Na letošní 2. aukci Dorothea padaly cenové rekordy

Předpoklad o úspěchu draženého díla Vlaha Bukovace se na sobotní aukci Dorothea v hotelu Marriott v Praze bohatě naplnil. A nezůstalo jen u něj. Noví majitelé si z aukce odnesli hned dva obrazy za rekordní částky. Nejvyšší ceny, 2 640 000 Kč dosáhl právě olej Vlaha Bukovace v Máji, druhý rekord náleží obrazu Františka Malého Bez názvu, jehož částka se během dražby vyšplhala na 900 000 Kč. Podle serveru Artplus.cz jde o nejdražší prodané obrazy těchto autorů v České republice. Velkou pozornost přitáhlo i sklo, vzácné české knihy a atraktivní starožitnosti.

dorotheum-2-aukce_v-bukovac_v-maji

 

V letošní druhé aukci společnosti Dorotheum vynikala nabídka zahraničních autorů. Podle očekávání se nejúspěšnější položkou stal výjimečný obraz chorvatského malíře Vlaha Bukovace z roku 1889. Tento umělec patřil mezi zvlášť respektované osobnosti chorvatského kulturního života, část jeho života však byla úzce spjatá také s Prahou, kde působil jako profesor na Pražské akademii výtvarného umění. „Obraz V Máji lze bez přehánění považovat za skutečný klenot. Jeho bohatá výstavní historie, doba vzniku, perfektní stav i velmi půvabný motiv určitě přispěly k tomu, že se o něj strhla tak intenzivní bitva“, uvádí Dr. Mária Gálová, MBA, ředitelka aukčního domu Dorotheum.

 

Obraz dražili privátní sběratelé i vlastníci galérii z různých koutů světa, především ale zájemci chorvatského původu. Z vyvolávací částky 1 000 000Kč se cena díla vyšplhala na 2 200 000 Kč včetně provize pak na konečných 2 640 000 Kč. Jde o suverénně nejvyšší aukční výsledek Bukovacovy tvorby na českém trhu s uměním, Obraz se současně zařadil mezi vůbec nejdražší díla tohoto umělce v rámci výsledků všech světových aukčních domů.

 

Rekordní obraz Františka Malého

Za absolutního cenového rekordmana aukce lze považovat obraz Františka Malého Bez názvu. Jeho vyvolávací cena byla 80 tisíc korun. Po napínavém souboji mezi 11 dražiteli v sále i na telefonu ve finále skončil v rukou slovenského zájemce, který si dílo cení na 750 000 Kč (s provizí 900 000 Kč). „Toto byl ukázkový případ emotivní aukce. Do dražby putovalo mimořádně kvalitní dílo, kterého se nechtěl vzdát ani jeden z dražitelů. Nakonec zvítězil ten, pro nějž mělo dílo hlubší význam vzhledem k tomu, že Malý patří mezi klíčové představitele slovenského moderního umění,“ podotýká Michal Šimek, expert na výtvarné umění aukčního domu Dorotheum.

 

Ceny srovnatelné se světem

I některé další aukční položky sklízely úspěch především u zahraničních dražitelů. Olej rakouského autora Alfreda Zoffa Jarní krajina v okolí Grazu se vydražil za 264 000 Kč včetně provize, což odpovídá cenám tohoto autora dosaženým v zahraničí. Podobně tomu bylo u vázy od slavného návrháře Josefa Hoffmanna, která se prodala za 180 000 Kč, tedy za 216 000 Kč včetně provize. Akční výsledky svědčí o tom, že naši klienti v zahraničí k nám mají naprostou důvěru. Už ze svých předchozích zkušeností vědí, že díla nabízená u nás jsou prověřená a svou kvalitou srovnatelná se světem“, vysvětluje Mária Gálová.

 

Úspěch skla, vzácných knih i starožitností

V aukci uspělo kvalitní secesní sklo. Velká pozornost patřila luxusní dóze s víkem z produkce sklárny Gallé, jejíž dražba startovala na 80 000 Kč a vyvrcholila vítězným příhozem na 320 000 Kč, včetně přirážky pak na 384 000 Kč. Nového majitele má také váza s motivem lodníků ze sklářské školy v Kamenickém Šenově s vyvolávací cenou 28 000 Kč, která se prodala za 150 000 Kč (180 000 kor včetně provize).

dorotheum_2-aukce_444_vaza_j-hoffmann

 

S úspěchem se setkala také nabídka vzácných českých knih  ve středu zájmu byla především Bible Benátská, která se vydražila za 130 000 Kč, respektive 156 000 Kč. Z nabídky starožitností upoutal perský koberec „Kashan“, jehož cena vzrostla během několika minut z 28 000 až na 120 000 Kč a včetně přirážky na 144 000 Kč.

 

 

Zdroj: Dorotheum

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.