Nikon D750: Rychlý, všestranný a agilní partner inspirace

Zářijová novinka značky Nikon disponuje inovativními technologiemi pro práci s obrazem, vyznačuje se optimalizovaným kompaktním provedením a poskytuje fotografům maximum svobody pro všestranné ztvárnění jejich tvůrčích vizí. Nabídne tak bohatší fotografické příležitosti při nižší zátěži pro fotografa, a díky svému obrazovému poli ve formátu kinofilmu poskytuje vysoce kvalitní snímky bez ohledu na prostředí jejich pořízení a snímací podmínky. Vestavěné připojení Wi-Fi umožňuje okamžité sdílení.

Fotoaparát D750 značky Nikon Foto: Nikon, oficiální zdroj 

Fotoaparát Nikon D750 podle vyjádření samotného výrobce v mnohém předstihne své jen o málo starší kolegy. Díky nově zkonstruovanému obrazovému snímači formátu FX nabízí výjimečnou kvalitu obrazu a brilantnější výsledky při použití vysokých citlivostí ISO než předchozí modely. Automatické zaostřování s výbornou citlivostí, sériové snímání s frekvencí až 6,5 sn./s a záznam Full HD videosekvencí ve formátu 1 080/60p umožňují společně s odolným výklopným monitorem fotografovi zcela svobodnou tvorbu. Vestavěné připojení Wi-Fi usnadňuje okamžité sdílení působivých snímků ve formátu FX. Systém Nikon Picture Control 2.0 nabízí kvalitní zpracování obrazových dat ve fotoaparátu a všestranné přizpůsobení vzhledu statických snímků a videosekvencí.

 

Pohled odborníka

 Dirk Jasper, manažer pro profesionální produkty společnosti Nikon Europe vysvětluje: „Digitální jednooké zrcadlovky ve formátu kinofilmu si na fotografickém trhu získávají stále silnější pozici a stále více zapálených fotografů využívá výhod tohoto formátu. Nikon nabízí s fotoaparátem D750 nové možnosti a činí tento formát ještě dostupnějším. Přístroj D750 se sofistikovanými funkcemi včetně okamžité propojitelnosti, kompaktního provedení a samozřejmě osvědčené kvality obrazu společnosti Nikon je excelentní volbou pro množství fotografických žánrů. Snadno zvládá náročné fotografické úlohy i záznam videosekvencí, pro který byl nově optimalizován. Potenciál fotoaparátu D750 nás skutečně naplňuje nadšením: jde o fotoaparát Nikon zcela nového provedení, který nabízí fotografům vysoký výkon a všestrannost na všech místech, na která je přivede jejich inspirace.“

 

 

Svoboda nového a odvážného

Inspirace nezná žádné limity a fotoaparát D750 s ní drží krok. Nový obrazový snímač s 24,3 milionu pixelů nabízí široký dynamický rozsah s výbornou výkonností při všech citlivostech, snímky s působivou ostrostí a bohatou tonalitou. Základní rozsah citlivostí ISO 100–12 800 je dále rozšiřitelný na hodnoty ISO 50–51 200 (ekvivalentní hodnoty) a špičkový systém zpracování obrazu Nikon EXPEED 4 zaručuje produkci vysoce kvalitních statických snímků i videosekvencí. Všestrannost potřebnou pro zachycení prchavých nebo rychle se pohybujících objektů zajišťuje profesionální 51bodový AF modul Multi-CAM 3500FX fotoaparátu, který je schopen pracovat již od velmi nízké hladiny osvětlení −3 EV. Tyto schopnosti zaručují v kombinaci s rychlou snímací frekvencí až 6,5 sn./s ve formátu FX a DX dostatečnou míru svobody pro zachycení objektu. Navíc je k dispozici nový režim skupinové volby zaostřovacích polí Nikon, který nabízí rychlé zachycení objektu a zlepšené oddělení pozadí při fotografování objektů, které jsou velmi malé a umístěné blízko vysoce kontrastního nebo rušivého pozadí.

 

Pomocník v tvůrčím rozletu

Pro vyšší míru všestrannosti je zrcadlovka vybavena odolným výklopným monitorem a vestavěným připojením Wi-Fi. Monitor lze vyklápět nahoru v úhlu až 90º a sklápět dolů v úhlu až 75º pro možnost snadného pořizování snímků a videosekvencí z neobvyklých úhlů pohledu. Při práci s tímto 8 cm (3,2˝) monitorem s 1 229 000 pixely lze v libovolném směru přizpůsobovat barevné podání a jas zobrazení podle preferencí uživatele a jeho pracovního postupu. Vestavěné připojení Wi-Fi umožňuje přenášet snímky s obrazovým polem ve formátu kinofilmu na kompatibilní chytré telefony či tablety nebo prostřednictvím těchto chytrých zařízení dálkově ovládat závěrku fotoaparátu. Stačí jen stáhnout zdarma dostupnou aplikaci Wireless Mobile Utility do chytrého zařízení. Aplikace je kompatibilní s chytrými zařízeními s operačními systémy iOS™ a Android™ a lze ji zdarma stáhnout do chytrého zařízení ze serverů Google Play™ a Apple App Store™. Android, Google, Google Play, YouTube a další jsou ochranné známky společnosti Google Inc.

