Mumie, vajíčko nebo deka? Který spacák je ten pravý?

Počasí přeje toulkám přírodou i turistice, navíc i prázdniny se nezadržitelně blíží, tudíž je ta nejvhodnější doba pro nákup nového spacáku. Na výběr je jich spousta druhů a typů., proto je potřeba naučit se v nich snadno orientovat, abyste dobře nakoupili a spalo se vám líp než doma v peřině.

Jak vybrat spacát Oficiální zdroj: 4camping.cz 

 

„Pro laika je opravdu náročné vyznat se ve velké nabídce, která je na trhu. Můžete mít péřový spacák nebo z dutých vláken, letní nebo třísezónní, mumii, deku nebo v posledních letech tak oblíbené vajíčko… Proto bych zvolil jednoduchý postup – vyberte si z níže popsaných pěti kategorií tu, která nejlépe odpovídá vašim zájmům, a on vám z toho ideální spacák sám přirozeně vyplyne,“ radí odborník na outdoorové zboží Vít Hruška z portálu 4camping.cz. Zároveň doporučuje zajít se podívat na Výstavu stanů a vybavení do přírody, která se koná letos už podvacáté, od 1. 6. do 13. 8. v areálu PVA EXPO Praha Letňany, a kde bude mimo jiné připraveno i oblíbené spacákové ležení. Není totiž lepší příležitosti, než si osobně na místě různé typy spacáků vyzkoušet a vybrat si ten, který je vám nejpříjemnější.

Výstava stanů - Vít Hruška Foto: ©Pavel Ovsík/4camping.cz, oficiální zdroj

Výstava stanů
Foto: ©Pavel Ovsík/4camping.cz, oficiální zdroj

 

 

 

Pro jakou příležitost budete spacák nejčastěji používat?

 

1. Pro cesty autem do kempu a v zimě na chatu

Vyžadujete pohodlí, spacák využijete zejména v létě, při nižších teplotách se do něho zachumláte na chatě. Protože cestujete autem, váha spacáku pro vás není tak důležitá. Můžete tedy klidně vybírat i z dvoukilových pytlů, které mají velmi příznivé ceny. Prostorné, ale těžší spacáky jsou dekové anebo ve tvaru vajíčka, které si oblíbili zejména ti, kdo se v klasické mumii necítí dost komfortně.

Tip odborníka: Můžete si vybrat například z pohodlné mumie Husky Mantilla nebo dekového Ferrino Travel. Dámám bude jistě vyhovovat třeba Pinquin Mistral Lady ve tvaru vajíčka.

 

 

2. Pro toulky po českých hájích

Nechcete do spacáku investovat moc peněz a nemusíte mít nijak komfortní model, protože když se změní počasí, můžete se kdykoliv vrátit domů. Ale samozřejmě potřebujete, aby se vám do batohu kromě spacáku vešlo i něco jiného. Můžete vybírat z levných spacáků – mumií, které nejsou šity z nejznámějších značkových materiálů – a vybrat takový, který je vhodný i na pozdní jaro až začátek podzimu a není těžší než 1 700 g. Za takový zaplatíte kolem 2000 Kč.

Tip odborníka: V této kategorii vítězí české značky, třeba Pinquin Savana nebo Trimm Impact.

 

 

3. Jedu do světa a potřebuji jistotou

Vyrážíte-li za dobrodružstvím za hranice všedních dnů, potřebujete co nejmenší spacák s co nejlepšími vlastnostmi. Taková jistota sice stojí více peněz, ale určitě se vyplatí. V nabídce třísezónních spacáků (jaro, léto, podzim) hledejte takové, které se svou hmotností vejdou do 1 500 g. Cena odpovídá kvalitnímu zpracování a použitým špičkovým materiálům.

Tip odborníka: Spokojeni budete například s modelem Coleman Gunnison 1100, který má vynikající tepelnou izolaci a je odolný vůči mechanickému poškození.

 

 

4. Na výlety na kole

Většina cyklistů šlape na kole v létě a potřebuje tedy letní spacák, který není těžký a nezabere mnoho místa. Některé letní spacáky váží i 600 g a jsou pouhými přehozy nebo ochranou před komáry. Do 1 kg je však již výběr větší. Spacáky s komfortem nad +5 °C jsou stále dost malé a jejich cena závisí na hmotnosti, použitých materiálech i výrobci. Ceny začínají na 1 000 Kč. Tip odborníka: Dobře vám poslouží třeba dekový Pinquin Lite blanket nebo mumie Hannah Micro 80.

 

 

5. Na expedice

Spacáky do náročných podmínek využívají nejmodernější materiály, jejichž vlastnosti a kvalita zpracování můžou v extrémních případech rozhodovat i o přežití. Tomu odpovídá jejich cena a způsob zpracování. Kromě nejnovějších spirálových nebo směsí vláken (duté vlákno s mikrovláknem) se jako vnitřní materiál používá stále nepřekonatelné peří, ovšem ochráněné před vlhkem nepropustnou membránou nebo proložené vrstvou syntetické izolace. Tip odborníka: Takové spacáky vyrábí třeba Mountain Equipment a koupíte je nanebo na Výstavě stanů a vybavení do přírody.

 

 

Nakupte na jednom místě celou turistickou výbavu

Na výše avizované Výstavě stanů a vybavení do přírody najdete kromě 320 stanů a spacákového ležení největší výběr turistického a outdoorového zboží na českém trhu – např. karimatek a kempinkového nábytku, ale i batohů, oblečení, obuvi a nejrůznějších doplňků, jako jsou vařiče, nádobí, grily, nafukovací čluny, baterky, čelovky, nože a další vybavení, a outdoorové vychytávky. Celkem se tu na ploše 10 500 m²  za tři měsíce představí více než 150 outdoorových značek. Vše si můžete vyzkoušet, poradit se s odborníky i soutěžit o hodnotné ceny. Vstup je zdarma.

Výstava stanů Foto: ©Pavel Ovsík/4camping.cz, oficiální zdroj

Výstava stanů Foto: ©Pavel Ovsík/4camping.cz, oficiální zdroj

 

 

 

Zdroj: 4camping.cz

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.