Milovníky hudby čeká v druhé půli festivalu ještě Messiaenovo Zjevení konce doplněné recitací Saši Rašilova, jedno odpoledne pro děti a uměnovědný biograf, promítání snímku Záře, koncert komorního sboru v Červeném kostele, klavírní skladby mistrů slova Nietzscheho, Tolstého a Pasternaka, minimalistická audiovizuální instalace Přesýpací hodiny v Sono Centru, neobvyklý dvojrecitál houslí a bicích a na závěrečném koncertu festivalu vystoupí Filharmonie Brno s fenomenálním skotským bubeníkem Colinem Currie. Již v tuto chvíli je počet prodaných vstupenek vyšší, než byl u minulého ročníku po skončení festivalu.
Kromě koncertů se návštěvníci festivalu mohou těšit na filmovou projekci s hudební tématikou. Připraven je i tvůrčí program pro nejmenší návštěvníky.
Program druhé poloviny festivalu
Sobota 10. 10. 2015
20:00 Besední dům ZJEVENÍ – VISIONS
OLIVIER MESSIAEN Visions de l’Amen
Terezie Fialová a Karel Košárek – klavír, Saša Rašilov – umělecký přednes
Neděle 11. 10. 2015
15:00 Besední dům MORAVSKÝ PODZIM DĚTEM II: HARLEKÝN
KARLHEINZ STOCKHAUSEN Harlekýn (hudebně-divadelní ztvárnění známé postavy)
Karel Dohnal – klarinet
Po skončení následují tvůrčí výtvarné dílny pro děti Namaluji si svého Harlekýna ve spolupráci s Moravskou galerií.
20:30 Univerzitní kino Scala FILM
Záře (Austrálie 1996, režie: Scott Hicks) (Australský film inspirovaný osudem klavíristy Davida Helfgotta)
Pondělí 12. 10. 2015
14:00 Univerzitní kino Scala UMĚNOVĚDNÝ BIOGRAF II
ERKKI-SVEN TÜÜR beseda s rezidenčním skladatelem festivalu a projekce jeho opery Wallenberg
19:30 Českobratrský evangelický chrám J. A. Komenského (Červený kostel) TŘI ESTONSKÉ HVĚZDY
ERKKI-SVEN TÜÜR Missa brevis, česká premiéra ARVO PÄRT Alleluia-Tropus, Most Holy Mother of God, Dva slovanské žalmy (117 a 131) ERKKI-SVEN TÜÜR Triglosson trishagion, česká premiéra VELJO TORMIS Zapomenuté národy (výběr) ERKKI-SVEN TÜÜR Kui vaikivad päevased tuuled, česká premiéra, VELJO TORMIS Zapomenuté národy (výběr) ERKKI-SVEN TÜÜR Kui vaikivad päevased tuuled, česká premiéra
Komorní sbor Collegium Musicale sbormistr Endrik Üksvärav
Úterý 13. 10. 2015
19:30 Besední dům KLAVÍRNÍ RECITÁL
FRIEDRICH NIETZSCHE Ermanarich, symfonická báseň pro klavír FRANZ LISZT Sonáta h moll S.178 LEV NIKOLAJEVIČ TOLSTOJ Valčík F dur BORIS PASTERNAK Sonáta h moll, Preludia es moll a gis moll ALEXANDR NIKOLAJEVIČ SKRJABIN Sonáta-fantazie č. 2 gis moll op. 19
Jan Jiraský – klavír
Středa 14. 10. 2015
18:30 Sono Centrum BESEDA: JUSTĖ JANULYTĖ
Setkání s litevskou skladatelkou Justė Janulytė
20:00 Sono Centrum PŘESÝPACÍ HODINY
JUSTĖ JANULYTĖ Smėlio laikrodžiai
koncertní instalace pro 4 violoncella, živou elektroniku, video, světelný design a tylovou instalaci, česká premiéra
Sobota 10. 10. 2015
20:00 Besední dům ZJEVENÍ – VISIONS
OLIVIER MESSIAEN Visions de l’Amen
Terezie Fialová klavír Karel Košárek klavír, umělecký přednes Saša Rašilov
Neděle 11. 10. 2015
15:00 Besední dům MORAVSKÝ PODZIM DĚTEM II: HARLEKÝN
KARLHEINZ STOCKHAUSEN Harlekýn (hudebně-divadelní ztvárnění známé postavy)
Karel Dohnal – klarinet
Po skončení následují tvůrčí výtvarné dílny pro děti Namaluji si svého Harlekýna ve spolupráci s Moravskou galerií.
