Memento sovětské okupace: Stopy po střelbě zůstanou na fasádě Národního muzea i po rekonstrukci

V neděli 21. srpna 2016 uplynulo 48 let od srpnové okupace vojsky Varšavské smlouvy. Nejznámějším terčem odstřelovaní sovětskými vojáky se stala Historická budova Národního muzea. Útokem na muzeum došlo k devastaci na omítce, reliéfech, sochařské výzdobě budovy i v interiérech. Po dokončení generální rekonstrukce Historické budovy Národního muzea zůstanou na fasádě veškeré filuňky tvořící náhradu za části poškozené střelbou, které budou spolu s pamětní deskou tuto odstrašující událost připomínat.

Sovětská okupace v srpnu 168: Historická budova Národního muzea Foto: Kříž/NM, oficiální zdroj

Sovětská okupace v srpnu 168: Historická budova Národního muzea
Foto: Kříž/NM, oficiální zdroj

 

 

Historická budova Národního muzea se stala od konce 19. století dominantou Václavského náměstí a své otisky na ní zanechala většina událostí století následujícího. 21. srpna 1968 na budovu zaútočili střelbou sovětští vojáci, kteří těžce poškodili fasádu, pískovcové sloupy, kamenné sochy, a také depozitáře a ředitelskou pracovnu. Těžká devastace fasády si vynutila v 70. letech 20. století opravu, kdy byly poškozené části vyspraveny kamennými plombami, tzv. filuňky. Zároveň při rekonstrukci došlo k patinaci původně světlých soch a sloupů černým nátěrem. Plomby ve ztmavlém hořickém pískovci tak zůstaly na průčelí budovy dodnes patrné.

Historická budova Národního muzea Foto: Ota Palan/NM, oficiální zdroj

Historická budova Národního muzea
Foto: Ota Palan/NM, oficiální zdroj

Při současné generální rekonstrukci Historické budovy Národního muzea se však podařilo sloupy vyčistit, čímž sloupořadí získalo světlou barvu. Po dokončení rekonstrukce v roce 2018 bude tedy zabarvení fasády budovy uvedeno do původního stavu. Na průčelí budovy však zůstanou viditelné stopy po střelbě v srpnu roku 1968.

„Průčelí Historické budovy Národního muzea bylo rozstříleno 21. srpna 1968 v dopoledních hodinách během okupace Československa vojsky Varšavské smlouvy. Tento moment patří k hlavním symbolům zmařeného pražského jara a snah o demokratizaci československé společnosti v roce 1968. Proto chceme na fasádě zachovat stopy po střelách jako memento této významné události našich dějin,“ vysvětluje generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Sovětská okupace v srpnu 168: Historická budova Národního muzea Foto: Kříž/NM, oficiální zdroj

Sovětská okupace v srpnu 168: Historická budova Národního muzea
Foto: Kříž/NM, oficiální zdroj

 

Více informací o restaurování fasády Národního muzea naleznete ve videu na zpravodajském portálu Muzeum 3000

 

 

Zdroj: Národní muzeum

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.