Mydy Rabycad pokračují na cestě za snem

Kapela Mydy Rabycad slaví další úspěchy na své cestě za pevnou pozicí na mezinárodní hudební scéně. Začátkem května poprvé vykročí mimo evropský kontinent, aby zahrála na festivalech Jazz in Seoul a Jazz in Daegu v Koreji. V červnu ji pak čeká další meta, kterou včera pořadatelé oficiálně zveřejnili: Vystoupí na legendárním festivalu Glastonbury.

Mydy Rabycad Foto: Bet Orten/ Mydy Rabycad, oficiální zdroj

Mydy Rabycad
Foto: Bet Orten/ Mydy Rabycad, oficiální zdroj

 

 

„Je to jako sen. Vloni jsme hráli poprvé v UK a letos už jedeme na Glastonbury,” neskrývá nadšení frontwoman kapely Žofie Dařbujánová, a dodává: „Je to pro nás velká čest, stejně jako to, že si nás vybral korejský showcase festival Jazz in Seoul.” V Koreji vystoupí kapela díky významné podpoře Ministerstva kultury ČR. Kapela se ráda vrací po půlroce také do velšského Narberthu, těší se na festival la Fête de l’Europe ve Francii či na německý Trebur Open Air. Zajímavou zkušeností bude premiéra Mydy Rabycad ve Středozemí na srpnovém festivalu Porto Latino v Saint-Lorent na Korsice. 

Vedle zahraničních cest čeká Mydy Rabycad řada koncertů pro vděčné domácí publikum. Zcela mimořádnou důvěru kapela dostala od pořadatelů Rock for People: Ještě než do Hradce zavítají headlineři Massive Attack, bude nedělní program na scéně ve festivalovém stanu plně v jejich dramaturgii a režii jako elektroswingový večírek Mydy Rabycad a jejich přátel. Postaví se vedle Kooks a Iggyho Popa na pražském festivalu Metronome, zahrají na Colours of Ostrava či Rock for Churchill. Podrobný seznam koncertů na www.mydyrabycad.cz.

 

Meta Glastonbury

Včera to největší a nejprestižnější evropský festival veřejně potvrdil: Mydy Rabycad vystoupí v červnu v Glastonbury. Bude to po devíti letech teprve podruhé, kdy se na legendárním festivalu představí česká kapela. V Silver Hayes Area zahrají 24. června na Gully stage a ocitnou se tak vedle prověřených veličin i nadějných talentů, jmenujme Lee Scratch Perryho, Craiga Davida a jeho TS5, Ms. Dynamite, NAO, Vault nebo stále respektovanější holandskou kapelou Kovacs. Pohled na plejádu hvězd z hlavních pódií komentuje kapelník Mydy Rabycad Nèro Scartch s úsměvem: „Vím, že jedni z letošních headlinerů Foals někdy před osmi nebo devíti lety hráli na jiném velkém festivalu v UK na malé scéně u cesty mezi festivalem a kempem. Kdo chce jednou na Pyramidu, musí nejdříve poctivě a naplno odehrát v Silver Hayes. To je naše heslo, kterým se řídíme.”

Do Asie odletí Mydy Rabycad již příští týden. Vystoupí v korejské metropoli na showcaseovém festivalu Jazz in Seoul v sobotu 7. května o den později v neděli 8. května potom na sesterském festivalu Jazz in Daegu, ve čtvrtém největším městě země. Kapela míří na korejský poloostrov poprvé, ale neletí do neznáma, díky labelu Indies Scope tam má fungující digitální distribuci. 

Letošní 12. ročník festivalu la Fête de l’Europe ve francouzském Amilly jižně od Paříže je věnován české kultuře, Mydy Rabycad město roztančí v sobotu2. července. O týden později, 9. července se vrátí Mydy Rabycad do velšského Narberthu, města, se kterým se do sebe navzájem zamilovali. Německý Trebur Open Air uprostřed trojměstí Frankfurt, Meinz a Darmstadt uvítá kapelu 29. července a 5. srpna zakotví Mydy Rabycad na festivalu Porto Latino v přístavu Saint-Florent na francouzském ostrově Korsika, kde se představí společně s francouzskými hvězdami taneční scény Federem, Kaminskym, The Shoes, kolumbijským mistrem salsy a mamba Yuri Buonaventurou nebo u nás populárním zpívajícím režisérem Emirem Kusturicou a jeho The No Smoking Orchestra.

 

Na české festivalové scéně

Za pozornost z plánů kapely v tuzemsku stojí privilegium, kterého se Mydy Rabycad  dostalo od pořadatelů letošního Rock for People. Nedělní program 3. července

ve festivalovém stanu se ponese pod pracovním názvem Mydy Rabycad a jejich přátelé a kapela tady plní dvojjedinou roli headlinera večera i dramaturgického týmu. Představí elektroswing v četných variacích a podobách. K tomu si přizvala energický mladý Orchestr Ježkovy stopy hrající předválečnou a válečnou českou swingovou hudbu, svižné eloktroswingově glitch hopové rakouské Eugene The Cat, kteří loni předskakovali hvězdnému Parov Stelarovi, či výtečné francouzské popové elektroswingaře Ginkgoa s řadou mezinárodních zkušeností. Po hostitelích, domácích Mydy Rabycad program uzavře legenda a věrozvěst elektroswingu DJ Mackie Messer.

 

Kdy a kde

Aktuální a také stále průběžně aktualizovaný kalendář koncertů Mydy Rabycad je online zde.

Informace, vlastní komentáře členů kapely, zábavné i dobrodružné momentky z cest a zákulisí najdete také na kapelním facebooku, twitteru

. Videa ze studií i pódií naleznete samozřejmě na youtube.

 

O Mydy Rabycad

Loňský rok definitivně odstartoval skvělou kariéru Mydy Rabycad na evropské scéně, od počátku roku 2015 dosud odehráli více třetinu koncertů v zahraničí a projeli již celkem 10 evropských zemí.  Legendární Glastonbury i první korejský krok na asijský kontinent potvrzují, že sen čtyř mladých kamarádů muzikantů, kteří před čtyřmi roky založili elektroswingovou kapelu s trochu zvláštním názvem, se dále naplňuje. Mydy Rabycad před čtyřmitřemi lety založili suverénně swingující saxofonista Mikuláš Pejcha, výtečný basista Jan Drábek, klávesový a elektronický mág Nèro Scartch. Krátce na to začaly vznikat první písničky, jako například electroswingový remake Djanga Reinhardta s názvem Belleville. Hned v úvodu přizvali ke spolupráci dlouholetou kamarádku a především unikátní zpěvačku, rusovlasou divu Žofii Dařbujánovou. Od té doby tato čtveřice tvoří základní autorskou i interpretační sestavu, jejíž současný věkový průměr je 22 let. Nezanedbatelný podíl na skvělém soundu maji i stálí hosté: bubeník Tomáš Konůpka, kytarista Ondřej Slánský a také zpívající zvukař a manažer Petr “Kuzhell” Blažek. V loňském roce vydali své druhé album Glamtronic.

 

Zdroj: Mydy Rabycad

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.