Mezinárodní den archeologie: Vyzkoušejte si práci archeologa i život v pravěku a starověku

V sobotu 15. 10. 2016 proběhnou již potřetí  oslavy Mezinárodního dne archeologie. Vyzkoušet si jak vypadá terénní práce archeologa a jak žili lidé v různých obdobích naší dávné historie, jak jedli, psali, sportovali, jakou měli módu budou moci dospělí i děti na 40 místech naší republiky. Chybět samozřejmě nebudou ani tradiční komentované prohlídky historických míst a tématických muzejních expozic či běžně nepřístupných památek, ani přednášky. Program připravilo přes 50 českých institucí.

Mezinárodní den archeologie: archeologický workshop Foto: MHMP, oficiální zdroj

Mezinárodní den archeologie: archeologický workshop
Foto: MHMP, oficiální zdroj

 

 

Mezinárodní den archeologie (MDA) je oslavou archeologie a nadšení z objevování. Vznikl roku 2011 ve Spojených státech, odkud se rychle rozšířil do celého světa. Archeologové a archeologické organizace napříč celým světem nabízejí v ten den bohatý program a aktivity návštěvníkům všeho věku a zájmů.

V Praze již tradičně spolupořádá MDA několik archeologických pracovišť: Ústav archeologie, Ústav klasické archeologie a Český egyptologický ústav Filozofické fakulty UK, Národní muzeum, , Národní památkový ústav, Ústav archeologické památkové péče středních Čech a Hrdličkovo muzeum člověka při přírodovědecké fakultě UK, Archaia o. p. s. a Labrys o. p. s.

 

 

PROGRAM PRAŽSKÝCH AKCÍ

 

Filosofická fakulta UK (Celetná 20, Praha 1)

(společný program pražských archeologických institucí)

  • 10:00 – 16:00: Vyzkoušejte si práci archeologa v terénu i laboratoři (dokumentace pravěkého hrobu, kosterní pozůstatky, originály i kopie archeologických nálezů)
  • Zúčastněte se řecké olympiády, vyzkoušejte si keltské oděvy a objevte starověkou kosmetiku, barvěte vlnu i látky, tkejte a karetkujte, vyrazte si keltskou minci, vyrobte šperk a pravěkou sošku, vytvořte jeskynní Objevte tajemství kuchyní, které dávno pohltil čas. Ponořte se do tónů pravěku se skupinou Altsteinzetliche Knochenklangbilder.
  • Na děti čeká „pravěká“ výtvarná dílna i stezka mladého archeologa, na všechny pak Archeologické jednohubky (minipřednášky na zajímavá témata) v 11:00, 13:00 a 15:00 hodin, jejichž součástí budou přímé vstupy z Egypta a Slovenska, a autogramiáda jaroslava bašty, autora knihy Poslední král Bójů.
  • Návštěvníci akce v Celetné ulici mohou následně zdarma navštívit Zahrady pod Pražským hradem

 

Náprstkovo muzeum

  • 10:00 – 16:00: workshopy zaměřené na kulturu a život faraonského Egypta: mumifikace, hieroglyfická písařská dílna, staroegyptské Přednášky pro veřejnost.

Podrobný program najdete na www.denarcheologie.cz nebo www.nm.cz/Naprstkovo-muzeum

 

Muzeum hlavního města Prahy

  • 9:00 – 18:00: po celou sobotu volný vstup do hlavní budovy muzea na Florenci
  • v 10:00 a ve 14:00 komentovaná prohlídka expozice Praha v pravěku

Více na www.muzeumprahy.cz

 

Rotunda sv. Václava (Malostranské náměstí, Praha 1)

  • 13:00 – 16:30: komentované prohlídky románské rotundy s Dr. Jarmilou Čihákovou z Národního památkového ústavu v Praze

 

Archeologický park Liboc (V domcích 29, Praha 6 – Liboc)

  • 14:00 – 18:00: již tradiční Středověká slavnost. Šermíři, kováři, lukostřelba, středověká hudba, dobové menu a skvělá zábava pro malé i velké

Více informací na www.archaia.cz

 

Labrys o.p.s. (Hloubětínská 19, Praha 9)

  • 10:00  – 16:00: archeologický workshop pro děti, postup prací na archeologickém výzkumu včetně zpracování nálezů, tematické hry i zajímavé přednášky pro dospělé

Bližší informace získáte na www.labrys.cz

 

Více informací o celé akci najdete na www.denarcheologie.cz a na www.facebook.com/denarcheologie

 

 

Zdroj: MHMP

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.