divadle. Letos se do programu Noci divadel zapojila scénickým čtením a projekcí záznamů inscenací Havlových her také Knihovna Václava Havla. V Západočeském divadle v Chebu zase chystají tzv. „troják“ – tři politické grotesky odehrané v 4,5 hodinovém sledu.

V prostorách Institutu umění – Divadelního ústavu naleznou návštěvníci také výstavu věnovanou herci Pavlu Landovskému, kterou organizátoři akce zareagovali na jeho nedávný a nečekaný odchod. Původně zde byla plánována výstava věnovaná oceňovanému divadelníkovi Pavlu Léblovi.

K dalším tematickým oblastem programu Noci divadel patří nejrůznější prohlídky, průvody a bojové hry po divadlech. Řada z nich nepostrádá exotické prvky, možná nejkurióznější nabídkou je program jihlavského Divadla Diod, kde mohou diváci během Noci divadel dokonce přespat.

Během Noci divadel nabídne Institut umění – Divadelní ústav speciální slevy na většinu svých knižních titulů. Knihy bude možné zakoupit od 11.00 do 20.00 v prostorách půjčovny IDU.

 

 

Nejen děti si chtějí hrát

Dalším segmentem jsou programy pro děti, možnost nahlédnout pod pokličku zkouškového procesu během otevřených zkoušek, nejrůznější pohybové workshopy a taneční akce, programy věnované dramatické literatuře v podobě scénických čtení a v neposlední řadě party a afterparty. Například v Praze můžete Noc divadel do brzkých ranních hodin strávit v La Fabrice, Meetfactory nebo Studiu Hrdinů.

Součástí Noci divadel jsou také celoměstské hry, během nichž na diváky po splnění různých úkolů čekají ceny a překvapení. V letošním roce proběhne kromě brněnské Cesty bystré lišky a olomoucké hry také v Ostravě, kde se ve spolupráci všech místních profesionálních divadel uskuteční pod názvem „Od divadla k divadlu“.

Noc divadel, ilustrační foto z loňského ročníku Foto: Institut umění – Divadelní ústav, oficiální zdroj

 

Jedna společná noc – v pedálech i na obrazovce

Letošní ročník je unikátní například spoluprací s hnutím Auto*Mat, které spolu s Institutem umění – Divadelním ústavem, organizuje historicky první divadelní cyklojízdu. Novinkou oproti roku 2013 je také fotosoutěž, které se mohou zúčastnit všichni návštěvníci Noci divadel, speciální program v Institutu umění – Divadelním ústavu či online přenosy z Noci divadel v mimopražských divadlech na velkoplošné televizi na nádvoří IDU. Samozřejmostí je internetová stránka s detailními informacemi k Noci divadel a novou podobou programu s možností vyhledávání dle nejrůznějších filtrů. V IDU bude podobně jako loni fungovat od 11 do 23 hodin infocentrum, které nabídne aktuální informace především k pražskému programu Noci divadel. Tým Noci divadel vám zde pomůže vytvořit program na míru na celé odpoledne či večer na základě adres jednotlivých souborů, informací o kapacitě akcí a vašich diváckých preferencí.

Noc divadel, ilustrační foto z loňského ročníku Foto: Institut umění – Divadelní ústav, oficiální zdroj

 

Divadelní cyklojízdy v rámci Noci divadel

Cyklojízda Stromovkou s pohádkovým koncem

(vhodná pro rodiny s dětmi)

Sraz: 13:45 – Dejvické divadlo

1, Dejvické divadlo (14:00 -15:00) – komentované prohlídky divadla (pouze pro účastníky cyklojízdy)

2, Studio hrdinů (15:30 – 16:45) – komentované prohlídky divadla (otevřeno i pro veřejnost)

3, Studio Alta (17:00 – 18:00) – pohádka – Lenka Tretiagová a TS Light „Krabat“ (otevřeno i pro veřejnost)

