Májová výstava skalniček v plném květu

V zahradách vedle Faustova domu na pražském Karlově náměstí začala tento týden již 46. májová výstava Klubu skalničkářů Praha. Oproti své jarní předchůdkyni, která návštěvníkům představila první květinové odvážlivce, zejména pak nádherné jemné květy lomikamenů, aktuální výstava víc než dostojí jménu měsíce v němž je pořádána. Kromě novinek ve vystavených exemplářích jako jsou například mrazuvzdorné kaktusy, ukáže i svou omlazenou tvář, především pak nově zbudovanou skalku a mokřad v traktu před kostelem.

Májová výstava skalniček 2016: Opuncie Foto: e-Newspeak

Májová výstava skalniček 2016: Opuncie
Foto: e-Newspeak

 

Triumfální uvítání i rozloučení s návštěvníky zajišťuje i letos „slavobrána“ z vistárie, která vystavuje na odiv svou impozantní kvetoucí krásu.
Májová výstava skalniček 2016: Vistárie Foto: e-Newspeak

 

 

Barvy jara i vůně dálek

Hned po prvních krocích se nabízí jemná barevná paleta, kterou zde rozprostřely listem zdobné Heuchery neboli dlužichy. Některé už se chystají ukázat i svá květenství.

Na prezentační ploše, kde bylo možné v březnu obdivovat nepřeberné množství lomikamenů, primulek a dalších jarních květin, si můžeme udělat představu o možnostech osázení různých korýtek a mís.

Stupňovitá část zahrady se začíná zbarvovat intenzivními barvami azalek. Mezi nimi si na svůj nový domov začíná zvykat zatím nenápadná, ale o to vzácnější rostlina – čínská pivoňka s nedostupných horkých oblastí, která je sice světu botaniky známá již nějaké to století, ale odborně byla, podle informace jednatelky KSP Zuzany Pacltové, popsána teprve před deseti lety, kdy italský vědec dostal povolení ke vstupu do vojenského prostoru, kde právě tyto dřevité pivoňky tvořící v dospělosti velké keře rostou. Na vystaveném exempláři vyzkoušel své drápky přízemní mrazík, tudíž se toto jaro pravděpodobně rozvinutí poupat nedočkáme.

Májová výstava skalniček 2016: Čínská horská dřevitá pivoňka se v zahradě teprve zabydluje Foto: e-Newspeak

Májová výstava skalniček 2016: Čínská horská dřevitá pivoňka se v zahradě teprve zabydluje
Foto: e-Newspeak

 

 

 

Pod jižním sluncem

Do druhé zahrady láká omamnou vůní fialových květů popínavka, která si tak trochu usurpuje nejen dělící zeď, ale i tepaná vrátka.

Stačí jimi projít a ocitáme se jižněji, než je skutečná poloha zahrady. Malé šálení zraku má na svědomí na skalce se vypínající opuncie, jíž dělá společnost celá plejáda mrazuvzdorných kaktusů.

 

Další skalky spolu s kamennými koryty nabídnou pohled na různobarevně kvetoucí levisie, bílé, růžové až fialové polštářky floxů, hořce, které ač barvou shodné mají mezi sebou i unikátní exempláře Gentiana Clusii. Velkému zájmu návštěvníků se těší neobvykle zbarvené – z bílé do fialové barvy přecházející květy dalšího z hořců Gentiana Clusii ‚Violacea‘. Bleděmodro-bílá varianta je pak k dostání ve výstavní prodejně.

 

 

I zahrada si někdy vyžádá facelift

Zhruba v polovině zahrady proběhla letos velká úprava, skalničkáři vyčistili potůček, který si tu nyní příjemně zurčí po kamenitém dnu. Jen přes cestičku, na prostranství před kostelem revitalizovali velkou skalku, jejímž středem nyní prochází úzká kamenitá stezička. Místo tak více simuluje skutečnou přírodu.

Májová výstava skalniček 2016:  Potůček Foto: e-Newspeak

Ti, kdo zahrady „u Fausta“ dobře znají, se právě v tomto místě podiví, kde se vzalo takové prosvětlení prostoru. Vzniklo nutností odstranit značnou část kmene cedru, který jak se ukázalo měl v kmeni zarostlý drát, s nímž si strom ne právě ideálně poradil a hrozilo jeho přelomení. Takové riziko, zejména pro návštěvníky výstav, si na sebe skalničkáři vzít nemohli.

