Memory: Připomínka návrhářské originality Alexandera McQueena

Milovníci módy v České republice mají díky vizi The Designer Gallery v Centru Chodov poprvé v historii možnost živě shlédnout originální díla, která Alexander McQueen navrhoval v různých etapách své kariéry. Výstava, navržená architektkou Magdalenou Rochovou, je instalována v prostoru, který slouží jako komerčně-umělecká platforma a dlouhodobě podporuje zejména lokální módní scénu.

Alexander McQueen: Memory Foto: Filip Šlapal/OC Chodov, oficiální zdroj

Alexander McQueen: Memory
Foto: Filip Šlapal/OC Chodov, oficiální zdroj

 

„Centrum Chodov je od svého otevření lídrem na trhu. Jako jediné nákupní centrum v České republice představilo The Designer Gallery, prostor s nabídkou prémiové módy. Své aktivity pravidelně spojuje s českými módními návrháři. Jsme otevření netradičním projektům a chceme našim návštěvníkům přinášet ojedinělé zážitky,“ uvedla jeho marketingová ředitelka Petra Valentová.

Právě v podpoře mladých talentů se vize Centra Chodov setkává s misí The Isabella Blow Foundation, která spravuje archivní sbírku legendární britské stylistky, která v roce 1992 odkoupila kompletní absolventskou kolekci Alexandera McQueena, kterou prezentovala na Central Saint Martins a po zbytek života stála po jeho boku.

„Ideou prezentovat tvorbu Alexandra McQueena v Praze jsem se zabýval od roku 2014, kdy mecenáška Daphne Guinness poprvé ukázala světu kompletní sbírku Isabelly Blow v prostorách londýnského The Somerset House. Výstava MEMORY vznikala v úzké spolupráci s Daphne, která nám dala možnost připravit originální kurátorský koncept, a je nám velkou ctí, že českému publiku představíme i 3 modely, které byly součástí legendární retrospektivní výstavy Savage Beauty,“ vyjádřil se producent výstavy Milosh Harajda během vernisáže, kde bylo představeno 14 modelů vybraných Liběnou Rochovou.

Alexander McQueen: Dante Autom/Winter 1996/97, černá vlna vyčívaná neraženým zlatým provazem Izabelle Blow Foundation, Courtessy of The Hon. Daphne Guinness Foto: Filip Šlapal/OC Chodov, oficiální zdroj

Alexander McQueen: Dante Autom/Winter 1996/97, černá vlna vyčívaná neraženým zlatým provazem
Izabelle Blow Foundation, Courtessy of The Hon. Daphne Guinness
Foto: Filip Šlapal/OC Chodov, oficiální zdroj

 

„Výstava Savage Beauty v MET v New Yorku a poté ve V&A v Londýně byla dechberoucí výpověď radikálního génia. Je mi ctí, že jsem byla oslovena k tomuto projektu, ve kterém vám můžeme představit ve zlomku výjimečného umělce, oděvního designéra Alexandra McQueena. Tvorbou McQueena jsem byla uhranuta od počátku jeho tvůrčí cesty. Jeho absolventská práce na St. Martin’s byla právem vysoce ceněna. Každá jeho kolekce byl zážitek plný emocí, kreativity a nových myšlenek. Jeho radikalismus v tvorbě prezentací oděvní performance byl ojedinělý a výjimečný,“ uvedla kurátorka výstavy Liběna Rochová.

 

Expozice MEMORY je veřejnosti přístupná do 22.7. 2019, v době otevíracích hodin OC CHODOV.

 

Zdroj: Centrum Chodov

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.