 

Filmařem snadno a rychle

Funkce Nikon D-Movie nabízí video ve vysílací kvalitě s více formáty obrazu a umožňuje zaznamenávat videosekvence Full HD (1 080p) snímací frekvencí 50p/60p s výrazně potlačenými projevy obrazového šumu, moaré a falešných barev. Samostatné menu videosekvencí zjednodušuje práci zpřístupněním všech vašich nastavení pro videosekvence na jediném místě. Během záznamu lze využívat motorické nastavení clony a fotoaparát nabízí čistý výstup HDMI plus současný záznam stopáže v plném rozlišení ve fotoaparátu a na externím záznamovém zařízení. Pro záznam lze volit nastavení citlivosti ISO v hodnotách ISO 100 až ISO 51 200 (ekvivalentní hodnoty), v expozičním režimu M lze použít funkci automatické regulace citlivosti ISO s pevně stanoveným rozmezím využitelných citlivostí počínaje hodnotou ISO 200. Systém 3D redukce šumu Nikon potlačuje náhodný šum, zkreslení a blikavý šum při filmování s nastavením vysokých citlivostí ISO. Režim Zebra (zobrazení nejvyšších jasů) zobrazuje na monitoru fotoaparátu přesnou polohu míst se ztrátou kresby ve světlech. Vylepšené možnosti ovládání zvuku zaručují kvalitnější záznam zvuku a nabízejí větší celkovou všestrannost: vstup pro stereofonní mikrofon a zvukový výstup umožňují izolovaně jemně vyvážit úroveň zvuku před zahájením záznamu i v jeho průběhu. Rovněž lze volit frekvenční rozsah (široký / pro lidský hlas) a v kombinaci s vestavěným mikrofonem také redukci hluku větru.

Nově uvedená druhá generace systému Nikon Picture Control poskytuje bez ohledu na to, jestli jde o statické snímky nebo videosekvence, hodnotný nástroj pro přizpůsobení výsledků před i po fotografování nebo záznamu videosekvence a nabízí plnou kontrolu nad doostřením, kontrastem, jasem, odstínem, zřetelností a sytostí barev. Pro maximální svobodu při postprodukci je k dispozici nová předvolba Ploché, která zachovává veškeré detaily a bohatou tonální gradaci ve světlech a stínech, zatímco nový parametr Zřetelnost umožňuje přesně dávkovat kontrast a rozlišovat jemné struktury. Mezi další tvůrčí vybavení patří funkce časosběrného snímání, která umožňuje vytvářet za pomoci jednoduchých operací v menu časosběrné videosekvence s jemnými expozičními přechody.

 

Systém Total Digital Imaging

Model D750 nabízí rovněž výkonný systém Nikon Total Digital Imaging. Skutečný potenciál obrazového snímače s 24,3 milionu pixelů odhalí nejlépe některý z široké nabídky objektivů NIKKOR, které mj. svým vysokým rozlišením splňují nároky fotografů ve všech oblastech fotografie. Fotoaparát D750 je rovněž plně kompatibilní se systémem kreativního osvětlení Nikon, který tvoří vrchol možností v této oblasti: spolupracuje s řadou všestranných blesků Nikon a umožňuje tvůrčí zábleskovou fotografii při použití blesku na fotoaparátu i mimo fotoaparát.

 

Ergonomie především

Vynikající ergonomie, lehké monolitické tělo utěsněné proti klimatickým vlivům a energeticky úsporná konstrukce zaručují, že fotoaparát D750 nabízí skutečnou svobodu při práci s přístrojem ve formátu kinofilmu. Hluboký grip umožňuje bezpečné držení fotoaparátu bez ohledu na velikost rukou a usnadňuje komfortní dlouhodobé držení fotoaparátu bez známek únavy. Závěrka z kompozitu Kevlaru a uhlíkových vláken je testována na 150 000 pracovních cyklů a umožňuje pořídit až 1 230 statických snímků a až 55 minut stopáže videosekvencí na jedno nabití extrémně kompaktní a lehké dobíjecí lithium-iontové baterie EN-EL15.

