Na první letošní aukci společnosti Dorotheum opět padaly rekordy

Na první aukci výtvarného umění společnosti Dorotheum v nové sezoně, o jejímž konání v sobotu 8. března jsme vás informovali, se o autorské dražební rekordy postarala díla malíře Vladimíra Fuky a fotografa Josefa Sudka.

Obraz Františka Muziky Tři larvy I, díla poválečných českých autorů Vladimíra Fuky či Josefa Jíry, stejně jako fotografie Josefa Sudka a Miroslava Tichého přitáhly největší pozornost sběratelů a investorů na první letošní aukci výtvarného umění společnosti Dorotheum v Prague Marriott Hotelu v Praze. Ta nabídla celkově téměř 270 obrazů, prací na papíře, plastik a uměleckých fotografií.

 

František Muzika stále v hledáčku českých sběratelů

V případě Františka Muziky navázalo Dorotheum úspěšně na loňský prodej dvanácti špičkových autorových obrazů. Vyvolávací cena jeho obrazu Tři larvy I velice rychle vyšplhala až na částku 1 020 000 Kč včetně aukční přirážky. „Ukazuje se, že Muzika je na českém trhu velice vyhledávaným malířem. Jeho mimořádnou sbírku obrazů jsme loni v září vydražili za 28 milionů korun a tento trend zůstal zachován i při této aukci,“ připomíná Dr. Mária Gálová, MBA, ředitelka pražské pobočky společnosti Dorotheum.

Olej impresionistického krajináře Aloise Kalvody Léto získal nový majitel za 780 000 Kč. „Kalvoda je dlouhodobě žádaný autor. Toto dílo bylo navíc výjimečné svým formátem a monumentalitou,“ vysvětluje Dr. Jan Nízký, expert Dorothea na výtvarné umění.

 

Rekordní obraz Na letenské pláni

Velké pozornosti se těšila díla českých poválečných malířů. Olej Josefa Jíry Čekáme, Kubíčku (130 000 Kč) se dostal na částku 336 000 Kč.

Obraz  Vladimíra Fuky Na letenské pláni (vyvolávací cena 70 000 Kč) byl vydražen dokonce za 408 000 Kč, což podle odborného serveru Art Plus přestavuje dražební rekord tohoto autora na českém trhu. Ten dosud držel obraz Koncert na ostrově vydražený v Dorotheu před šesti lety. „Jedná se o jednoho z výjimečných autorů generace 40. let minulého století. Fukova díla jsou však na českém trhu zastoupena velice zřídka, protože v roce 1967 emigroval do USA. Některé obrazy maloval společně s Kamilem Lhotákem,“ upřesňuje Jan Nízký.

 

Nejdražší fotografie Josefa Sudka

Mimořádný zájem vyvolaly umělecké fotografie Josefa Sudka a Miroslava Tichého, které několikanásobně překračovaly vyvolávací ceny. „Do souboje se přitom zapojilo také množství zájemců po telefonu z celého světa. Přitom bylo zajímavé, že většinu z nich nakonec vydražili čeští sběratelé v sále,“ popisuje Dr. Mária Gálová.

Nejvyšší částky ze čtyř vintage printů Josefa Sudka dosáhl Zimní les – 336 000 Kč včetně aukční přirážky přitom představuje dosud nejdražší Sudkovu fotografii vydraženou v České republice.

Podobné bitvy dražitelů po telefonu i v sále se rozpoutaly rovněž o šestnáct fotografií a kreseb Miroslava Tichého. Ty nakonec vynesly souhrnnou částku půl milionu korun.

 

Zdroj: Dorotheum

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.