Nanovo: Místo, kde se dají koupit vzpomínky

Skříňky z Interieru Praha, trubkové křeslo z Kodrety Myjava, židle TON i skutečné ikony českého designu od pískacích hraček Libuše Niklové po křesla Zbyňka Hřivnáče zachráněná z nedávno zlikvidovaného hotelu Praha. Renovované kousky v nově otevřeném kamenném obchodě Nanovo okamžitě oživí u o něco dříve narozených vzpomínky na domov, současné generaci zase připomenou návštěvy u prarodičů či prázdninové pobyty na chatě a všem dohromady představí kvalitní design s neméně kvalitním zpracováním.

Nanovo, interiér kamenného obchodu v Týnské uličce Foto: Nanovo, oficiální zdroj

Nanovo, interiér kamenného obchodu v Týnské uličce
Foto: Nanovo, oficiální zdroj

 

Ale pojďme pěkně od začátku. Je tomu téměř 5 let, co Jiří Mrázek a Adam Karásek slavnostně spouštěli internetový obchod projektu Nanovo, který stál na jednoduchém nápadu – nabídnout zájemcům originální kvalitní nábytek a bytové doplňky v České republice dosud opomíjené a v zahraničí povětšinou neznámé. Snažili se tehdy přesvědčit své okolí a veřejnost o kráse designového nábytku a bytových doplňků druhé poloviny 20. století. Kousky, které jiní považovali za staré a vyhazovali ze svých bytů a půd, Jirka a Adam sbírali, opravovali. Nyní Nanovo otevřelo kamenný obchod v centru Prahy, v Týnské uličce 8 v blízkosti Staroměstského náměstí. Setkává se tak dávná historie s tou mnohem mladší, mající ještě živou paměť. Interiér obchodu je minimalistický, aby dal vyniknout tvarům, barvám a patině nabízeného designového nábytku a bytových doplňků. Jeho nabídka je pestrá – od drobností, které si pamatujeme ze stolů a poliček domovů svého dětství nebo od našich prarodičů až po skutečné rarity.

 

Z časů Mechaniky

Při vstupu do obchodu upoutají pohled velká písmena tvořící dohromady industriální kovový nápis MECHANIKA, jenž pochází z budovy firmy v Praze Malešicích, který Adam a Jirka zachránili při demolici stavby.

Nanovo zdobí nápis Mechanika Foto: Nanovo, oficiální zdroj

Nanovo zdobí nápis Mechanika
Foto: Nanovo, oficiální zdroj

 

 

Paměť hotelu Praha

Nabídnout má obchod samozřejmě co i tomu, kdo před industriálním stylem dává přednost uznávaným autorům. Úplnými raritami v obchodě v Týnské uličce jsou kožené křeslo a konferenční stolek z nedávno zdemolovaného Hotelu Praha, které v 70. letech navrhl designér Zbyněk Hřivnáč, stejně jako velkou část celého interiéru hotelu. Při stavbě hotelu byly použity v té době nejlepší dostupné technologie a materiály a vybavení hotelu bylo vedle Hřivnáče navrženo a realizováno dalšími významnými osobnostmi jako byli sklářští výtvarníci Stanislav Libenský a Jaroslava Brychtová či designér Štěpán Kotrba. Křeslo se skládá z dřevěné konstrukce a sedací části potažené kůží, stolek sestává z mahagonové konstrukce a skleněné desky.

Křeslo z hotelu Praha, design Zbyněk Hřivnáč Foto: Nanovo, oficiální zdroj

Křeslo z hotelu Praha, design Zbyněk Hřivnáč
Foto: Nanovo, oficiální zdroj

T

 

Ten, kdo by chtěl mít doma kousek, jenž s sebou do interiéru přinese trochu nefalšované umělecké atmosféry, mohl by si v Nanovo vybrat unikátní křeslo z Nové scény Národního divadla v Praze. Kožené křeslo s kovovou pochromovanou konstrukcí navrhl slovenský designér Viliam Chlebo v roce 1979 pro podnik Kodreta, sídlící v Myjavě na Slovensku. Úpravu čalounění tohoto křesla pro dostavbu budovy Nové scény Národního divadla provedl český architekt Karel Prager.

