Největší prohřešky proti zdravému spánku

Ve spánku strávíme téměř jednu třetinu našeho života, pokud tedy tento nejzásadnější druh odpočinku nešidíme. Zdravý spánek podporuje celou řadu procesů v lidském těle a naopak je dokázáno, že dlouhodobý nedostatek spánku či jeho snížená kvalita představují rizikové faktory pro vznik různých závažných onemocnění. Pro zajištění zdravého spánku bychom proto měli dodržovat určité zásady, které jsou pro kvalitní odpočinek nezbytné.

Ložnice Foto: Sleep Centrum, oficiální zdroj

Ložnice je klidovou zónou
Foto: Sleep Centrum, oficiální zdroj

 

V prvé řadě bychom měli co možná nejvíce dodržovat spací režim, tzn. uléhat v pravidelnou dobu a také ve stejnou dobu vstávat. Samozřejmě, že o víkendu si většina z nás ráda přispí a většinou i více či méně ponocuje. Pokud je to pravidelný koloběh, tělo si zvykne i na tento spací režim dělený do pracovního týdne a víkendu. Hlavně bychom neměli spánek zbytečně oddalovat, tzv. předržet. Tělo se po určité chvíli, kdy nemůžeme udržet víčka, znovu nastartuje a o to těžší je se později přinutit ke spánku.

 

Důležitá rozhodnutí odložíme na ráno

Uléhat bychom měli s „čistou“ hlavou, nedoporučuje se proto před spaním řešit důležitá nebo dokonce konfliktní témata, která by nás mohla rozrušit. Neměli bychom do poslední chvíle také duševně pracovat nebo se učit. „Snažte se uklidnit třeba četbou, meditací nebo poslechem relaxační hudby. Důležité je se odpoutat od denních problémů a postupně utišit své myšlenky. Pokud před vámi stojí zásadní rozhodnutí nebo chcete vyřešit sporné téma, doporučuji tato odložit na ráno,“ radí Lukáš Novotný, specialista na zdravý spánek ze společnosti Sleep Centrum poskytující kompletní sortiment výrobků pro zajištění zdravého spaní a kvalitního odpočinku.

O tom, že tento problém není až věcí dnešní civilizace, svědčí historické nálezy a záznamy o životě severoamerických indiánů, které mohou být i zajímavým návodem jak usínat bez starostí. Je jasné, že nejdůležitější byl spánek pro bojovníky. U některých kmenů proto předcházeli problémům s usínáním tím, že každý bojovník měl svou figurku, které před spaním předal všechny své strasti a obavy, aby mu je do rána střežila a on mohl v klidu spát. Pokud ani to nepomohlo a bylo třeba se před bojem pořádně vyspat, řešili indiáni nástup spánku svérázným způsobem – jednoduše si drželi nos a nechali zavřená ústa. Do spánku se tak vpravili omdlením. Tento způsob vám ale samozřejmě doporučovat nebudeme.

 

Pozor na kofein a alkohol

Druhým nejčastějším zlozvykem je podle Novotného večerní konzumace povzbuzujících nápojů jako je káva a černý čaj. Kofein podporuje tvorbu dopaminu a serotoninu v organismu a stimuluje centrální nervovou soustavu. Přesto, že je účinek kofeinu individuální, a podle vědeckých studií má vliv pouze na něžnější část spáčů, je vhodné se vyhnout pití kávy či černého čaje čtyři až šest hodin před spánkem. Častým prohřeškem proti spánkové hygieně je také požívání alkoholu před spaním. Alkohol sice může mírnit napětí vyvolané stresem a usnadňuje usínání, ale narušuje ty fáze spánku, při kterých dochází k regeneraci organismu. Vhodnější je dát si například horké mléko nebo speciální bylinkový čaj.

 

Počítač a elektronika do ložnice nepatří

Ložnice by měla sloužit pouze ke spánku a milostným hrátkám nebo odpolední relaxaci s knihou.  „Vymezte si ložnici jako prostor pouze pro noční odpočinek. Odstraňte z ní veškeré rušivé elementy jako televizi, mobilní zařízení, vypněte všechny zdroje světla, jako jsou blikající budíky a pohotovostní světélka, a hlavně zapomeňte na práci v posteli,“ vysvětluje Lukáš Novotný a dodává, že právě práce v posteli patří k největším prohřeškům proti kvalitnímu a zdravému spánku.

Otázka světla v ložnici je složitější. Ideální je, proniká-li nám do místnosti slabé rozptýlené světlo z ulice, čímž se nenoříme do hluboké tmy, která mnoha lidem navozuje nepříjemné pocity. V mírném šeru se také lépe a rychleji orientujeme vznikne-li nenadálý problém, ať už jím je těžký sen nebo jiný vzruch, který nás rychle probudí a my tzv. nevíme, kde jsme. Určitou viditelnost by měli preferovat všichni, kdo mají závažnější zdravotní potíže a během noci může nastat situace, kdy budou potřebovat sáhnout po léku, zejména pak astmatici a lidé se srdečními obtížemi.

Uklidňující barvy jsou pro navození spánku neméně důležité Foto: Sleep Centrum, oficiální zdroj

Uklidňující barvy jsou pro navození spánku neméně důležité
Foto: Sleep Centrum, oficiální zdroj

 

Kvalita pro kvalitu

I když my sami i prostor ložnice splní všechny dosud vyřčené požadavky, ještě nám to zdravý a kvalitní spánek nezaručí. K tomu potřebujeme stejně nutně i pevnou postel, kvalitní rošť a matraci, polštář a přikrývku a příjemné povlečení z přírodních materiálů, které „dýchá“. Ale to už je na samostatnou kapitolu.

 

 

Zuzana Ottová

Zdroj:Sleep Centrum

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.