Nedejte vedru šanci: Zchlaďte se!

Rtuť teploměrů jasně signalizuje, že začaly nejteplejší měsíce, na které se všichni tolik těšíme. Letní počasí je skvělé, když můžeme vyrazit k vodě, už méně nás ale těší, pokud musíme sedět v kanceláři nebo z jakéhokoliv důvodu trávit čas doma. V takovém případě je potřeba myslet na to, jak se adekvátně zchladit, protože nadměrné horko může mít zásadní vliv na náš organismus.

Účinný a bezpečný bezlopatkový ventilátor Dyson AM01 Foto: Dyson, oficiální zdroj

Účinný a bezpečný bezlopatkový ventilátor Dyson AM01
Foto: Dyson, oficiální zdroj

Mezi nejvíce rizikové skupiny patří v letních parnech malé děti, starší osoby a lidé se zdravotními problémy, jako je nadváha a nemoci kardiovaskulárního systému. Nejhůře působí na lidi vedra ve větších městech, kde ruku v ruce s nimi přichází také zhoršená smogová situace. Moderní technika nabízí různé možnosti, jak se extrémním vedrům bránit, přitom ale stále celosvětově statisticky stoupá množství úmrtí způsobených horkem. To dokazuje například studie publikovaná v únoru 2014 v British Medical Journal. Podle ní na území Velké Británie vzroste do roku 2050 roční počet úmrtí způsobených horkem z dnešních 2000 až na 7000, což má být způsobeno trendem stále extrémnějších veder.

 

Nejčastější nebezpečí přehřátí a jejich příznaky

Křeče z horka – Dochází k nim především, pokud v hodně horkém počasí cvičíte či jinak sportujete. Nejčastěji postihují dolní končetiny, a to z důvodu nerovnováhy mezi minerály, k jejichž ztrátě dochází pocením.

Omdlévání – Náhlý pokles krevního tlaku ve vedrech může vést k mdlobám. Těm se nejlépe vyhneme omezením nadbytečné tělesné námahy.

Vyčerpání – Ztráta tekutin a solí pocením a jejich nesprávné doplňování může vést k závratím a slabosti. Častěji se to děje až po několika dnech, kdy vlny parna trvají, než na jejich začátku.

Úžeh – V některých případech může extrémní vedro natolik narušit naši termoregulaci, že se tělesná teplota zvýší až na 40 °C nebo i více. Mezi příznaky úžehu patří letargie, zmatenost a bezvědomí. Už i při podezření na úžeh je potřeba zajistit lékařskou pomoc.

 

Bez vody to nepůjde

Základním pravidlem, které je potřeba ve vedrech dodržovat, je vysoký příjem vody. Tím zabráníme dehydrataci a zároveň se zchladíme – tělo má dostatek vody, která je z něj vylučována (dechem, potem, močí) a tím nás zbavuje přebytečného tepla. Dále je také vhodné zdržovat se v prostorách, kde je možné regulovat teplotu. Tam, kde to není možné pomocí klimatizace, je nejlepším pomocníkem kvalitní ventilátor.

 

Tip pro vnitřní zchlazení organismu

Pokud vás nebaví pít čistou vodu, můžete ji obohatit o některou netradiční složku, která jí dodá originální a osvěžující příchuť. Zkuste třeba na jemné plátky nakrájet salátovou okurku, kterou necháte přes noc v lednici ve džbánu s vodou spolu s plátky citronu. Okurky mají skvělé hydratační vlastnosti a jsou z 97 % tvořeny vodou, proto také okurkový salát významně přispěje k vašemu příjmu tekutin. Podobnou pomoc organismu poskytne i tradiční letní pochoutka – vodní meloun, který obsahuje více než 90 % vody. Konzumovat se dá přímo nebo ho lze použít dokonce pro přípravu celého chladivého menu.

Španělské melouny Bouquet bez pecek Foto: Anecoop, oficiální zdroj

 

Tip pro vnější zchlazení

Netradiční stolní ventilátor Dyson AM01 na první pohled zaujme svým atraktivním vzhledem a provedením. Nenajdete na něm žádné lopatky jako u klasických ventilátorů, které svou rotací krájí vzduch a vytvářejí tak jeho nerovnoměrný proud. Revoluční technologie Air Multiplier v kombinaci s prvky z turbodmychadel a proudových motorů nasává vzduch a násobí jeho rychlost až 15x, čímž na druhé straně vzniká silný a plynulý proud vzduchu. Ventilátor se udržuje pouhým otřením hadříkem a je zcela bezpečný i pro děti a domácí mazlíčky.

 

MV

Zdroj: Dyson

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.