 

Test prodejce

Zajímá-li vás, co na D750 říkají odborníci-prodejci, pak vám tuto možnost zprostředkuje následující video, v němž fotoaparát testuje obchodník a fotografický instruktor Chris Niccolls z magastoru The Camera Store z kanadské Calgary. Video je samozřejmě v angličtině, takže alespoň pár bodů pro ty, kteří si s ní natolik nerozumí: Test dopadl velice pozitivně. Chris Niccolls vidí D750 spíše jako samostatný model, než vylepšení předchozích. Vyzdvihuje v článku uváděný výklopný monitor, který skutečně usnadňuje focení z různých úhlů a míst. Pochvaluje si také vestavěné připojení Wi-Fi, kde si pokládá otázku, zda je kvůli němu tělo fotoaparátu vyrobeno z kompozitního materiálu namísto běžného kovu. Oceňuje rovněž, že součástí výbavy jsou filtry, čímž vychází pořízení fotoaparátu s příslušenstvím i levněji.

 

 

Souhrn klíčových vlastností:

Nový obrazový snímač formátu FX s 24,3 milionu pixelů: nabízí vynikající úroveň detailů obrazu a vysokou míru všestrannosti při tvorbě výřezů.

Špičková citlivost k působení světla: poskytuje rozsah citlivostí ISO 100–12 800 s možností dalšího rozšíření na hodnoty ISO 50–51 200 (ekvivalentní hodnoty).

Automatické zaostřování profesionální úrovně: 51bodový AF modul Multi-CAM 3500FX umožňuje použití 9, 21 nebo 51 zaostřovacích polí a je citlivý až do hodnoty −3 EV (ISO 100, 20 °C).

Skupinová volba zaostřovacích polí: zaručuje rychlé zachycení objektu a lepší izolaci pozadí i v náročných světelných podmínkách.

Odolný výklopný monitor: umožňuje vyklopení směrem nahoru v úhlu až 90º a sklopení směrem dolů v úhlu až 75º.

Vestavěné připojení Wi-Fi: dovoluje přenášet působivé snímky s obrazovým polem ve formátu kinofilmu na kompatibilní chytré telefony nebo tablety.1

Sériové snímání s frekvencí až 6,5 sn./s: nabízí pořizování nekompromisních snímků v plném rozlišení frekvencí až 6,5 sn./s ve formátu FX i DX.

Funkce D-Movie s více formáty obrazu: zaznamenává Full HD (1 080p) videosekvence založené na formátech FX a DX snímací frekvencí 50p/60p. Během filmování je k dispozici rovněž rozsah citlivostí ISO v rozmezí ISO 100 až ISO 51 200 (ekvivalentní hodnoty) a volba času závěrky, clony a úrovně záznamu zvuku. Samostatné menu videosekvencí umožňuje ukládat nastavení pro videosekvence na jediném místě.

Systém EXPEED 4: zvyšuje celkovou úroveň výkonnosti fotoaparátu pro dosažení výjimečných výsledků.

Systém Picture Control 2.0: obsahuje novou předvolbu Ploché pro snazší postprodukci a získání maximálního dynamického rozsahu; umožňuje jemné vyvážení úrovně detailů s využitím parametru Zřetelnost.

Monitor s nastavitelným barevným podáním: antireflexní 8cm (3,2˝) monitor RGBW LCD s 1 229 000 pixely. Umožňuje přizpůsobit vyvážení barev a jas v libovolném směru.

Energeticky úsporná konstrukce: zaručuje dlouhodobější práci na jedno nabití baterie EN-EL15.

Snadno přenosný fotoaparát ve formátu kinofilmu: vynikající ergonomie a lehké monolitické tělo přístroje s utěsněním proti působení klimatických vlivů nabízejí skutečnou svobodu ve formátu kinofilmu.

Kreativní režimy: vysoký dynamický rozsah, funkce časosběrného snímání, speciální efekty a motivové programy včetně neomezeného sériového snímání.

Paměťová média: dva sloty pro kartu SD zaručují plynulé fotografování. Oba sloty jsou kompatibilní s paměťovými kartami s vysokou kapacitou SDXC a s technologií UHS-I.

Dálkové ovládání: pro získání více možností při bezdrátovém fotografování použijte bezdrátový vysílač/přijímač WR-R10 a bezdrátový vysílač WR-T10 nebo ovládejte nastavení fotoaparátu pomocí bezdrátového dálkového ovládání WR-1. Chcete-li se připojovat ke kabelovým sítím Ethernet a bezdrátovým sítím LAN, použijte volitelnou komunikační jednotku UT-1 v kombinaci s bezdrátovým síťovým rozhraním WT-5.

 

Zdroj: Nikon

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.