Na Vejšku už od 23. ledna

Volné pokračování kultovního Gymplu režiséra Tomáše Vorla, který v kinech vidělo více než půl milionu diváků, a který byl i legálně nejvíce stahovaným filmem roku 2007, vstoupí za týden do českých kin.

vejska_perex

 

Hrdinové Vejšky Kocourek a Kolman, které už od gymplu spojuje ilegální malování graffiti, jsou dospělejší a podle tvůrců je film realističtější. Přestože jí humor nechybí, je Vejška dramatičtější, kamera rychlejší. V širokoúhlém obrazu dostává více prostoru i magická Praha. Jako jeden z mála českých filmů vůbec se Vejška snaží ukázat, jak opravdu žije dnešní mladá generace. Na filmu spolupracoval režisér Tomáš Vorel přímo s lidmi z reálné graffiti scény. Scénář tak napsali společně český streetartista Pasta Oner a Tomáš Vorel, hudbu k filmu složil Mike Trafik, který působí také jako producent nejznámější rapové skupiny PSH. Vladimir 518, člen PSH, je autorem rapu k filmu Vejška.

 

Trajler k filmu

 

Staří známí, stejný životní styl

Kocourek v podání Tomáše Vorla jr. se hlásí na katedru grafiky na UMPRUM, kam přijímají jen pár vyvolených. Už jednou ho nevzali a profesor Slanina, kterého hraje Jakub Kohák, je nekompromisní. Na školu se hlásí i Julie, kterou ve filmu ztvárnila Eva Josefíková. Jiří Mádl, jako Kolman, studuje VŠE, ale místo přednášek a seminářů ho zajímají jen spolužačky a rychlá auta. Zkoušky a zápočty řeší podvodem nebo úplatkem či pomocí svého vlivného otce. Toho si ve filmu zahrál Jan Kraus, paní Kolmanovou Ivana Chýlková, která svého synka neustále vydržuje a hýčká. Kocourkova matka, v jejíž roli se ve filmu objevuje Zuzana Bydžovská, která dostala za roli matky hlavního hrdiny Gymplu Českého lva, se dávno vzdala představy, že její syn bude studovat něco pořádného. Oba kluky spojuje už od gymplu ilegální malování graffiti. Na pražských střechách, nádražích a v podchodech zažívají divoká dobrodružství. Při jedné noční honičce je Kocourek dopaden… Hudba a rap Mika Trafika a Vladimira 518, strohé herectví, dynamická kamera, tajemná noční zákoutí – to vše dává Praze autentickou podobu.

 

Kukátko do zákulisí

Nejdražší záběry filmu, o jehož dokončení jsme vás informovali v červnovém článku, natočili tvůrci s herečkou Ivanou Chýlkovou. „Chýlková například v jednom záběru zdemoluje Krausovu limuzínu Lancia v hodnotě dvou milionů korun. Dokázala to elegantně a napoprvé, druhé auto už ostatně nebylo k dispozici,“ říká Tomáš Vorel. Tvůrci obsadili i nové herce. „Jako profesora ekonomie jsem si přál Václava Klause a profesora UMPRUM Milana Knížáka, ale ti to hrát nechtěli. Profesora na VŠE tak hraje David Vávra a profesora na katedře grafiky hraje Jakub Kohák,“ popisuje Vorel. V epizodních rolích se ve filmu objeví Petr Čtvrtníček nebo Václav Marhoul.

 

Přidejte se k neserioznímu nevědeckému bádání i filmovému mejdanu

Producentem filmu je společnost Bio Illusion, koproducentem pak Vorelfilm a Česká televize. Do distribuce ho uvádí A-Company Czech. Hlavní partner Vejšky, Gambrinus Excelent, spustil společně s uvedením filmu do kin rozsáhlý internetový projekt Excelent Vejška Test. „Velký (a neseriózní) průzkum mezi vysokoškoláky“ si klade za cíl zmapovat zábavnou formou každodenní návyky univerzitních studentů. Na adrese www.excelentvejskatest.cz mladí lidé odpovídají na otázky spojené se studiem, ale i se svým osobním životem. Za vyplnění netradičního dotazníku mohou vyhrát exkluzivní odměny spojené s filmem Vejška, včetně účasti na speciálním večírku po boku hlavních hrdinů Vejšky.

 

Protagonisté, scénář, režie

hrají
Petr Kocourek Tomáš Vorel jr.
Julie Eva Josefíková
Michal Kolman Jiří Mádl
matka Kocourková Zuzana Bydžovská
otec Kolman Jan Kraus
matka Kolmanová Ivana Chýlková
zrzoun Filip Vorel
bratr Kocourka Lukáš Cína
profesor Slanina Jakub Kohák
profesor Kalous David Vávra
profesor Servít Tomáš Vorel
prorektor Jan Slovák
šéf baru Petr Čtvrtníček

dále hrají
Radomil Uhlíř, Tomáš Vaněk, Martina Bezoušková, Nikol Votavová, Tereza Beranová, Marie Kružíková, Lucie Slováková, Sabina Skalická, Lenka Vopelková a další

režie
Tomáš Vorel

námět a scénář
Pasta Oner a Tomáš Vorel

spolupráce na scénáři
Tomáš Vorel jr., Jiří Mádl, Filip Vorel, Václav Tvaroh

kamera
Tomáš Vorel

hudba
Mike Trafik, Studio Starworks

rap
Vladimir 518

střih
Šimon Hájek

zvuk
Jakub Jurásek

délka: 85 minut
formát:  1: 2,35
nosič: DCP 2K
zvuk:  5.1

Více informací: www.vejska-film.cz, www.facebook.com/vejskafilm

 

Zdroj: 4PRESS, VORELFILM

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.