 

Intenzivní cyklojízda

(vhodná pro zájemce o speciální program pro cyklisty)

Sraz: 15:00 – Jiřího z Poděbrad (u kostela)

1, Divadlo D21 (15:30 -16:00) – bojovka „Po stopách ztraceného cyklisty“ (pouze pro účastníky cyklojízdy)

2, Divadlo Járy Cimrmana (16:30 – 17:00) – komentovaná prohlídka divadla (pouze pro účastníky cyklojízdy)

3, Ponec (17:15 – 18:00) – pohybový workshop (otevřeno i pro veřejnost)

4, Archa (18:30 – 19:00) – Prohlídka divadelního zákulisí a video-prezentace z archivu Divadla Archa v rámci divadelní cyklojízdy konané u příležitosti Noci divadel 2014 (pouze pro účastníky cyklojízdy)

5, Divadlo Kámen (19:30 – 20:00) – jemně strukturovaná improvizace na téma „Cyklistika ve městě“ (pouze pro účastníky cyklojízdy)

 

Cyklojízda plná hvězd

(vhodná pro kola, koloběžky, tříkolky…)

Sraz: 19:00 – náměstí Curieových

1, Stavovské divadlo (19:30 – 20:00) – komentovaná prohlídka zákulisí (pouze pro účastníky cyklojízdy)

2, Knihovna Václava Havla (20:30 – 21:15) – scénické čtení V. Havel „Audience“ (otevřeno i pro veřejnost)

3, Rock café (22:00 – 23:30) – Arte della Tlampač: „Představení zrušeno“ (otevřeno i pro veřejnost)

 

Cyklojízda pro čtenáře dramatických textů

Sraz: 16:30 – Náměstí míru (u kostela)

1, Divadlo v Emauzích (17:00 – 18:30) – scénické čtení A. Strindberg „Slečna Julie“ (otevřeno i pro veřejnost)

2, Divadlo na Fidlovačce (19:30 – 20:30) – seminář „První čtení“ – ukázky z dosud neuvedených textů z Divadla na Fidlovačce (otevřeno i pro veřejnost)

 

Cyklojízda pro zdatné cyklisty

Sraz:  15:45 – u divadla Mlejn

1, Divadlo Mlejn (16:00 – 16:30) – ukázka z představení “Sittam” a cirkusový workshop (pouze pro účastníky cyklojízdy)

2, Meetfactory (17:45 – 20:00) – komentovaná prohlídka zákulisí a galerie (pouze pro účastníky cyklojízdy)

 

V případě nepříznivého počasí se cyklojízdy nekonají.

 

Půl roku napřed

 Myslíte si, že víte, co je divadlo? Tohle je divadlo!“ Slogan nadcházejícího 13. ročníku Pražského Quadriennale, začne na Noci divadel odpočítávat zbývající dny do začátku největší živé výstavy scénografie a divadelního prostoru na světě. Pražské Quadriennale, které vypukne od 18. června 2015 na 11 dní v centru Prahy, na Noc divadel uvede interaktivní site-specific performance v prostorách Manhartskeho paláce, do kterých není běžným návštěvníkům pražských historických památek jindy umožněn přístup. Brány zapomenutého palácového nádvoří a zahrady budou otevřeny v sobotu 15. 11. 2014 od 16 do 22h! Během této jedinečné akce budou mít návštěvníci možnost vždy v celou hodinu v rámci interaktivní živé akce získat 50 procentní slevu na Pražské Quadriennale 2015.

 

Noc divadel, ilustrační foto z loňského ročníku Foto: Institut umění – Divadelní ústav, oficiální zdroj

Organizační informace

Pro akce s omezenou kapacitou je nutná předchozí rezervace.
Aktuality můžete sledovat na webu www.nocdivadel.cz nebo na jejím fb profilu.

 

Zdroj: Institut umění – Divadelní ústav

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.