Movember 2016: Má to smysl

Již několik let se mnoho mužů nejen v České republice 1. listopadu s železnou pravidelností zapojuje do mezinárodního hnutí na podporu mužského zdraví Movember. Z původně spontánní recesistické akce, která si v roce 2003 dala za úkol vrátit pánům knír, se během pár let stalo respektované a mezinárodně sledované hnutí usilující o změnu pohledu na zdraví tzv. silnější poloviny lidstva

Po akce se pravidelně zapojuje i Těžkej Pokondr Foto: Movember, oficiální zdroj

Po akce se pravidelně zapojuje i Těžkej Pokondr
Foto: Movember, oficiální zdroj

 

 

Mezinárodní nadaci Movember Foundation se díky ojedinělému způsobu fundraisingu podařilo vybrat již neuvěřitelných 440 miliónů liber, které byly použity na financování více než dvanácti set zdravotních programů.

 

 

Proč Movember a proč knír?

Základní myšlenkou hnutí Movember je, že mužské zdraví se podceňuje a mnoho mužů tak umírá předčasně a zbytečně. Členové hnutí Movember, kteří si jako jakýsi pomyslný odznak pěstují po celý listopad knír následně působí na své okolí. Věci o kterých se mluví, tak přestávají být tabu. I proto se v letošním Movemberu apeluje na nebezpečí rakoviny prostaty, rakoviny varlat, podceňovaného psychického zdraví a nedostatku pohybu, s nímž se většinová společnost potýká a které je i důsledkem mnoha nemocí.  Mimo zmíněného kníru nebo finanční podpory se tak zájemci mohou připojit i k výzvě Move a sledovat na stránkách movember.com svůj aktuální progres.

 

 

Pánové v ohrožení

Rakovina prostaty je druhou nejčastější formou rakoviny u mužů na celém světě. V České republice je dokonce nejčastějším mužským nádorem. Očekává se navíc, že se počet případů do roku 2030 zdvojnásobí. Nebezpečí rakoviny prostaty se týká zejména mužů nad 50 let. Oproti tomu rakovina varlat ohrožuje velmi mladou skupinu, v níž ta nejrizikovější je 15-40 let. Lepší to není bohužel ani v rámci psychického zdraví. Špatný psychický stav ovlivňuje muže daleko víc než ženy. Muži o svých duševních problémech jen velmi neradi hovoří. Možná i proto tvoří tři čtvrtiny sebevrahů muži. Světové zdravotnické organizace uvádějí že na celém světě zemře ročně na následky sebevraždy až 510 000 mužů. Podle statistik navíc umírají muži v průměru o 6 let dříve než ženy.

„Změnit úhel pohledu na mužské zdraví je běh na dlouhou trať. Jsme jako muži od přírody ješitní, neradi o problémech hovoříme a na rozdíl od žen nám preventivní prohlídky nic neříkají. Bohužel. My ale stále věříme v obrat a vidíme, že se situace v oblasti mužského zdraví pozvolna zlepšuje,“ objasňuje Marek Rejman, organizátor a ambassador Movemberu v České republice. 

Prostředky vybrané v České republice v rámci fundraisingu se do tuzemska vrací prostřednictvím Nadačního fondu Muži proti rakovině. O tom, že má zapojení se do Movemberu smysl, svědčí i nedávné předání unikátního přístroje FN Motol v hodnotě 2.285.690 Kč, který slouží ke zlepšení diagnostiky karcinomu prostaty a byl zakoupen z výtěžku sbírky Movember. Urologické klinika FN Motol se tak díky Movemberu stala teprve druhým pracovištěm v  České republice, ježv současnosti disponuje zcela ojedinělou a revoluční technologiíí.

 

 

Zdroj: Movember

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.