Mezinárodní projekt StartPoint má svého vítěze

Z 18 finalistů 11. ročníku přehlídky diplomových prací studentů StartPoint, které se zúčastnilo 35 uměleckých škol z 16 evropských zemí, vybrala mezinárodní porota celkového vítěze a udělila pět dalších ocenění. S vítěznými díly i se samotným projektem StartPoint se můžete seznámit prostřednictvím výstavy probíhající v Centru současného umění DOX do 28. 10. 2013.

startpoint_perex_basan

StartPoint pořádá Nadace Arbor vitae s podporou programu Evropské unie Culture a grantového programu Ministerstva kultury České republiky. Během své existence přerostl z národní přehlídky diplomových prací studentů uměleckých škol v rozsáhlý projekt zaměřený na nastupující umělecké talenty po celé Evropě. Organizátoři projektu se snaží rozvíjet sbližování umělců i odborníků stále rostoucím počtem evropských repríz. Na výstavu v Centru současného umění DOX naváží další výběrové výstavy, které se letos budou konat v prostoru Zwarte Zaal na Královské akademii v Gentu, ve Victoria Art Center v Bukurešti a v Open Gallery spravované Nadací Centrum současného umění v Bratislavě. Členy mezinárodní poroty byli: kurátor Adam Mazur z Varšavy, ředitelka Salzburger Kunstverein Hemma Schmutz, umělecký ředitel berlínského Künstlerhaus Bethanien Christoph Tannert a kurátor Radek Váňa z Amsterdamu.

 

Sladké vítězství

Hlavní cenu projektu StartPoint umožňující realizovat vydání autorského katalogu získala absolventka HKU Utrecht Matea Bakula, která porotu zaujala svými neokázalými sochařskými objekty, jejichž materiály na první pohled klamou svým vzhledem. To, co oko identifikuje jako pryskyřici, je ve skutečnosti karamel, šedá zdánlivě plastová roura zase plexi. „Drobná přesmyčka má tak někdy efekt kouzelnického triku,“ komentuje dílo jeden z členů poroty Radek Váňa.

 

Čestná čtyřka

Porota udělila také čtyři čestná uznání, a to autorkám Charlotte Dualé (KH Weissensee Berlin), Karen Kramer (Goldsmiths London), Abigail Sidebotham (RCA London) a autorovi Jaakku Pallasvuovi (KUVA Helsinki). Odměnění umělci v příštím roce absolvují měsíční rezidenční program v Praze, který má za cíl podpořit setkávání nadějných umělců a odborníků napříč zeměmi, tradicemi a žánry.

Charlotte Dualé zaujala porotu svou rozměrnou instalací barevných keramických objektů Power, Stability, Coordination, kterou volně odkazuje na svět dostihů a závodních koní. Další tři ocenění umělci si jako formu diplomové práce zvolili video, každý k němu však přistupuje po svém. Karen Kramer ve svém tajemném sci-fi filmu propojuje svět vědy a fantazie. Dílo Jakka Pallasvua se naproti tomu hlásí k vlivu radikální francouzské esejistické filmové tradice, jeho video má však estetiku aktuální internetové kultury. Návštěvníci uvidí i skutečný příběh zneškodnění nevybuchlé německé bomby na území Walesu, který je pro autorku videa Abigail Sidebotham spouštěčem mnoha dalších interpretací.

 

Česká cena

Cenu Českých center, která umožňuje poznávací rezidenci v jednom z Českých center v zahraničí, získala Tereza Fišerová z VŠUP Praha za svou netradiční videoperformanci, kterou díky iluzi v zrcadle přenáší i do prostoru samotné výstavy.

 

 

Vystavující umělci

Na výstavě v DOXu se setkáte s tvorbou Hanse Ahnerta (AdBK Nürnberg), Matei Bakuly (HKU Utrecht), Biancy Basany (UAGE Iasi), Jana Kiliana Bőttchera (HfBK Dresden), Benjamina Brixe (KH Kassel), Charlotte Dualé (KH Weissensee Berlin), Terezy Fišerové (VŠUP Praha), Zuzany Kmeťové (VŠVU Bratislava), Karen Kramer (Goldsmiths London), Miny Lunzer (AdBK Wien), Floriany Mertense (KASK Antwerpen), Michaliny Mistrzak (ASP Poznan), Jaakka Pallasvua (KUVA Helsinki), Jenny Patino (KHiO Oslo), Marijke de Roover (KASK Gent), Abigail Sidebotham (RCA London), Juriana Vermoolena (GRA Amsterdam) a Victora Yudaeva (KABK Den Haag).

 

Bližší informace o projektu i výstavě získáte na
www.dox.cz/cs/vystavy/startpoint-prize-for-emerging-artists-3
www.startpointprize.eu
www.facebook.com/startpointprize

 

Zdroj: DOX

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.