Křeslo z Nové scény, design Viliam Chlebo, design čalounění arch. Karel Prager Foto: Nanovo, oficiální zdroj

Křeslo z Nové scény, design Viliam Chlebo, design čalounění arch. Karel Prager
Foto: Nanovo, oficiální zdroj

 

 

Další vzácností v obchodě je čtyřdílná dřevěná plastika znázorňující hodiny. Jirka a Adam ji získali v jedné bratislavské administrativní budově, autor je na smůlu neznámý.

Objekt Hodiny Foto: Nanovo, oficiální zdroj

Objekt Hodiny
Foto: Nanovo, oficiální zdroj

 

Osobitost nepostrádá ani prodejní pult ze starého ponku.

 

 

Jako doma

Dost možná se v obchodě budete cítit jako po bleskové cestě časem, když se ocitnete tváří v tvář věcem, které vám dělaly společnost v dobách vašeho dětství a dospívání. Pokud už chodíte po tomto světě nějakou tu desítku let, vyvolají ve vás vzpomínky nejosobnější, vzpomínky na domov u rodičů. Některý ze známých předmětů tu pravděpodobně stejným způsobem osloví i „náctileté“, protože ty díky své kvalitě zůstávají dál součástí nejedné domácnosti babiček a dědečků nebo dosluhují na chatách a chalupách. Stačí se jen trochu rozkoukat.

Osobně bych si tu našla tolik kousků nábytku, svítidel a doplňků, že bych si z nich původní domov mohla téměř zrekonstruovat. Za všechny ty přátelské předměty, které nám byly každodenně doma bez zatrucování k dispozici, si zaslouží alespoň pár slov houpací křeslo v typickém severském designu. V Nanovo mají jedno v barevném protipólu toho, které dodnes dostojí svému účelu na naší chatě. To „mé“, bílé se sedákem v přírodním dřevě mi přinesl Ježíšek (pravda, kvůli rozměrnosti si ho musel před Štědrým večerem uložit u sousedů) tuším v sedmi letech. Po prvotním nadšení ze způsobného pohupování jsme záhy s kamarádkami a dítky z příbuzenstva přešly do testovací fáze. Všechny testy odolnosti, které by nám mohl závidět nejeden výrobce používající pro tyto účely roboty, křeslo vydrželo. Zdánlivě tenké tyčky tvořící opěradlo nepraskly ani při tak náročných pokusech, kdy jsme křeslo v kleku rozhoupaly dozadu a vší silou převrátily a z jeho zad se stala výborná skluzavka. Kvalitní, pružné dřevo vydrželo všechno.

Jediným nedostatkem křesla je jeho těžiště, při posazení jdete neustále do předklonu, což vyvolávalo zábavnou a zároveň ne právě bezpečnou situaci v čase, kdy na něm naše máti sedávala u televize s koleny pod bradou. Po chvíli totiž usnula a jak jí padala hlava dopředu, křeslo ochotně kopírovalo tento pohyb. Když už byla hodně nebezpečně s křeslem v předklonu, zafungval pud sebezáchovy a hlavu zvrátila dozadu a tak to šlo celé dlouhé minuty. Sledovat opakující se akci bylo často napínavější než televizní program.

Houpací křeslo finské výroby: Nejzábavnější hrací prvek mého dětství Foto: Nanovo, oficiální zdroj

Houpací křeslo finské výroby: Nejzábavnější hrací prvek mého dětství
Foto: Nanovo, oficiální zdroj

 

 

Nanovo

Jak název společného projektu, e-shopu a nyní i kamenného obchodu napovídá, v nabídce je pouze autentické užité umění z druhé poloviny 20. století, zejména československé provenience, po částečné nebo kompletní renovací. Jiří Mrázek a Adam Karásek vrací věcem jejich smysl a krásu. Předměty se snaží uvádět do co nejpůvodnějšího stavu, samozřejmě s přihlédnutím k jejich stáří a historii, s cílem, aby každý mohl věc okamžitě používat. Společným mottem obou majitelů obchodu je:

Majitelé obchodu a autoři projektu Nanovo: Jiří Mrázek a Adam Karásek  Foto: Nanovo, oficiální zdroj

Majitelé obchodu a autoři projektu Nanovo: Jiří Mrázek a Adam Karásek
Foto: Nanovo, oficiální zdroj

 

 

Více informací o aktuální nabídce i samotném projektu včetně ukázek použití v interiéru najdete na www.nanovo.cz.

 

 

Zdroj: Nanovo

 

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.