20:30 Univerzitní kino Scala FILM
Záře (Austrálie 1996, režie: Scott Hicks) (Australský film inspirovaný osudem klavíristy Davida Helfgotta)
Pondělí 12. 10. 2015
14:00 Univerzitní kino Scala UMĚNOVĚDNÝ BIOGRAF II
ERKKI-SVEN TÜÜR beseda s rezidenčním skladatelem festivalu a projekce jeho opery Wallenberg
19:30 Českobratrský evangelický chrám J. A. Komenského (Červený kostel) TŘI ESTONSKÉ HVĚZDY
ERKKI-SVEN TÜÜR Missa brevis, česká premiéra ARVO PÄRT Alleluia-Tropus, Most Holy Mother of God, Dva slovanské žalmy (117 a 131) ERKKI-SVEN TÜÜR Triglosson trishagion, česká premiéra VELJO TORMIS Zapomenuté národy (výběr) ERKKI-SVEN TÜÜR Kui vaikivad päevased tuuled, česká premiéra
Komorní sbor Collegium Musicale sbormistr Endrik Üksvärav
Úterý 13. 10. 2015
19:30 Besední dům KLAVÍRNÍ RECITÁL
FRIEDRICH NIETZSCHE Ermanarich, symfonická báseň pro klavír FRANZ LISZT Sonáta h moll S.178 LEV NIKOLAJEVIČ TOLSTOJ Valčík F dur BORIS PASTERNAK Sonáta h moll, Preludia es moll a gis moll ALEXANDR NIKOLAJEVIČ SKRJABIN Sonáta-fantazie č. 2 gis moll op. 19
Jan Jiraský – klavír
Středa 14. 10. 2015
18:30 Sono Centrum BESEDA: JUSTĖ JANULYTĖ
Setkání s litevskou skladatelkou Justė Janulytė
20:00 Sono Centrum PŘESÝPACÍ HODINY
JUSTĖ JANULYTĖ Smėlio laikrodžiai
koncertní instalace pro 4 violoncella, živou elektroniku, video, světelný design a tylovou instalaci, česká premiéra
Neděle 11. 10. 2015
15:00 Besední dům MORAVSKÝ PODZIM DĚTEM II: HARLEKÝN
KARLHEINZ STOCKHAUSEN Harlekýn (hudebně-divadelní ztvárnění známé postavy)
Karel Dohnal – klarinet
Po skončení následují tvůrčí výtvarné dílny pro děti Namaluji si svého Harlekýna ve spolupráci s Moravskou galerií.
20:30 Univerzitní kino Scala FILM
Záře (Austrálie 1996, režie: Scott Hicks) (Australský film inspirovaný osudem klavíristy Davida Helfgotta)
Pondělí 12. 10. 2015
14:00 Univerzitní kino Scala UMĚNOVĚDNÝ BIOGRAF II
ERKKI-SVEN TÜÜR beseda s rezidenčním skladatelem festivalu a projekce jeho opery Wallenberg
19:30 Českobratrský evangelický chrám J. A. Komenského (Červený kostel) TŘI ESTONSKÉ HVĚZDY
ERKKI-SVEN TÜÜR Missa brevis, česká premiéra ARVO PÄRT Alleluia-Tropus, Most Holy Mother of God, Dva slovanské žalmy (117 a 131) ERKKI-SVEN TÜÜR Triglosson trishagion, česká premiéra VELJO TORMIS Zapomenuté národy (výběr) ERKKI-SVEN TÜÜR Kui vaikivad päevased tuuled, česká premiéra
Komorní sbor Collegium Musicale sbormistr Endrik Üksvärav
Úterý 13. 10. 2015
19:30 Besední dům KLAVÍRNÍ RECITÁL
FRIEDRICH NIETZSCHE Ermanarich, symfonická báseň pro klavír FRANZ LISZT Sonáta h moll S.178 LEV NIKOLAJEVIČ TOLSTOJ Valčík F dur BORIS PASTERNAK Sonáta h moll, Preludia es moll a gis moll ALEXANDR NIKOLAJEVIČ SKRJABIN Sonáta-fantazie č. 2 gis moll op. 19
Jan Jiraský – klavír
Středa 14. 10. 2015
18:30 Sono Centrum BESEDA: JUSTĖ JANULYTĖ
Setkání s litevskou skladatelkou Justė Janulytė
20:00 Sono Centrum PŘESÝPACÍ HODINY
JUSTĖ JANULYTĖ Smėlio laikrodžiai
koncertní instalace pro 4 violoncella, živou elektroniku, video, světelný design a tylovou instalaci, česká premiéra
Luca Scarzella – video, Michele Tadini, Antonello Raggi – živá elektronika, Gaida Ensemble
Čtvrtek 15. 10. 2015
19:30 Besední dům DVOJRECITÁL: HOUSLE A BICÍ
MILOSLAV IŠTVAN Capriccio pro vibrafon, marimbu a bicí nástroje MAURICIO KAGEL Rrrrrrr…, šest duet pro bicí nástroje OK PERCUSSION DUO The Parable of a Sculptor ANDY PAPE Marrrrimba Rrrrock ERKKI-SVEN TÜÜR Conversio II, světová premiéra WALTER COURVOISIER Suita č. 6 a moll op. 31/6 EUGÈNE YSAŸE Sonáta č. 5 G dur op. 27/5 SERGEJ PROKOFJEV Sonáta D dur op. 115 PASCAL MANOLIOS Higia pro milanolo
OK Percussion Duo Martin Opršál a Martin Kleibl Milan Paľa – housle, milanolo
Pátek 16. 10. 2015
19:30 Janáčkovo divadlo FILHARMONIE BRNO
CLAUDE DEBUSSY Jarní ronda (z cyklu Obrazy) ERKKI-SVEN TÜÜR Symfonie č. 4 „Magma“ pro bicí nástroje a orchestr, česká premiéra IGOR STRAVINSKIJ Svěcení jara
Colin Currie – bicí nástroje, Filharmonie Brno dirigent Olari Elts
DOPROVODNÝ PROGRAM
12.– 14. 10. 2015 Ústav hudební vědy FF MU, Janáčkovo náměstí 2a, Brno
MEZINÁRODNÍ HUDEBNĚVĚDNÉ KOLOKVIUM
Jednohlas a polyfonie v liturgické hudbě 15. a 16. století: jejich koexistence a vzájemné vlivy ve střední Evropě
Aktuální program na webu Filharmonie Brno
Zdroj: Filharmonie Brno
Napsat komentář