Mireille Darc: Nejhravější oči francouzského filmu se navždy zavřely

Velké oči si vždy dokáží sjednat pozornost. Pro hereckou profesi jsou nezanedbatelným bonusem, a pokud je majitel či majitelka umí používat tak, jako francouzská herečka Mireille Darc, dodají charakteru postav vrstevnatost bez potřeby velkých gest. Hnědé oči křehké herečky orámované blonďatou hřívou přičarovaly ztvárňovaným hrdinkám tu andělskou nevinnost, tu pobavený nadhled i víru v sebe. To vše měla i jejich majitelka, jejíž život byl jedním velkým filmovým románem. Proslulé slůvko „end“ se za ním napsalo v noci z 27. na 28. srpna.

 

Šedesátá léta patřila ve světě filmu a módy Audrey Hepburn. Byla idolem i ikonou, zejména díky filmu Snídaně u Tiffanyho z roku 1961. O deset let později se nejen pro filmové fanoušky zrodila nová ikona – Francouzka Mireille Darc v komedii Velký blondýn s černou botou. Křehká, zajímavě krásná herečka s největšíma očima ukázala své dvě podoby nejen potrhlému houslistovi v podání Pierra Richarda. Vítá ho ve svém domě v přísných černých šatem téměr jako řeholnice. Jen do chvíle, než se otočí a poskytne všem pohled na nejrafinovanější výstřih šatů, které kdy spatřily světlo módního i filmového světa.

Mireille Darc. Scéna z filmu Velký blondýn s černou botou<br />  Zdroj: vlastní, v souladu s pravidly fair use

Mireille Darc. Scéna z filmu Velký blondýn s černou botou
Zdroj: vlastní, v souladu s pravidly fair use

Mireille Darc. Scéna z filmu Velký blondýn s černou botou<br />  Zdroj: vlastní, v souladu s pravidly fair use

Mireille Darc. Scéna z filmu Velký blondýn s černou botou
Zdroj: vlastní, v souladu s pravidly fair use

 

 

Modelka, která uměla hrát

Mireille Darc se narodila 15. května v Toulonu. Absolventka tamní konzervatoře zahájila svou cestu za slávou jako modelka, a když se podíváte na její filmy, mohla by z nich vystoupit a z fleku se projít po přehlídkovém molu současnosti. Padly by jí pravděpodobně i titěrné velikosti anorektických modelek. Na rozdíl od nich však měla oduševnělou tvář a živý pohled. Eleganci a štíhlost si uchovala až do posledních dnů. Stejně jako nadhled a pozitivní přístup: „Dávám přednost úsměvu, než si stěžovat, je to pro mě jednodušší,“ vysvětlovala a dodávala: “ Abyste se posunuli dopředu, musíte mít sebeúctu.“

Svět divadla a filmu jí pomohl otevřít další toulonský rodák, slavný šansoniér i herec Gilbert Bécaud, První významnější rolí pro ni představovl fil Velký arkýř z roku 1960. V témže roce ji obsadil režisér Roger Vadim do snímku Otěže na krku vedle hvězdné Brigitte Bardot. Ta na skon své kolegyně reagovala slovy, že odešla její malá sestra.

Na sklonku 60. let se jejím filmovým i životním partnerem stává Alain Delon. Francouzská kinematografie má od té chvíle dost možná nejkrásnější dvojici. Po 15 letech jejich společný život končí, ale osudový vztah i herecké partnerství trvá do hereččiných posledních chvil. Přestože má při sobě stále svého milujcího druhého manžela architekta Pascala Despreze, osudový muž je jí nablízku spolu se synem Anthonym, kterého vnímala jako vlastního syna, ve všech těžkých životních chvílích. Éterická herečka trpěla od narození srdeční vadou. Na počátku 80. let podstoupila operaci srdeční chopně, kterou musela absolvovat podruhé v roce 2013.

S Delonem se průběžně setkává při práci na filmech, seriálech i na divadelních prknech, kde si spolu zhráli ve francouzské verzi nejpravdivější filmové romance, v Medisonských mostech.

Při rekonvalescenci po těžké autonehodě, kterou nezavinila, objevuje fotografování. Činorodá byla i jako zpěvačka a spisovatelka.

V roce 1989 si Darc vyzkouší režii, když na plátno přenese vlastní scénář psychologického dramatu La Barnabe. V roce 2006 získává Řád Čestné legie za přínos pro francouzskou kulturu.

 

Dáma, která se odmítala vzdát

V září 2016 utrpěla Mireille Darc dvě krvácení do mozku, krvácení do břicha, hospitalizaci provázely srdeční a plicní komplikace  včetně srdeční zástavy trvající 26 sekund. Její boj s nepřízní osudu v oblasti zdraví není nepodobný tomu, jaké zažívá její herecký kolega z Borsalina, Jean-Paul Belmondo. Dle jejího manžela se na hereččině zdravotním stavu fatálně podepsal nezájem zdravotnického personálu, Měsíc byla držena v umělém spánku. Po čtyřech měsících v nemocnici se vrací domů, nemluví, nechodí. Přesto dokáže vše překlenout a vrací se postupně do běžného života, a když už všichni věří, že nebezpečí je zažehnáno, osud pro ni má poslední výzvu, které již nedokáže vzdorovat. Mireille Darc umírá 28. srpna 2017.

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.