Májová výstava skalniček 2016:  Nová skalka se středovou stezkou Foto: e-Newspeak

Největší novinkou je ovšem skalka ve stráni vedle kostela, kde si loňská horka a sucha vybrala krutou daň. Ani každodenní zálivka, v níž se skalničkáři neúnavně střídali, nedokázala zabránit uschnutí těch nejstarších a nejkrásněji kvetoucích a také vzácných rododendronů. Skalničkářům nezbylo, než zahnat chmury výsadbou nových rostlin. Tentokrát zvolili více druhů a v části pod skalkou vytvořili umělý mokřad napájený potůčkem přitékajícím ze stráně. Velmi rychle se tu zabydlely atraktivní masožravky a po stranách začaly růst dokonce houby.

 

Od Fausta do zahrádek

Samozřejmě ani tentokrát nechybí bohatá nabídka výpěstků – přebytků, které do prodejny přináší členové Klubu skalničkářů Praha, ale i členové spřátelených skalničkářských klubů. Nabídka se denně obměňuje, doplňuje. Na výběr tu jsou jak klasické skalničky, mrazuvzdorné kaktusy, zakrslé jehličnany, keře, zejména pak azalky a rododendrony, ale třeba i popínavky nebo naopak vlhkomilné rostliny jako blatouchy. Ceny jako obvykle velmi mírné. A k tomu odpověď na jakoukoliv otázku týkající se prodávaných rostlin i skalničkaření vůbec.

 

 

S hlubokou úklonou

Není dnes zrovna běžné, aby lidé těžce fyzicky pracovali, starali se a pečovali o zahradu, která jim nepatří a kde je jim jedinou odměnou radost z pohledu na ostrůvek přírody uprostřed hlavního města a to, že stejnou radost udělají i těm, kteří pravidelné výstavy navštíví. A přesně toto dělají členové Klubu skalničkářů Praha, který má obě zahrady pouze v dlouhodobém pronájmu. Přípravu i péči o aktuální výstavu a s ní související terénní úpravy zvládají v pouhých osmi lidech. Celoroční péči o místo, které se třikrát ročně otevře veřejnosti, pak v počtu jen o něco málo větším. Zpravidla jim pomáhají rodinní příslušníci. Výnos ze vstupného na výstavy je  prostředkem, jak zajistit potřebný materiál případně práce, jež nejsou v kompetenci či silách členů klubu.

Jako vnímavý návštěvník tak máte chuť zatleskat, ale i si povzdychnout, vezmeme-li, že tady se rozdává radost a krása skutečně nezištně, bez jakýchkoliv dotací a šedých eminencí v pozadí na rozdíl od tzv. neziskovek, které až na výjimky ze své činnosti nejen dobře žijí, ale ještě za to žádají ovace. A mnohdy jako bonus onu nemanipulovatelnou část národa nemale štvou.

Namísto úcty k práci druhých si však na výstavu skalniček občas přicházejí dobít ego frustrovaní jedinci, což zamrzí. I sem totiž proniká ono dnes v džungli konzumního světa stále běžnější asertivní chování. Ukázkou je třeba rakouský farář, který si bez skrupulí odstranil zátaras a po cestičce mezi procházejícími se návštěvníky se k zadnímu vchodu do pronajatého kostela sv. Jana Nepomuckého nechal dovézt taxíkem. V zahradě se prý chová jakoby mu patřila. Před týdnem tu skalničkáři našli uprostřed prostranství ohniště. Nu, tradice pálení čarodějnic je zřejmě stále živá i v duchovním sektoru.

 

 

Kde a do kdy

Výstava a prodej skalniček, probíhá denně od 9 do 18 až do 20. května v areálu vedle Faustova domu, Karlovo náměstí, Praha 2

Doprava: metro B stanice Karlovo náměstí nebo tramvaj číslo 3, 4, 10, 16, 18, 24 stanice Karlovo náměstí – Moráň

Cena vstupenky činí 50 Kč, snížené vstupné 40 Kč, pro členy KSP 30 Kč.

Nárok na snížené vstupné mají:
– osoby starší 65 let po předložení dokladu
– děti od 6 let (do 6 let zdarma)
– studenti
– osoby se zdravotním postižením /průkaz ZTP, ZTPP/ a jejich doprovod
– členové KSP po předložení členské legitimace

Pro opakovaný vstup stačí požádat v prodejně o razítko na vstupenku.

 

Více informací najdete na webu KSP

Aktuality včetně výstavních akcí najdete na klubovém FB

 

 

Zuzana Ottová

Zdroj: KSP

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.