Neviditelnost Kamily Ženaté

Nezvykle nazvaná výstava, jíž hostí dejvická Villa Pellé, samozřejmě neodkazuje ani na kouzelnické schopnosti autorky nebo snad její nevýraznou prezentaci. Známá pražská malířka, grafička, ale také psychoterapeutka Kamila Ženatá svou aktuální výstavou odkazuje ke skrytému světu vztahů, procesů ve světě kolem nás.

Kamila Ženatá: Neviditelnost Foto Galerie Villa Pellé, oficiální zdroj 

 

Pro způsob vyjádření nachází inspiraci v taoismu, kvantové fyzice i spontaneitě přírody, prostředkem jí pak je akryl, s nímž pracuje jako s akvarelem, kdy ve výsledku získává obraz efekt rozmývané tuše. Křehké vrstvení vodou rozmytých tónů černi, připomínající čínské i japonské malířství doplňuje autorka malovanými fragmenty přírodních rastrů, jež zasahují do kompozice výraznými barevnými tvary a dodávají odrazu mnohovrstevnatost a hloubku.

„Autorčiny obrazy se inspirují přírodními ději a jejich dynamikou, dohlédnou ale ještě dále. Jejich abstraktní forma není samonosnou estetickou volbou, ale odvíjí se od touhy vystihnout proudění životní síly, propojující protiklady,” vysvětlují tvůrčí přístup Kamily Ženaté kurátorka výstavy Helena Gaudeková a dodává: „Intuitivní a spontánní způsob malby je u Kamily Ženaté možný právě proto, že v sobě zahrnuje léta pozorování, poznávání, cvičení a reflexe. Výstava Neviditelnost nabízí možnost vidět za jevy, pochopit vhledem.”

 

 

Úhly pohledu

Nemusíte být spirituálně naladěni, ani jít na výstavu provést vlastní psychoanalýzu, přesto vás abstraktní, leč důvěrně známé výjevy a místy i zvuky, zasáhnou. Vyvolají obrazy zasunuté v podvědomí, oživí vzpomínky.

Tři patra novorenesanční vily navozují dojem uzavřených výstavních cyklů, kdy v přízemí najdeme velkoformátová díla výrazných barev, jakoby se na svět, který posléze přenesla na plátno, dívala Kamila Ženatá pomocí termovize nebo přes barevné filtry, či si případně pohrála s barevnými kanály v IrfanViewu.

Kamila Ženatá: Neviditelnost Foto Galerie Villa Pellé, oficiální zdroj

 

První patro otevřelo svůj prostor plátnům nenápadně nutícím otevřít mysl. Zkoumat, co se proužky stékající barvy odehrává, jak hluboko do světa „za plátnem“ je možné nahlédnout. Rozmývané tóny šedé a černé zde nejvíc evokují čínské tušové malby, barevné rastry dojem umocňují, protože při první letmém pohledu mnohdy evokují kaligrafické nápisy.

Kamila Ženatá: Neviditelnost Foto Galerie Villa Pellé, oficiální zdroj

 

Pokud jsme v přízemí mluvili o velkých formátech, pak v patře na nás čeká plátno aspirující na zápis do knihy rekordů. Jako nezvyklý ornamentální koberec se rozběhlo po celé dálce jedné z výstavních místností. Spolu s dalšími obrazy na stěnách tak vytváří uzavřený celek, jakoby jste vstoupili do vlastní mysli.

Kamila Ženatá: Neviditelnost Foto e-Newspeak

 

Výstup pod střechu nás nečekaně odmění magickou atmosférou éterického světa, jemuž můžeme pracovně říkat „mikrotenová jeskyně“ Krápníky či pavoučí sítě, z nich se zdá být prostor utvořen, jsou výsledkem nezměrné trpělivosti autorky, která záhadné poloprůsvitné místo vytvořila z tak prozaického materiálu, jakým jsou mikrotenové sáčky. Velké napnuté plochy igelitů posloužily Kamile Ženaté jako promítací plátna, na nichž se zrcadlí tu hladina, jinde se nad ní třepotají ve větru listy.

Kamila Ženatá: Neviditelnost Foto e-Newspeak

 

Přestože autorčiným záměrem bylo, aby se někde na půli cesty setkaly reálné obrazy přírody s výjevy a myšlenkami, jež ukrýváme kdesi v podvědomí, jistě proto mnohému uměnímilovnému návštěvníkovi při pohledu na vystavené práce naskočí před očima i díla jiných výtvarníků, ať už jde o „tušové malby“, které si říkají o porovnání s některými litografiemi Miroslava Pošvice nebo v případě barevných pláten s Monetovými obrazy jeho milované zahrady v Giverny.

 

 

Host do vily

Není zrovna tradicí přizvat k autorské výstavě hosta a poskytnout mu vlastní prostor pro vystavení své tvorby. Kamila Ženatá takového hosta ve Ville Pellé má. Je jím mladá výtvarnice, studentka ateliéru Intermédií na AVU Natálie Hošková. V intimním prostoru malého výstavního salonku se zde prezentuje jediným, přesto výrazným dílem, které s tvorbou Kamily Ženaté dobře rezonuje.

Host výstavy Natálie Hošková Foto: e-Newspeak

 

 

 

Praktické informace

Výstava Neviditelnost / Invisibility je otevřena do 29. září v Galerii Villa Pellé v Praze 6, Pelléova 10. Komentované prohlídky proběhnou 25. srpna od 16 hodin a 22. září od 18 hodin.

 

Více informací najdete na www.villapelle.cz

Galerie Villa Pellé Foto: e-Newspeak

 

 

Zuzana Ottová

 

Zdroj: Galerie Villa Pellé

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.