Návraty domů: Unikátní večer plný baletu a hudby zakončí Festival Ostrava v Praze

V neděli 2. listopadu se na jevišti Národního divadla setká umění českých hudebních velikánů minulosti s tvořivostí špičkových choreografů současnosti, jakými bezesporu jsou Jiří Kylián, Nataša Novotná  a Pavel Šmok. Stane se tak v nadčasovém baletním projektem Národního divadla moravskoslezského Návraty domův rámci zakončení letošního ročníku divadelní přehlídky Ostrava v Praze. Festivalový víkend nabídne také pětici inscenací, z nichž jedna, Kocourek Modroočko s písničkami Marka Ebena, je určena nejmenším divákům.

 

Baletní triptiyh Návraty domů zakončí Festival Ostrava v Praze  Foto: Ostrava v Praze, oficiální zdroj

Baletní triptiyh Návraty domů zakončí Festival Ostrava v Praze Foto: Ostrava v Praze, oficiální zdroj

 

Pro baletní triptych, jehož premiéra na podzim roku 2013 se zařadila k nejvýznamnějším událostem divadelní sezóny, se nechali choreografové inspirovat skladbami  Bedřicha Smetany, Bohuslava Martinů a Leoše Janáčka.

 

Pavel Šmok

Baletní večer Návraty domů otevírá choreografie mistra tanečního umění Pavla Šmoka na skladbu Trio g moll Bedřicha Smetany. Smetana napsal Trio g moll po smrti své dcerky Bedřišky, jejíž odchod ho hluboce zasáhl. „Nevím, co mu při psaní partitury probíhalo v hlavě, ale vím, co mi říkala jeho hudba. Celou tu tragiku ztráty a prázdnoty, ale také vzpomínky na dětské hry a bezstarostné mládí,“ dodává ke své choreografii Pavel Šmok.

 

Jiří Kylián

Jiří Kylián, světoznámý tanečník a choreograf, který je již léta kreativním duchem Nederlands Dans Theater, si pro svou choreografii zvolil Janáčkův lyrický cyklus Po zarostlém chodníčku. „Moje choreografie ‚Po zarostlém chodníčku’ ve své podstatě vychází přímo z Janáčkovy hudby. Ale nejenom to – je také chválou našeho ‚malého lidského světa’, ve kterém se ale současně zrcadlí celý vesmír…“

 

Nataša Novotná

Třetího dílu umělecké mozaiky se příznačně ujala Kyliánova bývalá studentka, uznávaná choreografka a zakladatelka souboru 420PEOPLE Nataša Novotná, kterou oslovila moderní hudba Bohuslava Martinů. Její pojetí Škrtiče je plné dramatických pohybových obrazů vycházejících především ze současného tanečního umění. „Paralela mezi tím, že Janáček a Martinů jsou od sebe jednu generaci, zrovna tak jako pan Kylián a já, se mi jevila jako zajímavý detail,“dodává Nataša Novotná. Skladbu Škrtič složil Bohuslav Martinů pro tanečnici a choreografku Marthu Graham pro uvedení na festivalu v americkém New Londonu v roce 1948.

 

2 dny, pět inscenací

Festivalový víkend nabídne hned pětici inscenací včetně jednoho představení určeného dětem. To přiveze ostravské Divadlo loutek, které v sobotu 1. listopadu v Divadle v Dlouhé představí dětem hrdiny oblíbené dětské knížky ve veselé muzikálové pohádce Kocourek Modroočko s písničkami Marka Ebena. Tentýž den budou moci dospělí návštěvníci shlédnout v Divadle Komedie inscenaci Ruská zavařenina. Humorem a ironií sršící parafrázi Višňového sadu od spisovatelky Ludmily Ulické uvede soubor Komorní scény Aréna.

Neděle 2. listopadu vedle velkolepého baletního večera nabídne i divadelní zpracování novely Venedikta Jerofejeva Moskva – Petušky či cenami ověnčenou singles grotesku skotského dramatika D. C. Jacksona Můj romantický příběh v podání herců Divadla Petra Bezruče.

 

A ještě něco navíc

Jako off-program doplní divadelní a baletní představení interaktivní výstava „Pimprlárium“, které připravilo Divadlo loutek Ostrava dětem i dospělým pamětníkům loutkářského umění v pražské Galerii umění pro děti na náměstí Franze Kafky od 16. října do 21. prosince.

 

 

PROGRAM PŘEHLÍDKY OSTRAVA V PRAZE

 

1. listopadu 2014, Divadlo v Dlouhé ve 14:00 hodin

Josef Kolář, Petr Prchal: Kocourek modroočko

Divadlo loutek Ostrava

Režie: Václav Klemens

 

1. listopadu 2014, Divadlo Komedie v 19:00 hodin

Ludmila Ulická: Ruská zavařenina

Komorní scéna Aréna

Režie: Ivan Rajmont

 

2. listopadu 2014, suterén Národního divadla v 16:00 hodin

Venedikt Vasiljevič Jerofejev: Moskva –> Petušky

Národní divadlo moravskoslezské

Režie: Tomáš Jirman a kol.

        

2. listopadu 2014, Národní divadlo v 19:00 hodin

Bedřich Smetana, Bohuslav Martinů, Leoš Janáček: Návraty domů

Národní divadlo moravskoslezské/ balet

Choreografie: Pavel Šmok, Nataša Novotná, Jiří Kylián

 

2. listopadu 2014, Divadlo v Celetné v 19:30 hodin

D. C. Jackson: Můj romantický příběh

Divadlo Petra Bezruče

Režie: Daniel Špinar

 

Praktické informace

Předprodej vstupenek probíhá v pokladnách jednotlivých divadel a v sítích www.ticketportal.cz a www.ticketpro.cz. Podrobné informace k přehlídce na www.ostravavpraze.eu.

 

Zdroj: OSTRAVA V PRAZE

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.